Ma być czysto

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Data wydania: 2017-11-23
Kategoria: Dla młodzieży

Najlepszy literacki debiut roku! Bez ściemniania i lukru o wchodzeniu w dorosłość we współczesnej Polsce.

O dziewczynach, o których mówi się źle i brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zdecydować złośliwa plotka.

Gimbaza polska. Nadchodzące pokolenie, które będzie urządzało ten kraj. Ma być czysto prowadzi w ten świat tak, że aż skóra cierpnie.

Ziemowit Szczerek

To nie opowieść o ,,gimbazie", lecz o współczesnej rodzinie. Wyraziści bohaterowie, zero ściemy. I sporo brudu, chociaż ma być czysto.

Lidia Ostałowska

Anna Cieplak nawiązuje do najlepszych tradycji powieści dla dziewcząt (Siesicka), która trafiała i do matek, i do córek, bo uczciwie mówiła o codziennych problemach. Bez infantylizmu i zadęcia.

Eliza Szybowicz ,,Gazeta Wyborcza"

Kup książkę Ma być czysto

Opinie o książce - Ma być czysto

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2018-06-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

W tej książce wszyscy są zagubieni - i nastolatki i dorośli (najczęście tylko z nazwy dorośli). Dojmujący jest brak więzi, bliskich relacji. Niektórzy uważają, że Oliwkę i Julkę łączy przyjaźń. Ja tego ani nie zobaczyłam, ani nie poczułam. Jasne, tak to dziewczyny nazywają, ale raczej po to, żeby móc powiedzieć "mam przyjaciółkę", niż dlatego, że tak faktycznie jest. Nie ma prawdziwej komunikacji, są strzępki myśli, zdań, najczęściej z jednoczesną autocenzurą: "co inni powiedzą?", "czy dalej będą mnie lubili i dawali lajki". Nie ma rozmów z dorosłymi, nie ma pokazywania złożoności świata. Magda, która najbardziej interesuje się dziewczynami, miota się pomiędzy obawą o nie i chęcią przypodobania się.

Jest w książce pokazana patologia instytucji odpowiedzialnych za pomoc rodzinie. Jest szaleństwo social mediów, jest emigracja zarobkowa matki, jest seks jako forma pozycjonowania się w grupie rówieśniczej, są patchworkowe rodziny. Bohaterki są jakby są pogodzone, że świat jest płytki i powierzchowny. Ich strategią przetrwania jest dostosowanie się do tego, co sobie wyobrażają, że przyniesie im akceptację rówieśników. W książce nie ma ani jednej dorosłej, mądrej, wspierającej osoby. Język książki jest też chłodny, zdystansowany. Autorka nie ocenia, nie daje wskazówek. Książka jest trochę reportażem, trochę fabularyzowanym dokumentem.  Jest pewnym opisem, może nawet szczątkową diagnozą z życia współczenych (niektórych) nastolatek. Porusza całe mnóstwo ważnych tematów, ale co właściwie z tego wynika? Co my jak czytelnicy mamy z tym zrobić? Kiwnąć głową, że takie jest życie? Powiedzieć - znam to ze swoich doświadczeń? Przyjrzeć się bardziej swoim relacjom z dzieckiem? Może tak. Każdy ma szansę odebrać tę książkę inaczej.

Lata powyżej zera
Anna Cieplak0
Okładka ksiązki - Lata powyżej zera

Powieść o dorastaniu w latach 2000+. O pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim urodzonym bez smartfona w ręku.Dźwięk modemu...

Lekki bagaż
Anna Cieplak0
Okładka ksiązki - Lekki bagaż

Na jak długo wystarczy ci idealizmu?Co można robić, gdy wybrało się małe miasteczko zamiast kariery w korpo?Można pomagać tak zwanym wykluczonym i pisać...

Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix