Maestro

„Maestro” Marcina Kąckiego to pisana przez 10 lat reporterska historia pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki oraz jego dyrygenta Wojciecha Kroloppa. To jednocześnie wielowymiarowy obraz sieci zależności, uwikłań, kłamstw i interesów, który sprawił, że przez dziesięciolecia sprawa była zamiatana pod dywan. Władza, urzędnicy, dziennikarze, nawet rodzice otrzymywali przez 40 lat sygnały, że splendor chóru przeplata się z niewyobrażalną krzywdą wyrządzaną dzieciom. Poznańscy radni nie tylko milczeli, ale utajnili swoje obrady, gdy przyszło im zmierzyć się z prawdą.

Autor książki w 2003 roku przyczynił się do upadku Kroloppa, odsłaniając kulisy molestowania. Po latach znów się spotkali. Krolopp nazywa reportera "diabłem", ale otwiera przed nim szuflady, by wydobyć dokumenty, które tworzą kolejne, zaskakujące rozdziały tego dramatu.

Informacje dodatkowe o Maestro:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-11-07
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-268-1282-8

Kup książkę Maestro

Maestro - opinie o książce

Pedofilia wiele imion ma...

Dziś pragnę Wam przypomnieć o  ważnej i potrzebnej książce Marcina Kąckiego, Maestro. Historia milczenia, która ukazała się pod auspicjami Agory. Jej treść jest przerażająca i zasmucająca, z kilku względów.  A jednocześnie pokazująca, że pedofilia nie jest tożsama z jedną grupą społeczną. Wielu z nas zdaje się nie dostrzegać tego faktu, bowiem modne jest uderzanie w Kościół katolicki. Najłatwiej zaatakować tych, którzy w danym momencie są ''na celowniku".

Zawsze zaznaczam, że każdy sprawca tego ohydnego czynu winien zostać ukarany. Bez względu na pozycję jaką zajmuje.

Marcin Kącki nad Maestro pracował aż dziesięć lat. Na kartach tego przejmującego reportażu opisuje historię pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki i jego dyrygenta Wojciecha Kroloppa. Zmusza do refleksji na temat kondycji polskich mediów, zakłamanych tzw. ''elit".

Dziennikarz obnaża i demaskuje wiele układów, sieci powiązań, zależności, kłamstw. Dowiódł też, że sprawa była przez wiele lat zamiatana pod dywan. Zaskakuje ogromna liczba ''adwokatów" i protektorów znanego dyrygenta. Autor prezentuje nam dzieje życia i spektakularnego upadku Kroloppa. Dotarł do ofiar, ich rodzin, współpracowników i person zaangażowanych w jego obronę.

Niektórzy wyznawali zasadę: tylko nie mów nikomu, bo nic się nie stało.
Ponoć na podstawie tejże publikacji ma powstać film.

Przeczytajcie i nie zapomnijcie.

O pedofilii nie czyta się przyjemnie. Nie sięgnęłabym więc po tę książkę, gdyby nie wywiad z autorem, na jaki trafiłam w radio. Opowieści Marcina Kąckiego mnie po prostu powaliły. Bo okazuje się, że sprawa nie dotyczy jednego pedofila, który skrzywdził kilku chłopców. Skala zjawiska jest znacznie szersza, okoliczności przerażające, a stosunek do sprawy osób mogących skończyć z tym dużo wcześniej, po prostu niewiarygodny. W pewnym sensie to rozważania nad społeczeństwem. Autor wchodzi właściwie wszędzie, gdzie ktoś coś mógł wiedzieć (a wiedzieli właściwie wszyscy): zarówno do ofiar, ich rodziców, polityków, osób publicznych, przyjaciół i rodziny Krolloppa. Pyta, słucha, zastanawia się nad motywami. Całość daje do myślenia: czy jest coś (kwota, zaszczyt, spokój), za którą każdy jest gotów przymknąć oko na krzywdę dziecka? Rzetelne śledztwo. Polecam tym, którzy chcą wiedzieć. Ostrzegam jednak, że to wiedza trudna i bolesna.
Avatar użytkownika - KKS
Przeczytane:2017-01-30, Ocena: 4, Przeczytałam,
Plaża za szafą. Polska kryminalna
Marcin Kącki0
Okładka ksiązki - Plaża za szafą. Polska kryminalna

Choć reportaże wciągają dynamiczną akcją i uwodzą tajemnicą, są przede wszystkim opowieścią o Polsce, w której  zbrodnia bywa aktem rozpaczy, nadziei...

Poznań. Miasto grzechu
Marcin Kącki0
Okładka ksiązki - Poznań. Miasto grzechu

Duma, porządek, oszczędność, stabilizacja, szacunek dla regulaminów - to poznaniak, Wielkopolanin. Jak jest naprawdę? Poznań według Kąckiego to miasto...