Login

Login sprawi, że już po kilkunastu stronach wyjmiecie karty SIM ze swoich smartfonów...

Nowy cyberthriller Tomasza Lipko, autora głośnej powieści Notebook

Bartłomiej Heller od ponad dwudziestu lat wiedzie spokojny żywot prowincjonalnego proboszcza, kiedy jego życie zmienia wizyta w prosektorium. Towarzyszy młodej kobiecie, Karolinie (nazywanej ,,Donicą"), której ojciec zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. To Krzysztof Oliwa, słynny dziennikarz i legenda polskich mediów. Bartłomiej i Karolina wiedzą, że mężczyzna przed śmiercią zgromadził wszystkie sekrety na chipie, który wszczepił sobie głęboko pod skórę. Przełamując strach, ksiądz i dziewczyna rozpoczynają ryzykowną wędrówkę po zwłokach zamordowanego publicysty. Wśród wielu tajemnic, które miał zabrać ze sobą do grobu, jedna okazuje się szczególnie istotna.

To sekret prowadzący prosto do duszy każdego z nas.

Na nośniku znajduje się elektroniczny klucz do Systemu - archiwum wszystkich cyfrowych śladów, jakie pozostawiamy po sobie w wirtualnej - i nie tylko - rzeczywistości. Maile, SMS-y, zawartości komputerów czy nawet codzienne czynności skrycie rejestrowane przez kamerki naszych laptopów.

W tym wyjątkowym miejscu zrozumiałem, że to login do przerażającej wizji świata, jaki po drugiej stronie ekranu komputera czeka na każdego z nas.

Ksiądz Bartłomiej oraz Karolina wyważają drzwi do mrocznego świata tajemnic, wielkiego biznesu, tajnych służb i spisków. Postanawiają dotrzeć jak najdalej, nie wiedzą jednak, jaką cenę za to zapłacą.

Na szczęście nie są sami. Mogą liczyć na dwójkę przyjaciół Bartka - prokuratora Radosława Bolestę i policjanta Igora Hanysa, znanych czytelnikom z Notebooka, pierwszej książki autora.

Bohaterowie dzięki loginowi do systemu odkrywają tajemnice nie tylko innych, ale i swoje własne. Dlatego też dużo trudniej będzie o rozgrzeszenie...

W Loginie elementy techno- i cyberthrillera oraz klasycznej powieści sensacyjnej łączą się z jak najbardziej prawdopodobnymi informacjami, które Tomasz Lipko zdobył podczas wieloletniej pracy w polskich mediach.

Tomasz Lipko - były reporter oraz prowadzący TVN ,,Uwaga". Przez dziesięć lat reporter Radia Zet, a także głównego wydania ,,Wiadomości" TVP oraz TV Puls, korespondent wojenny, zwycięzca polskiej edycji światowego konkursu ,,Journalistic Excellence Award" organizowanego przez Columbia University w Nowym Jorku, stypendysta rządu USA w ramach programu ,,Media w okresie transformacji technologicznej". Wielokrotnie notowany przez policję. Właściciel studia filmowego i agencji prowadzącej kampanie w social media. Samotnie wychowujący ojciec.

Informacje dodatkowe o Login:

Login - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2019-09-08,

Czasy współczesne, Piotrków Mazowiecki. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie znany dziennikarz i publicysta Krzysztof Oliwa walczący o ludzką godność we wszelkich jej wymiarach. Jego córka Karolina wraz z księdzem Bartłomiejem Hellerem udaje się do prosektorium, by zidentyfikować ciało i przy okazji odnaleźć ukryty w ciele ojca mikroskopijny chip zawierający tajemnice, na którym zależy służbom. Na elektronicznym nośniku znajduje się klucz do Systemu-archiwum wszystkich śladów, jakie zostawiane są w wirtualnej i nie tylko rzeczywistości. Kto pierwszy wejdzie do tego mrocznego świata?

Bohaterowie w tej powieści są wyraziści, z krwi i kości, nie sposób się z nimi nudzić, a na podkreślenie zasługuje rewelacyjna kreacja księdza Hellera ze wszystkimi zaletami i wadami towarzyszącymi kapłaństwu. Jest to postać prawdziwa, szczera do bólu i często szokująca swoim zachowaniem. Każdy człowiek ma ciemną stronę duszy złożoną z kłamstw, małostkowości, jakichś oszustw, niewierności, nieopanowanych żądz i ksiądz Bartłomiej Heller też nie jest wolny od pokus. Algorytmy sztucznej inteligencji w gąszczu danych wyśledziły miłosne akty jego uniesienia z parafianką, bójkę i inne grzeszki. Proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej w Piotrkowie Mazowieckim podobnie jak inni ludzie potrafi być mściwy, zawistny, rozpustny, zawzięty, ale najgorsza jest dla niego świadomość, że znajduje się pod czujną obserwacją i tylko kwestią czasu jest, gdy ktoś z systemu zrobi z zebranych informacji użytek, a wtedy zostanie postawiony pod pręgierzem i przeżyje publiczne upokorzenie. Ksiądz Heller nie jest sam i może liczyć na przyjaciół, którzy wesprą go w trudnych chwilach. Radosław Bolesta, prokurator rejonowy, który ma w oczach niedbale ukrywane szaleństwo spotyka na swej drodze tylko zło, bo prokuratura jest przedsionkiem piekła. Inteligentny, oddany pracy, porozumiewa się z Hellerem prawie bez słów, ale w przeciwieństwie do niego nienawidzi Piotrkowa Mazowieckiego. Sojusz władzy państwa i Kościoła dopełnia aspirant Igor Hanys tkwiący w toksycznym małżeństwie. Nie ma w tej przyjaźni wyjątkowej radości, ale trzej mężczyźni zbliżają się do siebie dzięki emocjom i wrażliwości jakie przeżywają w w różnych dziwnych miejscach: w areszcie śledczym, przytułku dla bezdomnych, szpitalu, cmentarzu...

Tomasz Lipko za sprawą ,,Loginu" zabiera nas do ogromnego magazynu ludzkich sekretów ułożonych między innymi z maili, SMS-ów, komunikatorów, zdjęć, profili społecznościowych, nagrań w komórkach i z monitoringu ulicznego. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jesteśmy śledzeni, a informacje o naszym życiu dzięki sztucznej inteligencji porządkowane są w bardzo precyzyjny i logiczny sposób. Każdy kto wejdzie do ,,czarnego systemu" danych w sposób nieautoryzowany jest automatycznie prześwietlany przez roboty i wcześniej czy później znajdzie się w obszarze zainteresowania operatorów  systemu, czyli ludzi zarządzających tym systemem. Logując się do systemy wchodzimy w mroczny świat tajemnic nie tylko innych ludzi, ale także swoich. Atmosfera jest gęsta, mroczna, można zachłysnąć się ilością ludzkich sekretów dostępnych w zasięgu ręki. Autor wykorzystał elementy techno i cyberthrillera oraz klasycznej powieści sensacyjnej, by pokazać jak odziera się ludzi z najintymniejszej prywatności. Czyta się tę powieść znakomicie. Serdecznie polecam:)

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Sięgnęłam po tę książkę autorstwa Pana Tomasza Lipko pt. '' Login'', gdyż od samego początku czytania I części potrafiła wciągnąć mnie do zapoznania się z losami występujących bohaterów, którzy nie znając się wzajemnie, a spotykając, przypadkowo mieli ze sobą mimo wszystko wiele wspólnego.

Książka ta składa się z VII części, w których to autor opisuje sekrety z życia bohaterów, a które mogą wiele zmienić one życie innych ludzi.

Podoba mi się styl pisania autora ze względu na to, że wcześniej zgromadził doświadczenie w pracy z mediami i wie, na czym się bazuje, tworząc, występujących w tej książce bohaterów.

Szczególną uwagę zwróciłam tutaj na postać głównego bohatera Bartłomieja Hellera, prowincjonalnego proboszcza, który to z udziałem młodej dziewczyny o imieniu Karolina, zaprzyjaźnionego prokuratora Radosława Bolesia i policjanta Igora Hanysa próbują rozwiązać tę niezwykłą zagadkę związaną po części z tatą Karoliny, który ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.

Czy klucz do tej skomplikowanej zagadki zostanie rozwiązany i czy bohaterowie znajdą na tyle w sobie na tyle siły, by móc podjąć właściwe decyzje ryzykując własnym życiem?

Losy występujących tutaj bohaterów przedstawione są tutaj niepewnie i nieprzewidywalne. Budzą one z lekka dreszczyk emocji.

Bohaterzy chwilami posiadają poczucie humoru pokryty dozą powagi, a łączy ich jeden wspólny współczesny cyber problem, który sprawił im wiele kłopotów, w drodze do powrotu do zwykłej normalnej codzienności.

Życia w sieci nie uchronimy. Jest to widoczne na każdym kroku, a to dowód na to, że nie można czuć się w sieci do końca bezpiecznie.

Wydawnictwu Literackiemu dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Pana Tomasza Lipko pt. '' Login''.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością literacką Pana Tomasza Lipko uważam za udane.

Warto przeczytać tę książkę.

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2019-08-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 4 września 2019 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego

„Login” Tomasza Lipko to cyberthriller, który trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron, by ostatecznie zaskoczyć zakończeniem. Nie jest to jednak tylko powieść podnosząca czytelniczą adrenalinę – przesłanie i finał dają wiele do myślenia na temat kondycji współczesnego społeczeństwa.

Głównym bohaterem i narratorem jest Bartłomiej Heller, od wielu lat będący proboszczem w Piotrkowie Mazowieckim. Duchowny doskonale orientuje się w prowincjonalnych, samorządowych układach i – mimo iż budzą one jego niesmak - nieraz bierze w nich udział.

Małomiasteczkowa rzeczywistość bywa dla kapłana przytłaczająca, ale odreagowuje ją w towarzystwie dwóch przyjaciół: prokuratora Radosława Bolesty i policjanta Igora Hanysa, znanych z poprzedniej powieści autora „Notebook”. Cała trójka chętnie raczy się alkoholem (i nie tylko), prowadzi długie nocne rozmowy i świetnie się rozumie.
Nic dziwnego zatem, że gdy Heller trafia przypadkowo na ślad potwornej afery, dzieli się podejrzeniami z Radkiem i Igorem. Makabryczne odkrycie w jednym z domów położonych na obrzeżach miasta wstrząsa opinią publiczną.

To jednak dopiero początek całej serii nieprzewidywalnych zdarzeń, które są pokłosiem odkrycia dokonanego przez księdza wplątanego w niebezpieczną intrygę.
Heller wraz z córką zmarłego w podejrzanych okolicznościach znanego dziennikarza odwiedza kostnicę, w której przechowywane jest ciało Krzysztofa Oliwy. Ten słynący z bezkompromisowości publicysta ukrył pod skórą maleńki chip, na którym znajduje się jego „testament” oraz mnóstwo tajemnic, spośród których najbardziej intrygujący jest dostęp do wszystkich śladów, jakie ludzie zostawiają w cyberprzestrzeni.

Ten, kto ma w ręku klucz do Systemu, czyli tytułowy login, może mieć władzę nad światem. A taka perspektywa bywa bardzo kusząca, tym bardziej, że dzięki Systemowi można nie tylko poznawać ludzkie tajemnice, ale i ...manipulować danymi, tworząc fałszywe maile, konta i inne dane. W dodatku matactwa są nie do wykrycia.

Na taką okazję zęby ostrzą sobie różne środowiska, gdyż Krzysztof Oliwa nie był jedynym człowiekiem zdającym sobie sprawę z możliwości Systemu.
Zaczyna się śmiertelnie niebezpieczna gra, w środku której znajdują się główni bohaterowie. Oni też nie są nieskazitelni, z czego w pełni zdają sobie sprawę właśnie podczas badania Systemu...

Powieść Tomasza Lipko pochłania się jednym tchem. Autor potrafi budować napięcie, wprowadzając częste zwroty akcji i stopniowo odsłaniając prawdę o przeszłości postaci. Dodatkowym atutem są wyraziste kreacje, barwny język i dynamiczne dialogi.
Kartki książki odwraca się z ogromną niecierpliwością, nie mogąc doczekać się zakończenia. Nie zdradzę go, rzecz jasna, powiem tylko, że finał dosłownie wbija w fotel!

„Login” jest nie tylko cyberthrillerem. To również demaskatorska powieść, obnażająca kondycję współczesnego społeczeństwa opartego na konsumpcjonizmie, żyjącego w przeważającej większości bardziej w wirtualnym niż rzeczywistym świecie.
Bezmyślnie zamieszczane w sieci zdjęcia, dzielenie się intymnymi zwierzeniami w mailach i esemesach, komentarze na forach... To wszystko nie znika z systemu, nawet jeśli użytkownik wykasuje dane ze swoich nośników.
Kto i jaki sposób robi (lub może zrobić) użytek z informacji, które umieszczamy w sieci? Warto zastanowić się nad tym, zanim wrzuci się gdzieś kolejną fotkę lub wpis, zanim odwiedzi się jakąś stronę, coś skopiuje...
Wydawać się może, że w dzisiejszych czasach takie przestrogi brzmią jak truizmy, jednak wystarczy przejrzeć konta na portalach społecznościowych, by w to zwątpić.

Na razie władza nad Systemem opisanym przez Tomasza Lipko jawić się może jako fantastyka i wytwór wyobraźni autora. Przypomnijmy sobie jednak treść książek Juliusza Verne'a – w jego czasach też nikt poważnie nie traktował opowieści o podwodnych łodziach i eksploracji kosmosu.
Bać się zatem, czy nie bać? Oto jest pytanie...

BEATA IGIELSKA

Notebook
Tomasz Lipko0
Okładka ksiązki - Notebook

2012 rok. Cały kraj w euforii szykuje się do inauguracji najważniejszej sportowej imprezy w historii. W cieniu przygotowań do Euro toczy się jednak rozgrywka...

Cisza
Tomasz Lipko0
Okładka ksiązki - Cisza

Wyobraź sobie świat bez internetu Kiedy tracimy internetowy zasięg na dłużej niż 60 sekund, budzi się w nas złość. Nie wyobrażamy sobie, co by się stało...