Lot motyla

Dwukrotna laureatka NAGRODY PULITZERA oraz THE WOMEN'S PRIZE FOR FICTION

Dellarobia jest młodą żoną i matką, mieszka na podupadającej farmie, ledwie wiążąc koniec z końcem. Jej życie to pasmo rozczarowań. Pewnego dnia napotyka szokujący widok: jezioro ognia pośród cichej zalesionej doliny. Okazuje się, że jest to stado motyli monarszych, które z niewiadomych przyczyn zjawiło się w wiosce pośród Appalachów.

Zjawisko wywołuje wielką konsternację wśród naukowców, przywódców religijnych i dziennikarzy, wywracając życie Dellarobii i okolicznych mieszkańców do góry nogami. Dziewczyna musi skonfrontować się ze swoją rodziną, kościołem, miastem i całym światem, szukając prawdy, która może zniweczyć wszystko, w co kiedykolwiek wierzyła.

,,Lot motyla" podejmuje jeden z najważniejszych tematów naszych czasów: zmiany klimatyczne. Z wielką empatią Barbara Kingsolver analizuje motywy, które kierują zarówno zaprzeczeniem, jak i wiarą w niepewny świat. Opowiada o małej społeczności i codziennych rozejmach między rozumem, a przekonaniami.

,,Liryczna, zaangażowana społecznie i pełna pasji"

,,SUNDAY"

,,Fascynująca fabuła"

,,SUNDAY TELEGRAPH"

,,Fenomenalne"

,,NEW YORK TIMES"

,,Powieść, za którą tęskni się po przeczytaniu ostatniej strony"

,,USA TODAY"

Informacje dodatkowe o Lot motyla:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2024-03-13
Tytuł oryginału: Flight Behavior

Tagi: Fabularyzowane mity i legendy

Kup książkę Lot motyla

Lot motyla - opinie o książce

Jestem ogromną miłośniczką literatury kobiecej, obyczajowej, po prostu o codzienności, miłości, gdzie często można znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. ,,Lot motyla" zainteresował mnie oryginalnym opisem i piękną okładką. Jednakże treść powieści bynajmniej mnie nie zachwyciła, wręcz przeciwnie. Największy problem tej książki? Nużąca, rozłażąca się fabuła. Główna bohaterka, Dellarobia (co za wymyślne imię) to żona farmera i matka dwójki dzieci. Większość książki stanowią jej przemyślenia o wszystkim i o niczym, chce/ zdradziła męża, boi się, że to ,,skasuje" jej rodzinę, narzeka, jest zmęczona nużącą codziennością, a zarazem męczy nią i irytuje czytelnika, zamiast coś zmienić. Ta kobieta po prostu nie wie, czego chce od życia. Myślałam, że z czasem fabuła rozwinie się w jakimś kierunku, ale niestety nie, ewentualnie jest to tak ukryte pod zalewem słów, kwiecistych opisów, że nie sposób tego dostrzec. Nadzieja była w motylach monarszych- ale zrobiono z nich cud na skalę ogólnokrajową i zostały przegadane przez problemy bohaterki. Jeśli ktoś z czytelników doszukał się głębszego przesłania tej książki, to naprawdę podziwiam. Spojrzenie na świat bohaterki, jej postawa i decyzje ani mnie nie przekonywają, ani nie nauczyły niczego pożytecznego. Widzę tutaj same minusy, brnęłam kartka po kartce z wysiłkiem... Tak więc podsumowując niestety muszę odradzić potencjalnym czytelnikom poznanie tej powieści- chyba, że uwielbiacie kilkunastostronicowe przemyślenia irytujących bohaterek i pogmatwane wątki. ,,Tym razem ukazały się jej w ruchu, w locie. Na tym właśnie polegała różnica. Drzewa i parowy jawiły się jej teraz dziwnie plastycznie jako miliony drobnych punkcików, obnażonych za sprawą powietrza wypełnionego drgającym motylim światłem."
Zmęczyłam tę książkę... Pomysł niezły, poruszony temat ważny, jednak np. opis wizyty w second-handzie na 25 stron to l"ekka" przesada. I jest to główny zarzut, jeśli chodzi o tę książkę. Tylko dla wytrwałych...
Avatar użytkownika - KamaZ03
KamaZ03
Przeczytane:2024-04-04, Ocena: 3, Przeczytałem,

Gdy na stronie Wydawnictwa Filia znalazłam zapowiedź książki Barbary Kingslover Lot Motyla i przeczytałam jej opis pomyślałam, że ta książka musi być wyjątkowa . Obiecywała bowiem niezwykłą powieść obyczajową romans oraz nutę refleksji na temat zmian klimatu. Brzmi ciekawie , ale.. właśnie.

Język którym posługuje się autorka jest naprawdę piękny i zasługuje na uznanie, lecz całość jest pełna tak wielu rozległych

Dellarobia Turnbow, - główna bohaterka powieści niesamowicie mnie irytowała. Jej postawa , wszystkie jej rozterki i narzekania na trudną sytuację a także relacje z rodziną i innymi mieszkańcami Feathertown - prowincjonalnej miejscowości w Tennessee u podnóża Appalachów mnie nie porwały. Próżno było też szukać wzruszeń, porywu serca czy pięknych pełnych magii scen scen miłosnych przez co lektura bardzo mi się dłużyła.

Myślę, że by ją docenić trzeba pewnej dojrzałości i skupienia, ale w moim odczuciu książka dużo by zyskała, gdyby była nieco krótsza i bardziej dynamiczna.

Mimo to polecam sięgnąć, jeśli szukacie niespiesznie pisanej powieści o ważnych zagadnieniach współczesnego świata.

Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2016-11-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Lot motyla
Barbara Kingsolver0
Okładka ksiązki - Lot motyla

Wydarzenie literackie minionego roku! Autorka bestsellerów ,,New York Timesa", nagrodzona w 2010 roku Orange Prize i nominowana do Nagrody Pulitzera,...

Demon Copperhead
Barbara Kingsolver0
Okładka ksiązki - Demon Copperhead

NAGRODA PULITZERA 2023 ZA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ BELETRYSTYCZNĄ Laureatka Women's Prize for Fiction   ,,Nadzwyczajna powieść" - OPRAH WINFREY ,,[Autorka]...