Londyńczycy

Między 1939 a 1947 rokiem niemal 200 tysięcy Polaków, zranionych przez wojnę i wielką politykę, zaczęło żyć na obcej wyspie. Większość tubylców nie była tym zachwycona. – Wylądowaliśmy na Marsie i żeby przeżyć, musieliśmy założyć tam Polskę – powiedział jeden z uchodźców.

Jak się w niej żyło? Kim są urodzone na obcej planecie dzieci? Kilkanaście opowieści z życia na Marsie zawiera właśnie ta książka.

W drugim wydaniu Londyńczyków znajduje się pięć nowych reportaży oraz dokument: „samouczek emigranta”, wydaną w 1946 roku instrukcję dla Polaków pragnących odnieść sukces.

Ewa Winnicka opisuje ukrytą twarz powojennej emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii. Niepoprawną , a dzięki temu fascynującą.Bohaterów książki uwiecznił na zdjęciach wybitny fotograf – Chris Niedenthal – także dziecko polskich emigrantów.
Mariusz Szczygieł

Londyńczycy - opinie o książce

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2015-08-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Bardzo dobrze się czyta. Ciekawe losy Polaków na powojennej emigracji.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-12, 52 książki 2013,
Nasz smutek emigracyjnego losu i o tym jak sami potrafimy niszczyć własny dorobek. Przyczynek do historii polskiego piekiełka. Wstrząsająca, bardzo perzwrotna w wymowie historia polskiego ośrodka w Fawley Court. Morał: zanim coś komuś ufundujesz, zastanów się co obdarowany z tym zrobi później.
Avatar użytkownika - edytka222
Przeczytane:2014-09-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Był sobie chłopczyk
Ewa Winnicka0
Okładka ksiązki - Był sobie chłopczyk

Ta historia zaczyna się od nietypowego pogrzebu bezimiennego chłopca, pogrzebu, na który przybyły tłumy. Dziś wiemy, że był to Szymon z Będzina, którego...

Obywatel Stuhr
Ewa Winnicka0
Okładka ksiązki - Obywatel Stuhr

Jerzy i Maciej, ojciec i syn. Znani i popularni, ciągle w świetle reflektorów. Obaj zaczynali kariery od występów kabaretowych. Obaj słyną z ról zarówno...