ㄆcznik

Tom 2 cyklu Henryk Zamroz
Ocena: 6 (1 g這s闚)

W zasypanej 郾iegiem i skutej mrozem Warszawie zapanowa powszechny strach. Po ulicach grasuje bezwzgl璠ny morderca z 逝kiem, kt鏎y pozostawia po sobie jedynie strza造 i martwe cia豉. Nikt nie jest bezpieczny, a ka盥y krok na ulicy mo瞠 by ostatnim.

Walka o w豉dz pomi璠zy rz康em a prezydentem miasta przybiera coraz bardziej napi皻y charakter, podczas gdy l瘯 przed morderc parali簑je warszawiak闚. ㄆcznik trzyma w szachu dwumilionowe miasto. Czy kto jest w stanie po陰czy wszystkie elementy i znale潭 sprawc, zanim dokona on kolejnego okrutnego czynu?

Kolejna ods這na przyg鏚 Henryka Zamroza, znanego czytelnikom z poprzedniej powie軼i Artura 真rka Strzygo. ㄆcznik to trzymaj帷a w napi璚iu opowie嗆 o po軼igu za seryjnym morderc w sparali穎wanej przez zim i strach Warszawie, gdzie ka盥e wyj軼ie z domu jest 鄉iertelnym niebezpiecze雟twem.

Na placu Zamkowym le瘸這 co najmniej kilkana軼ie cia. Zw這ki w obszernych zimowych paltach wygl康a造 jak worki na 鄉ieci rzucone w krwiste ka逝瞠 rozlane na nieskazitelnej bieli. Pomi璠zy tymi powi瘯szaj帷ymi si plamami z ob喚dem w oczach biegali przera瞠ni ludzie. Wydawali si krzycze, ale z szeroko otwartych ust nie wydostawa si 瘸den d德i瘯. Co kilkana軼ie sekund kolejna osoba trafiona d逝g strza陰 pada豉 bezw豉dnie na bia造 puch."

Informacje dodatkowe o ㄆcznik:

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2023-11-29
Kategoria: Krymina, sensacja, thriller

wi璚ej

Kup ksi捫k ㄆcznik

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

ㄆcznik - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - OnTheOtherSide
OnTheOtherSide
Przeczytane:2023-12-05, Ocena: 6, Przeczyta貫m, Mam,

Warszawa „pad豉 ofiar” podst瘼nej zimy, kt鏎a ukazuje swoje prawdziwe oblicze, od kt鏎ego dawno odwykli鄉y. Miasto zosta這 sparali穎wane - pokryte 郾iegiem, skute lodem. Przenikliwy mr霩 mrozi mieszka鎍闚. To jednak nie jedyny problem lokalnych mieszka鎍闚. W mie軼ie grasuje morderca strzelaj帷y z 逝ku. Policja jest bezradna w szczeg鏊no軼i, 瞠 dla niekt鏎ych morderca staje si obiektem do na郵adowania, zabawy przez co dochodzi do tragicznej pomy趾i, co dodatkowo stawia s逝瘺y mundurowe w jeszcze bardziej z造m 鈍ietle. Zaczyna si polityczna gra pomi璠zy prezydentem miasta a rz康em, a konsekwencj jest coraz wi瘯szy strach mieszka鎍闚 stolicy. ㄆcznik nadal poluje i nie pozostawia 瘸dnych 郵ad闚. Ka盥e wyj軼ie z domu nawet do pobliskiego sklepu mo瞠 okaza si ostatnim, gdy ofiar mo瞠 by ka盥y, a 鈍ist strza造 mo瞠 okaza si ostatnim s造szanym d德i瘯iem.

„ㄆcznik" to kolejny tom przyg鏚 Henryka Zamroza, znanego z poprzedniej ksi捫ki Artura 真rka „Strzygo". Tym razem autor osadzi miejsce akcji w stolicy. Sprytnie uwik豉 bohatera w niecodzienn intryg, kt鏎a jest swoist gr s堯w, a ka盥y ruch Henryka nie鈍iadomie przybli瘸 go do tego co nieuniknione czyli spotkania z ㄆcznikiem.

Autor po raz kolejny prezentuje 鈍ietn histori, kt鏎ej nie da si nawet na moment od這篡. W moim odczuciu pomimo, 瞠 ostatnia ksi捫ka by豉 na wysokim poziomie to obecna jest znacznie wy瞠j. 安ietne dialogi, rozmowy postaci przebiegaj p造nnie, naturalnie co czyni z czytelnika obserwatora i ma poczucie, 瞠 jest wsp馧towarzyszem. Maj帷 w pami璚i niedawn pandemi i walk z niewidocznym wrogiem, 鄉ia這 mog powiedzie, 瞠 autor 鈍ietnie przedstawia schemat paniki, kt鏎a rozprzestrzenia si niczym covidowe szale雟two. Ludzie si璕aj po r騜ne metody obrony przed grasuj帷ym morderc, a jak wielokrotnie pokazuje rzeczywisto嗆 sytuacja r闚nie staje si okazj dla niez貫go biznesu, gdzie mo積a nie幢e zarobi na przys這wiowych „Januszach" daj帷ych porwa si szale雟twu.
Wszystko oczywi軼ie przedstawiony z w spos鏏 naturalny, a dodatkowym atutem jest oczywi軼ie poczucie humoru, kt鏎e w postaci komentarzy, czy stwierdze Henryka Zamroza roz豉dowuj napi璚ie. Intryga, kt鏎 przyszykowa dla czytelnik闚 autor jest rewelacyjna, do samego ko鎍a trzyma w napi璚iu, a przez ca豉 ksi捫 zmusza czytelnika do szukania rozwi您a. Teoretycznie mamy podane wszystko na tacy- jednak z ka盥 nast瘼n stron pojawia si wiele w徠pliwo軼i, na jaw wychodz nowe fakty i tok my郵enia zaczyna si zmienia. Artur 真rek porusza r闚nie wiele temat闚 spo貫cznych w swojej ksi捫ce jak np depresja, niepe軟osprawno嗆, choroba psychiczna mi璠zy innymi dwubiegunowo嗆 oraz wszelakie konsekwencje jakie nios za sob wymienione dysfunkcje. Przedstawia i analizuje „strach" i zachowania spo貫czne w obliczu zagro瞠nia nie tylko t逝mu ale r闚nie indywidualne przypadki i wp造w na danego bohatera. Co pokazuje r騜norodno嗆 ludzk z jak mierzmy si na co dzie. Kolejnym atutem jest ukazanie jak w 豉twy spos鏏 mo積a manipulowa cz這wiekiem oraz jak zawierane znajomo軼i, kt鏎e na poz鏎 wydaj si niewinne jednak szybko staj si przyczyn wielu problem闚. Nienawi嗆 kt鏎a przys豉nia obiektywne spojrzenie na rzeczywisto嗆. To niespe軟a kilka cech z jakimi przyjdzie si zmierzy czytelnikom, a zapewniam, 瞠 takich smaczk闚 jest naprawd wiele.

„ㄆcznik" to kolejna 鈍ietna ksi捫ka na koncie autora, kt鏎a trzyma w napi璚iu od pocz徠ku do samego ko鎍a. To inteligentna rozgrywka, kt鏎a jest jak kr鏊ewska rozgrywka w szachy. Ka盥y ruch jest przemy郵any, pozbywamy si sukcesywnie pionk闚 z planszy, by na koniec wyeliminowa najgro幡iejsz figur.

妃ia這 polecam i wyczekuj kolejnych ksi捫ek Artura 真rka, kt鏎y zaskakuje wraz z ka盥 nast瘼n pozycj, zapewnia 鈍ietn inteligentn rozrywk, o kt鏎ej mo積a by d逝go dyskutowa.

On The Other Side

ww.facebook.com/RodzinnyBlogKulturalny/

Tytu recenzji: 𝗦𝘇𝗮𝗰𝗵 – 𝗺𝗮𝘁

𝑍𝑜 𝑡𝑜 𝑛𝑖𝑒 𝑧𝑑𝑎𝑟𝑧𝑒𝑛𝑖𝑒, 𝑘𝑡𝑟𝑒 𝑐𝑖 𝑠𝑝𝑜𝑡𝑦𝑘𝑎, 𝑙𝑒𝑐𝑧 𝑡𝑜, 𝑐𝑜 𝑧𝑟𝑜𝑏𝑖𝑠𝑧 𝑧 𝑡𝑦𝑚 𝑧𝑑𝑎𝑟𝑧𝑒𝑛𝑖𝑒𝑚. – Epiktet

𝑁𝑎𝑝𝑜𝑙𝑒𝑜𝑛 𝑚𝑤𝑖, 𝑒 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑡𝑦𝑙𝑘𝑜 𝑗𝑒𝑑𝑛𝑎 𝑑𝑜𝑏𝑟𝑎 𝑓𝑖𝑔𝑢𝑟𝑎 𝑟𝑒𝑡𝑜𝑟𝑦𝑐𝑧𝑛𝑎: 𝑝𝑜𝑤𝑡𝑎𝑟𝑧𝑎𝑛𝑖𝑒. 𝐷𝑧𝑖𝑘𝑖 𝑝𝑜𝑤𝑡𝑎𝑟𝑧𝑎𝑛𝑖𝑢 𝑤𝑦𝑝𝑜𝑤𝑖𝑎𝑑𝑎𝑛𝑒 𝑝𝑜𝑔𝑙𝑑𝑦 𝑝𝑟𝑧𝑒n𝑖𝑘𝑎𝑗 𝑑𝑜 𝑑𝑢𝑠𝑧𝑦 𝑡𝑢𝑚𝑢, 𝑎 𝑤 𝑘𝑜𝑐𝑢, 𝑐𝑧𝑦 𝑠 𝑟𝑜𝑧𝑢𝑚𝑖𝑎𝑛𝑒, 𝑐𝑧𝑦 𝑛𝑖𝑒, 𝑧𝑜𝑠𝑡𝑎𝑗 𝑢𝑧𝑛𝑎𝑛𝑒 𝑧𝑎 𝑝𝑟𝑎𝑤𝑑 𝑛𝑖𝑒 𝑝𝑜𝑑𝑙𝑒𝑔𝑎𝑗𝑐 𝑑𝑦𝑠𝑘𝑢𝑠𝑗𝑖 – Le Bon - Psychologia t逝mu.

Artur 真rek w swojej najnowszej ksi捫ce dokona psychologicznej analizy zachowania t逝mu. Autor wykaza si doskona陰 wiedz na ten temat i znakomicie wykorzysta j w ㄆczniku. Pokazuje, jak 豉two ludzie ulegaj sugestiom i staj si bezwolnymi marionetkami w cudzych r瘯ach. Strach przed nieznanym spowodowany przez nieuchwytnego morderc powoduj u niekt鏎ych irracjonalne zachowanie, u innych ch耩 wzbogacenia si, bo w nietypowej sytuacji zwietrzyli mo磧iwo嗆 豉twego zarobku na gad瞠tach maj帷ymi rzekomo zapewni bezpiecze雟two, a wisienk na torcie jest zachowanie w豉dz w sytuacji kryzysowej. Ludzi posiadaj帷ych w豉dz i wielki presti, nie martwi dzia豉nia psychopaty, bardziej boj si utraty ciep造ch posadek, wi璚 robi wszystko by nie dopu軼i do os豉bienia swojej pozycji.

Henryk Zamroz mieszka teraz w Warszawie i wiedzie spokojne 篡cie od posi趾u do posi趾u. Nie ma ochoty pisa kolejnej ksi捫ki, bo 篡cie bez presji zupe軟ie mu odpowiada. Na Warszaw zasypan 郾iegiem i skut mrozem, pada blady strach. Po ulicach miasta zaczyna grasowa bezwzgl璠ny morderca, strzelaj帷y z 逝ku do ludzi jak do kaczek. Henryk Zamroz w t niecodzienn sytuacj zostaje wpl徠any zupe軟ie przypadkowo, grywa bowiem w szachy z g堯wnym podejrzanym. Wiedziony ciekawo軼i, dodatkowo zmanipulowany przez policj rozpoczyna swoje prywatne 郵edztwo, kt鏎e prowadzi go prost drog ku niebezpiecze雟twu.

Nietypowy morderca, nietypowe narz璠zie zbrodni i przypadkowe ofiary. Bezradna policja i przera瞠ni politycy, bo bardziej ni ofiarami ㄆcznika, przej璚i s walk o w豉dz. Warszawiak闚 parali簑je l瘯 o 篡cie, a polityk闚 perspektywa mo磧iwo軼i utracenia sto趾闚. ㄆcznik tymczasem pope軟ia kolejne zbrodnie i jest nieuchwytny. Czuje si panem 篡cia i 鄉ierci, bo jest przekonany o swojej nieomylno軼i. Autor chwilami pozwala wej嗆 w umys psychopaty, wi璚 bez trudu nad捫a si za jego tokiem rozumowania, bez mo磧iwo軼i zidentyfikowania kim jest. 𝑂𝑑 𝑑𝑎𝑤𝑛𝑎 𝑤𝑖𝑒𝑚, 𝑗𝑎𝑘 𝑎𝑡𝑤𝑜 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖 𝑜𝑠𝑧𝑢𝑘𝑖𝑤𝑎, 𝑝𝑜𝑑𝑎𝑤𝑎 𝑠𝑖, 𝑧𝑎 𝑘𝑜𝑔𝑜 𝑡𝑦𝑙𝑘𝑜 𝑐ℎ𝑐𝑒. 𝑇𝑒𝑛 𝑡𝑢𝑚 𝑤𝑖𝑒𝑟𝑧𝑦 𝑤𝑒 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑜, 𝑐𝑜 𝑚𝑢 𝑠𝑖 𝑝𝑜𝑑𝑎. 𝐵𝑦𝑙𝑒𝑏𝑦 𝑎𝑑𝑛𝑖𝑒 𝑧𝑎𝑝𝑎𝑘𝑜𝑤𝑎𝑛𝑒 𝑖 𝑛𝑖𝑒 𝑧𝑚𝑢𝑠𝑧𝑎 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖 𝑑𝑜 𝑚𝑦𝑙𝑒𝑛𝑖𝑎. 𝑁𝑎𝑗𝑡𝑟𝑢𝑑𝑛𝑖𝑒𝑗 𝑖𝑚 𝑢𝑤𝑖𝑒𝑟𝑧𝑦 𝑤 𝑝𝑟𝑎𝑤𝑑, 𝑧𝑟𝑜𝑧𝑢𝑚𝑖𝑒 𝑡𝑜, 𝑐𝑜 𝑜𝑐𝑧𝑦𝑤𝑖𝑠𝑡𝑒 𝑖 𝑑𝑜𝑠𝑡𝑟𝑧𝑒𝑐 𝑡𝑜, 𝑐𝑜 𝑚𝑎𝑗 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑑 𝑜𝑐𝑧𝑎𝑚i. 𝑆 𝑔𝑢𝑠𝑖, 𝑙𝑒𝑝𝑖, 𝑔𝑢𝑝𝑖, 𝑎𝑙𝑒 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑘𝑜𝑛𝑎𝑛𝑖 𝑜 𝑠𝑤𝑒𝑗 𝑚𝑑𝑟𝑜𝑐𝑖 𝑖 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑛𝑖𝑘𝑙𝑖𝑤𝑜𝑐𝑖. 𝐷𝑙𝑎𝑡𝑒𝑔𝑜 𝑝𝑟𝑧𝑦𝑗𝑚𝑢𝑗 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑜, 𝑐𝑜 𝑚𝑖𝑒𝑐𝑖 𝑠𝑖 𝑤 𝑖𝑐ℎ 𝑤𝑦𝑜𝑏𝑟𝑎𝑒𝑛𝑖𝑎𝑐ℎ, 𝑎 𝑗𝑒𝑑𝑛𝑜𝑐𝑧𝑒𝑛𝑖𝑒 𝑧𝑎𝑝𝑟𝑧𝑒𝑐𝑧𝑎 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑖𝑒𝑚𝑢, 𝑐𝑜 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑜𝑑𝑙𝑒𝑔𝑒 𝑜𝑑 𝑖𝑐ℎ 𝑝𝑜𝑠𝑡𝑟𝑧𝑒𝑔𝑎𝑛𝑖𝑎 𝑤𝑖𝑎𝑡𝑎, 𝑛𝑎𝑤𝑒𝑡 𝑗𝑒𝑒𝑙𝑖 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑡𝑜 𝑜𝑐𝑧𝑦𝑤𝑖𝑠𝑡𝑒.

Presja, by zako鎍zy 郵edztwo sukcesem, przeradza si w polowanie na czarownice. Nie wa積e jak, niewa積e kogo, byleby spo貫cze雟two zobaczy這, jak dzielna i m康ra jest policja. Trzeba tylko z豉pa kandydata na zab鎩c, kt鏎y w 鈍ietle reflektor闚 p鎩dzie siedzie. Wszystko si b璠zie zgadza, wszyscy b璠 zadowoleni, opr鏂z osadzonego. A, 瞠 morderca czuje si bezkarny i zn闚 zabije? ζtwo tak sytuacj wyja郾i. Pojawi si na郵adowca albo morderca mia wsp鏊nika. Trzeba co zrobi, zanim 𝑠𝑡𝑟𝑎𝑐ℎ 𝑧𝑎𝑐𝑧𝑛𝑖𝑒 𝑟𝑧𝑑𝑧𝑖 𝑙𝑢𝑑𝑚𝑖, 𝑎 𝑡𝑢𝑚 𝑚𝑖𝑎s𝑡𝑒𝑚.

Udzia policjanta w 郵edztwie, kt鏎e ma prywatne animozje do podejrzanego, zaciemniaj prawdziwy obraz sprawy. Spos鏏 w jaki traktuje si osadzonego przez organy 軼igania wo豉 o pomst do nieba. Na u篡tek fabu造 autor zapewne przerysowa t sytuacj. A mo瞠 jednak nie? Perspektywa utraty intratnej posadki popycha ludzi do pod造ch dzia豉. Dla poklasku spo貫cznego, ochrony w豉snego sto趾a, zamiast 軼iga prawdziwego morderc, 豉twiej jest aresztowa i wsadzi za kratki niewinnego cz這wieka. 𝑊𝑦𝑚𝑖𝑎𝑟 𝑠𝑝𝑟𝑎𝑤𝑖𝑒𝑑𝑙𝑖𝑤𝑜𝑐𝑖 𝑡𝑜 𝑠𝑦𝑠𝑡𝑒𝑚, 𝑤 𝑘𝑡𝑟𝑦𝑚 𝑛𝑖𝑒𝑠𝑡𝑒𝑡𝑦 𝑧𝑏𝑦𝑡 𝑑𝑢𝑜 𝑚𝑎𝑗 𝑑𝑜 𝑝𝑜𝑤𝑖𝑒𝑑𝑧𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑖 𝑖𝑐ℎ 𝑒𝑚𝑜𝑐𝑗𝑒.

Artur 真rek prowadzi z czytelnikiem inteligentn rozgrywk niczym 鈍ietn parti szach闚. Doskonale prowadzona gra wyprowadzi w pole nawet najbardziej wytrawnego gracza. 安ietnie skonstruowana fabu豉, doskona貫 dialogi i dynamiczna akcja nie pozwalaj od這篡 ksi捫ki, a do ostatniej strony. W zasadzie morderc ma si na wyci庵ni璚ie r瘯i, ale autor tak sprytnie manipuluje czytelnikiem, podobnie jak policja Zamrozem, 瞠 w momencie, gdy wydaje si znana to窺amo嗆 winowajcy, nast瘼uje gwa速owny zwrot.

𝑢𝑐𝑧𝑛𝑖𝑘 to druga cz窷 z Henrykiem Zamrozem w roli g堯wnej. Z poprzedni cz窷ci 𝑆𝑡𝑟𝑧𝑦𝑔𝑜 陰czy go jedynie posta g堯wnego bohatera, pisarza krymina堯w. 𝑢𝑐𝑧𝑛𝑖𝑘 idealnie wpasowa si w m鎩 gust czytelniczy, cechuje go doskona豉 i dynamiczna narracja, 鈍ietna intryga, ale najbardziej zachwyci mnie spos鏏 przedstawienia przez Artura 真rka spo貫czno軼i du瞠j aglomeracji sparali穎wanej strachem przed seryjnym morderc. Autor 鈍ietnie przedstawia schemat narastania napi璚ia i paniki. Idealnie kre郵i obraz ludzi przera穎nych nieznanym, kt鏎zy zrobi wszystko, by si ocali i tych, kt鏎zy w takiej sytuacji zwietrzyli spos鏏 豉twego wzbogacenia si. Okazuje si, 瞠 tak nie wiele trzeba by doprowadzi do wybuchu paniki. Przed oczami mam niedawn sytuacj w naszym kraju, o czym autor te delikatnie wspomina. Stworzenie sytuacji zagro瞠nia daje mo磧iwo嗆 rozgrywek zar闚no na polu prywatnym, jak i politycznym. Doskonale przedstawione sytuacje, gdy jedna grupa dyletant闚, spiera si z drug grup im podobnych, a ofiarami ich ignorancji, jak zawsze zostan zwykli ludzie. Pewnie wr鏂i do tak zwanej normalno軼i. […] 奸ad jednak pozostanie. Jak po ka盥ym do鈍iadczeniu.

Autor perfekcyjnie odmalowa narastaj帷y strach i panik w mie軼ie, bezradno嗆 s逝瘺 oraz bezmy郵ne zachowanie polityk闚. Konwersacje tych u ster闚, pr鏏y wymy郵enia przez nich czego na si喚, nieudolne posuni璚ia, kt鏎e do niczego nie prowadz to istny majstersztyk. Dezinformacja i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji doprowadzaj do tego, 瞠 nawet najbli窺i wzajemnie si podejrzewaj.

𝑢𝑐𝑧𝑛𝑖𝑘 jako ca這嗆 bardzo mi si podoba, ale m鎩 najwi瘯szy podziw wywo豉 spos鏏, w jaki Artur 真rek ukazuje ludzi i ich zachowania w warunkach ekstremalnych. Szczypta polityki, nieporadnych dzia豉 policji, du穎 psychologii t逝mu, wci庵aj帷a intryga, 鈍ietne dialogi, dodatkowo okraszone inteligentnym humorem sprawi造, 瞠 𝑢𝑐𝑧𝑛𝑖𝑘 to nietuzinkowy krymina napisany na bardzo wysokim poziomie, kt鏎y warto przeczyta i zastanowi si nad tym, jak 豉two dajemy si oszuka i sob manipulowa.

Mo瞠 fabu豉 𝑢𝑐𝑧𝑛𝑖𝑘𝑎 wydaje si oderwana od rzeczywisto軼i, ale czy a tak nieprawdopodobna?

𝑂 𝑡𝑜 𝑤𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑚𝑖 𝑐ℎ𝑜𝑑𝑧𝑖. 𝑁𝑖𝑒𝑐ℎ 𝑧𝑤𝑎𝑟𝑖𝑢𝑗, 𝑛𝑖𝑒𝑐ℎ 𝑔𝑢𝑝𝑖𝑒𝑗, 𝑟𝑧𝑢𝑐𝑎𝑗 𝑠𝑖 𝑠𝑜𝑏𝑖𝑒 𝑑𝑜 𝑔𝑎𝑟𝑑𝑒. 𝐵𝑖𝑗 𝑖 𝑧𝑎𝑏𝑖𝑗𝑎𝑗 𝑛𝑎𝑤𝑧𝑎𝑗𝑒𝑚. 𝐽𝑒𝑑𝑛𝑎 ℎ𝑜𝑜𝑡𝑎. 𝐵𝑒𝑧𝑤𝑜𝑙𝑛𝑖 𝑝𝑜𝑙𝑖𝑐𝑗𝑎𝑛𝑐𝑖, 𝑏𝑒𝑧𝑘𝑎𝑟𝑛𝑖 𝑏𝑎𝑛𝑑𝑦𝑐𝑖 𝑖 𝑜𝑔𝑢𝑝𝑖𝑎𝑦 𝑡𝑢𝑚.

Inne ksi捫ki autora
Zarz康zanie przez zaanga穎wanie. Jak bezinwestycyjnie poprawi wyniki firmy
Artur 真rek0
Ok豉dka ksi您ki - Zarz康zanie przez zaanga穎wanie. Jak bezinwestycyjnie poprawi wyniki firmy

Dobre zarz康zanie oznacza pokazanie przeci皻nym ludziom, jak wykonywa prac najlepszych. John D. Rockefeller Zarz康zanie zaanga穎waniem pracownik闚...

Powrotny z Wroc豉wia
Artur 真rek0
Ok豉dka ksi您ki - Powrotny z Wroc豉wia

Plecami do wyj軼ia, na w霩ku inwalidzkim siedzia bez ruchu barczysty m篹czyzna.Prosz pana wyszepta豉, nie wiedzie czemu.Nie zareagowa. Obesz豉 w霩ek...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Zagraj ze mn mi這嗆
Robert D. Fija趾owski ;
Zagraj ze mn mi這嗆
Kto tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Kto tak blisko
Serce nie siwieje