Magia naturalna. Przewodnik na cztery pory roku

Zrozumieć prawa rządzące wszechświatem i wiedzieć, jak z nich skorzystać - tym właśnie jest magia, najbardziej naturalna rzecz na świecie.

Dobromiła Agiles, autorka bestsellerowej Słowiańskiej wiedźmy, w przystępny sposób opisuje podstawy magii naturalnej. Czarownictwo naturalne, którego chce nauczyć czytelników dzięki tej książce, nie jest oparte na żadnym wybranym systemie magicznym. Aby je praktykować, wystarczy rozwinąć w sobie dwie podstawowe umiejętności: obserwację i intuicję.

Sięgnij po to, co cię otacza. Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos i pozwól mu się poprowadzić podczas odprawiania rytuałów. Poznaj własną moc i wykorzystaj potęgę żywiołów. Dowiedz się, jakie dary przynosi Natura podczas każdej z pór roku, i naucz się ich używać, by twoje obrzędy były skuteczne. Zrozum, że magia jest wokół ciebie. W każdej istocie i przedmiocie. W tobie.

Informacje dodatkowe o Magia naturalna. Przewodnik na cztery pory roku:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2023-05-17
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Magia naturalna. Przewodnik na cztery pory roku

Magia naturalna. Przewodnik na cztery pory roku - opinie o książce

Avatar użytkownika - lunkabookstagram
lunkabookstagram
Przeczytane:2023-07-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Magia naturalna. Przewodnik na cztery pory roku" to książka Dobromiły Agiles wydana przez Wydawnictwo Kobiece [współpraca reklamowa z @wydawnictwo.kobiece]

Autorka ,,Słowiańskiej wiedźmy", Arcykapłanka łódzkiego kowenu Wiccan Tradycyjnych, organizatorka Łódzkich Spotkań z Wicca, założycielka zgrupowania Pogańscy Rodzice zrzeszającego polskie rodziny wychowujące dzieci w duchu pogańskim i czarowniczym, wraca do nas z kolejną magiczną pozycją, jaką jest ,,Magia naturalna".

Jeżeli czujesz głęboki związek z naturą i ponadnaturalne powołanie, ale jednocześnie górnolotne zaklęcia i rytuały nie są dla Ciebie, bo przecież magii - jak miłości - nie celebruje się od święta, to ta pozycja jest idealna dla Ciebie. Autorka skupia się na istotnych kwestiach, które warto pielęgnować - na obserwacji i intuicji, kontakcie z naturą i pielęgnowaniu własnej siły.

Magia naturalna cechuje się zgoła innym podejściem do czarów i czarowniczych przedmiotów. Wiele z nich, oprócz funkcji magicznych, posiada także funkcję użytkową, bo tu magię dostrzega się na każdym kroku. I właśnie to w książce opisuje ,,Wiedźmia mama". Wtajemnicza nas w niezwykły świat, zaczynając od historii, przechodząc przez samą sylwetkę naturalnej czarownicy i jej funkcjonowanie w trakcie zmieniających się por roku po jej naturalne piękno.

Kim właściwie jest naturalna czarownica? To kobieta świadoma - świadoma siebie, swojego ciała, życia, otaczającej ją rzeczywistości. Uważna, żyjąca w zgodzie ze sobą i naturą, ekolożka praktykująca slow life i odbiegająca od otaczającego ją konsumpcjonizmu. Wydaje mi się, że wszystkie te cechy tworzą spójną całość, pewien wizerunek osoby, w kierunku której większość z nas chciałaby podążać, mając na uwadze nieustanny bieg, nieustanne pragnienia podążania za czymś nieosiągalnym, wyczerpanie, natłok obowiązków i myśli. Autorka pokazuje, że niekiedy warto zwolnić, zastanowić się nad wieloma kwestiami życiowymi, nad otoczeniem i nad własnym wnętrzem.

Podobało mi się to, że autorka podkreślała wielokrotnie, że przy magii naturalnej nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi czy wyszukanych składników. Potrzebne jest to, co właściwie mamy pod ręką lub możemy zorganizować przy niewielkim wysiłku lub przy niewielkim wkładzie finansowym: woreczki, słoiczki, świece, kamienie oraz zioła, owoce i warzywa z bazarku czy przydomowego ogródka. W zależności od pory roku również będą to inne składniki, na których warto się skupić, bo jak wiadomo - każda pora roku, również każdy żywioł, rządzi się własnymi prawami.

Z książki dowiemy się, jak czerpać moc z Ziemi, jak zadbać o własne bezpieczeństwo i ochronę najbliższych. Autorka przytacza wiele ćwiczeń i praktyk duchowych, zaklęć i rytuałów z opisem działań i intencji, sposobów na zbliżenie się do natury, przepisów na drobnostki, które mogą poprawić komfort naszego życia. Dobromiła Agiles skupia się również na magii kuchennej, medytacji, istocie pracy ze snem. Ze względu na to, że książka jest przewodnikiem na cztery pory roku, została podzielona na cztery części. W każdej z nich znajdziemy odpowiednie do pory roku zajęcia magiczne, aktywności fizyczne, jadłospisy i przepisy, a także zaklęcia. Wszystko to sprawia, że od autorki otrzymujemy nie tylko solidną dawkę teorii, ale również mamy pokazane, w jaki sposób możemy wykorzystać wiedzę w praktyce.

Z pewnością jest to książka, którą warto sobie dawkować, ale i w razie potrzeby wrócić do niej, aby odnaleźć interesujące nas kwestie.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Avatar użytkownika - agataad
agataad
Przeczytane:2023-06-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 2023, 52 książki 2023,
"Ci, którzy zajmują się magią, wiedzą, że może ona zmienić wiele [...], ale zawsze działa w zgodzie z naturą [...] To z niej magia czepie swa moc."    Dobromiła Agiles, czarownica i arcykapłanka łódzkiego kowenu Wiccan Tradycyjnych w książce "Magia Naturalna" sięga do historii magii, oraz ruchu wicca i magii słowiańskiej, a także wskazuje paralele między animizmem, szamanizmem*, a dzisiejszymi zachowaniami społecznymi. Duży fragment poświęcony jest na wstęp, by czytelnik zrozumiał kontekst książki i poznał różnicę między magia ceremonialną a magią naturalną.

Magia naturalna nie jest systemem, a sposobem na odnalezienie się w "dzisiejszym nowoczesnym i chaotycznym świecie, by na powrót się ukorzenić". Dobromiła Agiles w sposób przystępny i niezobowiązujący proponuje, byśmy wcieliły się w rolę ekoczarownicy i dbały o naszą przestrzeń, Matkę Ziemię i nasz dobrostan. Współczesna czarownica naturalna to przede wszystkim osoba (nienależnie od płci) skierowana na świadome życie w zgodzie z porami roku i naszym wewnętrznym zegarem. Tyle się mówi o ostatnio (słusznie) modnych nurtach proekologicznych, slow life, uważność czy zero waste i diy - naturalna czarownica czerpie z nich od dawna, dbając o ekologię i życie zgodnie z naturą.

Książkę przeczytałam od deski do deski, a karteczki indeksujące są chyba, na co drugiej stronie. Przemawia do mnie takie ekologiczne i świadome podejście, szczególnie że od jakiegoś czasu staram się trochę wyhamować, karmić rodzinę sezonowo, a także... przestać walczyć z upływem czasu i pogodzić się z tym, że nie mam już ciała i energii dwudziestolatki. Autorka zachęca do wyjścia na łono natury, zatrzymania się i kontemplacji otaczającej rzeczywistości. Na każdą porę roku proponuje inne aktywności, przestawienie się na inne myślenie, zgodne z żywiołem, który reprezentuje dany kwartał roku. Możemy się wiele nauczyć wsłuchując, się w naturę, czerpiąc z jej mocy. Książka skłania do refleksji nad sobą, swoim postępowaniem, a także zachęca do kontemplacji zmian, które zachodzą niemal co dzień. Myślę, że jest coś naprawdę magicznego w tym, że czytałam tę Magię Naturalną akurat w czasie przesilenia. Za możliwość zapoznania się z tą inspirującą lekturą dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu [współpraca reklamowa] * Jeśli ciekawi Was pojęcie szamanizmu, to chętnie odeśle Was do filozofa kultury, Mircea Eliade.

Słowiańska wiedźma: Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków
Dobromiła Agiles0
Okładka ksiązki - Słowiańska wiedźma: Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków

,,Magia wraca do nas wraz ze starymi wierzeniami - a może nigdy nas nie opuściła..." Żyje tu i teraz. Rozumie przyrodę i czerpie z jej dóbr - w szufladzie...