Ludzie ze złota. 20 rozmów o tym, jak zostaje się mistrzem.

O tym, jak grają najlepsi polscy siatkarze, wiemy bardzo wiele. Wystarczy oglądać mecze, śledzić ich w mistrzostwach świata, które po raz drugi w historii wygrali w 2014 roku w katowickim Spodku, by obronić tytuł cztery lata później w Turynie. Mało kto jednak zna ich jako ludzi i mało kto wie, jaką pokonywali drogę, by dojść na szczyt. "Ludzie ze złota" to zbiór 20 szczerych rozmów o siatkówce, ale też o życiu, z czołowymi zawodnikami, którzy stali się mistrzami, oraz z trenerami – Stephanem Antigą i Vitalem Heynenem – którzy ich do tego sukcesu prowadzili.

Edyta Kowalczyk i Jakub Radomski, dziennikarze "Przeglądu Sportowego", porozmawiali też z dwójką ludzi, którzy wiedzą, jak, poza mistrzostwem świata, zdobywa się złoto igrzysk (Ryszard Bosek i Tomasz Wójtowicz) oraz Grzegorzem Wagnerem, synem ich trenera-kata. Znajdziecie też wywiad z Piotrem Gruszką - rekordowym, 450-krotnym reprezentantem Polski i mistrzem Europy. Książkę kończy duża rozmowa z Wilfredo Leonem – najlepszym siatkarzem świata, który ma polskie obywatelstwo i podczas igrzysk w Tokio w 2020 roku ma nas poprowadzić do kolejnego olimpijskiego złota.

"Złoto" – można powiedzieć, że to słowo-klucz tej książki. A jego blask mieni się w każdej historii.

Informacje dodatkowe o Ludzie ze złota. 20 rozmów o tym, jak zostaje się mistrzem.:

Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Data wydania: 2019-07-31
Kategoria: Sport
ISBN: 978-83-809-1720-0

Kup książkę Ludzie ze złota. 20 rozmów o tym, jak zostaje się mistrzem.

Ludzie ze złota. 20 rozmów o tym, jak zostaje się mistrzem. - opinie o książce

Lubicie siatkówkę? Ja, odkąd pamiętam ją kocham. Nie napiszę Wam, jak w liceum wpadłyśmy z koleżanką na szalony pomysł, by wysłać listy do naszych ulubionych reprezentantów - ja do Sebastiana Świderskiego, ona do Marcina Prusa, i jak to się skończyło. W każdym razie miłość do siatkówki, zwłaszcza w męskim wykonaniu pozostała niezmienna po dziś dzień 😜😊.
Żałuję tylko jednego, że pierwszy mecz na żywo obejrzałam dopiero w 2019 roku, z mężem i synami.
Było to spotkanie Polska - Brazylia Ligii Narodów, rozgrywane w katowickim Spodku. Emocje niesamowite i nieporównywalne z tymi, które towarzyszą nam podczas oglądania meczu przed telewizorem. Zapewne dla kibica równie ogromne, jak te towarzyszące zawodnikom w czasie takiego spotkania. Spotkania gigantów siatkówki! Swoją drogą, jak mogłoby ich brakować, kiedy grają faceci, którzy dali nam tyle powodów do radości i dumy, często walcząc nie tylko z przeciwnikiem, ale i wespół z towarzyszącym im ogromnym bólem: pleców, kolan, wszystkich mięśni, czy nawet z wybitym barkiem?! Facetów, którym nikt nie da nic za nazwisko, albo zdobyte tytuły. Każdy z nich musi gryźć boisko, by udowodnić, że zasłużył na grę w wyjściowej szóstce w kolejnym meczu, czy turnieju.
Szczerze - konia z rzędem temu, kto wytłumaczy mi, dlaczego siatkówka nie jest naszym sportem narodowym, mimo tylu sukcesów!?!
No dobra, miało być o książce.
"Ludzie ze złota" to zbiór wywiadów przeprowadzonych z naszymi siatkarskimi asami, którzy sięgnęli po złoty medal mistrzostw świata. Wywiadów, z których możemy poznać ich od tej zwyczajnej, codziennej - ludzkiej i rodzinnej strony. Panowie otwarcie i szczerze odpowiadają na pytania autorów, a tego o czym opowiadają z pewnością nie przeczytacie w żadnej gazecie, na żadnym portalu internetowym, czy w telewizyjnym wywiadzie.
Depresja, walka z nowotworem, diagnozy demolujące marzenia o jakimkolwiek sporcie, poszukiwanie własnej tożsamości, strata kolegów i bliskich, trzęsienie ziemi, a nawet zamachy bombowe, to koleje życia, z którymi oprócz tęsknoty, poświęcenia, wyczerpujących treningów, ogromnego wysiłku, ambicji oraz determinacji w dążeniu do zdobywania wymarzonego złota, musieli i wciąż muszą się mierzyć, aby nie słyszeć po powrocie do kraju "Polacy, nic się nie stało!". Wielu z nich drogę swej sportowej kariery wyobrażało sobie inaczej, bądź wiązało z inną dyscypliną, lecz życie często weryfikuje marzenia i plany.
Dzięki tej książce naprawdę poznacie, czy zrozumiecie ich lepiej.
Sama teraz trochę inaczej myślę o Piotrze Nowakowskim, który nie dał autografu swojemu 6 letniemu fanowi, ani nie stanął z nim do wspólnej fotografii, bo wydawało mi się, że "gwiazdorzy".
Zbiór tych wywiadów to prawdziwa gratka dla fanów siatkówki, ale i tych, którzy chcieliby bliżej poznać siatkarski świat, naszych reprezentantów. To również idealna lektura dla poszukujących motywacji do działania, wątpiących w swoje siły, dla tych którzy stracili ducha nie mogąc realizować się w tym, co nadawało sens ich życiu.
Zastanawiałam się czytając te wywiady, czy w którymś znajdzie się wspomnienie o Arku Gołasiu. W końcu wspomniał o nim Piotr Gruszka, i choć niebawem minie 16 lat od jego śmierci, łza wciąż kręci się w oku. Możecie być pewni, że znajdziecie w niej wiele emocji.
Teraz zapewne wszyscy życzymy im, aby wieloletnie wyrzeczenia, ciężka praca, perfekcjonizm, rządza wygrywania doprowadziły tę drużynę do sięgnięcia po najważniejszy - złoty medal Igrzysk Olimpijskich, bo jak mówi Wilfredo Leon "srebro i brąz to tylko dowód udziału w turnieju".
Odliczam dni do IO w Tokio, wierząc, że to się uda 💪
Z przyjemnością przeczytałabym kolejną książkę.
P. S. Panowie, nie przyprawiajcie kibiców o zawał 😉 Powodzenia. Mocno trzymam kciuki 🤞 🍀

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4