Lolo

Zło czai się blisko nas. Czasem pod zupełnie niewinną postacią. Z pozoru niczym się nie wyróżniał. Skromny, cichy, unikający bliższego kontaktu. Grzeczny uczeń krakowskiego technikum, który był dobrym uczniem i nie sprawiał problemów wychowawczych. Nikt nie dostrzegł w nim mroku, jaki nosił głęboko w sobie. Nikt nie podejrzewał, do czego jest zdolny. Osiemnastolatek, który został oskarżony o serię zbrodni dokonanych w Krakowie w latach 60. Jeden z najsłynniejszych polskich seryjnych morderców. Wokół jego postaci narosło wiele mitów. Karol Kot stał się budzącą grozę legendą, ale za jego okrucieństwem krył się osobisty dramat. Powieść Marty Szreder to zaskakujący portret zabójcy, młodego człowieka, którego wewnętrzny świat okazuje się mroczny i przerażający, ale o tym wie, tylko on sam. Inspirowana faktami książka próbuje odgadnąć motywacje seryjnego mordercy, szuka odpowiedzi, skąd w tak młodym chłopaku wzięło się takie okrucieństwo i wściekłość. Lolo to także nadzwyczajny obraz Krakowa lat 60., miasta mrocznych zaułków, klubów jazzowych, zadymionych kawiarni, ponurych kamienic.

Informacje dodatkowe o Lolo:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-11-18
ISBN: 978-83-240-2661-6

Kup książkę Lolo

Lolo - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2016-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
"Lolo" - Wampir z Krakowa

"Lolo" Marty Szreder to inspirowana faktami powieść kryminalna o jednym z najsłynniejszych polskich psychopatów - Karolu Kocie, zwanym Wampirem z Krakowa.

Historię Karola Kota poznałam jakiś czas temu, dzięki książkę Anny Poppek "Seryjni mordercy XX wieku". Poświęcono mu zaledwie kilka stron, jednak to wystarczyło, bym chciała bliżej poznać tę głośną sprawę. Okazja nadarzyła się, gdy na rynku ukazała się książka "Lolo" Marty Szreder, która poświęca temu mordercy ponad 200 stron.

Karol Kot był cichym, skromnym i trzymającym się na uboczu uczniem krakowskiego technikum energetycznego, który nie sprawiał problemów wychowawczych. Pochodził z inteligenckiej rodziny, ojciec był inżynierem, mama nie pracowała. Miał także młodszą siostrę.

Nie miał przyjaciół, jego jedyny kolega odsunął się od niego, gdy stał się donosicielem. Należał do sekcji strzeleckiej Cracovii i tam odnosił sukcesy. Strzelanie stało się jego pasją. Nikt nie przypuszczał, że może on być zdolny do popełnienia zbrodni. I to niejednej. Początkowo jego ofiarami były starsze kobiety, potem zaczął atakował także dzieci. I to go zgubiło...

"Lolo" to inspirowana faktami powieść kryminalna o jednym z najsłynniejszych polskich psychopatów. To także opowieść o przyjaźni, nieodwzajemnionej miłości, zdradzie i zawiedzionych ambicjach.

Powieść pisana jest w trzeciej osobie - z perspektywy mordercy. Czytelnik od razu wie, kto stoi za brutalnymi napaściami oraz domyśla się, jak skończy się ta historia. Może nie wiedzieć jedynie, jakie były motywacje Kota i jak doszło do aresztowania (o ile wcześniej nie czytał książek na ten temat). Jednak mnie to zupełnie nie przeszkadzało, że jest tak mało niewiadomych. Bowiem, książka "Lolo" była dla mnie dopełnieniem jednego z rozdziałów wspomnianej już książki Anny Poppek, poświęconego Wampirowi z Krakowa.

Podczas gdy Poppek przedstawiła najistotniejsze fakty, Szreder skupiła się na aspektach psychologicznych mordercy i pominęła niektóre jego zbrodnie. W rzeczywistości Kot zabił 2 osoby i miał 10 prób (w tym 6 przez otrucie) i 10 podpaleń. W książce "Lolo" naliczyłam jedynie 2 zabójstwa i 3 usiłowania. Autorka w ogóle nie wspomniała, skąd wziął się pseudonim Kota - wampir z Krakowa. Otóż lubił krew, pierwszy raz spróbował jej w rzeźni podczas wakacji, potem po każdym napadzie oblizywał nóż. Pominęła także dwa dość istotne szczegóły - Kot fascynował się bronią, kolekcjonował noże oraz to, że jak wskazały wyniki sekcji, miał guza mózgu, który mógł wpłynąć na jego zachowania. Także imię koleżanki Karola, w której był zakochany, zostało zmienione z Danuty na Kalinę. Jednak, jak przyznała autorka w jednym z wywiadów: "Lolo" jest więc powieściową fikcją, inspirowaną jedynie pewnymi wydarzeniami, które miały miejsce naprawdę.

W powieści został uchwycony obraz Krakowa lat 60., w którym nie brakowało mrocznych zaułków, ponurych kamienic, a także klubów jazzowych i zadymionych kawiarni. Właśnie w tej scenerii działał seryjny morderca, który wywołał w stolicy Małopolski psychozę strachu. Wprowadzono godzinę policyjną dla dzieci, a dorośli unikali wychodzenia po zmroku. Po śmierci Kot stał się miejscową legendą, a wokół jego osoby narosło wiele mitów.

Marta Szreder stara się pokazać, że zło może czaić się wszędzie, czasem bardzo blisko i pod zupełnie niewinną postacią. Autorka próbuje odgadnąć motywacje seryjnego mordercy, szuka odpowiedzi, skąd u tak młodego chłopaka wzięło się takie okrucieństwo i wściekłość. Jej książkę czyta się szybko, ponieważ jest napisana lekkim językiem i ma ciekawą tematykę. Polecam ją miłośnikom kryminałów inspirowanych faktami, ale nietrzymających się ich kurczowo.

Warto wspomnieć, że powieść Marty Szreder stała się inspiracją dla scenariusza filmu "Czerwony pająk" w reżyserii Marcina Koszałki. Chętnie zobaczyłabym ten film. Co więcej, Marcin Świetlicki, krakowski poeta, napisał o nim wiersz. Do dziś powstają również instalacje i dzieła sztuki zainspirowane nim i jego zbrodniami.

Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-04-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, 9,
Powieść napisana w oparciu o fakty, portret jednego z najbardziej znanych polskich seryjnych zabójców - młodego Karola Kota. Kraków, lata 60' i dramat niezwykłego osiemnastolatka. Książka bardzo dobrze napisana,przejmująca i dająca do myślenia.
Avatar użytkownika - juliasokol22
juliasokol22
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Uwielbiam tego typu historie. Mlody, cichy, spokojny chlopak, nikt nie podejrzewa, ze to, co skrywa w swojej duszy jest tak mrocze, ze moze stac sie przez to seryjnym morderstwem. Znakomicie nakreslony portner psychopaty oraz obraz Krakowa lat 60tych. Wartka akcja i wiele, naprawde wiele ciekawych zwrotow akcji!
Avatar użytkownika - kinderka
kinderka
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Czerwony Pająk to ktoś, kto jest seryjnym mordercą. Autorka nakreśla wspaniały rys człowieka, który w głębi duszy był pełen mroku. I stał się psychopatą, zaczął zabijać ludzi dla własnej przyjemności. W końcu jednak odpowiedział przed sądem za swoje zbrodnie. Książka napisana w sposób lekki i niezwykle przyjemny!
Avatar użytkownika - adeleide
adeleide
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetnie napisana, łatwym i lekkim językiem, który po prostu porywa! Do tego historia największego mordercy PRLu sprawia, że nie można się oderwać! Książkę można pochłonąć dosłownie w ciągu jednego dnia! Jeśli chcecie dowiedzieć się coś więcej o Czerwonym Pająku - koniecznie przeczytajcie!
Avatar użytkownika - kwiatek34556
kwiatek34556
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Uwielbiam takie historie: mroczne czasy PRLu, zagadka, tajemnica i on, żądny krwi, tak po prostu... coś innego niż te wszystkie cukierkowe książki, bezsensowne i niedbale przygotowane! Ta jest świetna i trzyma w napięciu aż do ostatniej chwili!
Avatar użytkownika - pietraszek
pietraszek
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Fantastyczna, mrożąca krew w żyłach opowieść! Nigdy, przenigdy nie czytajcie tego w nocy!
Avatar użytkownika - dalia22
dalia22
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Niesamowita, mroczna historia jednego z najbardziej tajemniczych morderców PRLu. Film średni, ale książka - wspaniała! Różni się od niego znacznie i to jej atut - słabe punkty filmu są zamienione na dobre momenty książki!

Od momentu, gdy zauważyłam, że "Czerwony pająk" jest na Netflix, czyli daaawno temu, przymierzałam się do lektury "Lolo" w myśl zasady, że książka najpierw. Film dawno usunięty z platformy, nie zdążyłam się z nim zapoznać ?

Książka opowiada o fragmencie życia jednego z polskich seryjnych, Karola Kota i okolicznościach, które miały wpływ na jego postępowanie. Czyta się z zaciekawieniem, tym bardziej, że wcześniej nie czytałam żadnej innej pozycji dotyczącej jego osoby. Krótko, treściwie, polecam zainteresowanym tematem.

Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2015-12-16, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Psychopatą trzeba się urodzić. Czy aby na pewno? A może nasze skłonności do zadawania bólu innym ludziom są uwarunkowane środowiskowo? To dyskusja, która toczy się nieustannie z różną częstotliwością. Wolelibyśmy myśleć, że człowiek nie jest z gruntu zły, jak twierdził Schopenhauer, lecz ma w sobie ukryte dobro, którym chce się dzielić z innymi. Jeśli tak w istocie by było, to nie musielibyśmy walczyć z przestępczością, człowiek nie zabijałby człowieka i wszyscy chcieliby sobie pomagać. Spójrzmy prawdzie w oczy – jesteśmy źli z natury, pragniemy własnego dobra i wystarczy odpowiedni bodziec, aby najgorsze elementy naszej osobowości wyszły na wierzch.

Więcej na zukoteka.blox.pl

Avatar użytkownika - Muminka789