Magiczne lata

Data wydania: 2013-04-25
ISBN: 978-83-61386-15-5
Tytuł oryginału: Boy's Life
Tłumaczenie: Maria Grabska-Ryńska

W powieści Magiczne lata, poznajemy historię młodego Cory'ego Mackensona, mieszkającego w miasteczku Zephyr w Alabamie. Jej autorem jest McCammon, którego dzieło uznawane jest za kolejnego, amerykańskiego klasyka literatury. Książka Magiczne lata znajduje swoje stałe miejsce obok powieści Steinbecka, Dickensa, Twaina, czy Vonneguta

Pewnego dnia nasz bohater dostrzega staczający się samochód, w stronę miejscowego jeziora. Przez szyby dostrzegł brutalnie zmasakrowane zwłoki, co dało mu do myślenia. Chłopiec był pewien, że w jego rodzinnej miejscowości – Zephyr, ukrywa się morderca. Postanowił ze wszystkich sił zdemaskować sprawcę tej okrutnej zbrodni. Niestety jest to dużo trudniejsze. Cory nie dysponuje żadnymi poszlakami, co skłania go do analizy życia i zwyczajów mieszkańców swojego miasteczka.

Magiczne lata są jednak dużo mroczniejsze niż może się nam wydawać. Przyjdzie nam poznać Damę - ponad stuletnią Murzynkę, którą miejscowi uważają za kogoś w rodzaju czarownicy. Zostaje nawiedzana przeróżnymi snami, które odegrają ogromną rolę w rozwiązaniu zagadki. Takie same sny nawiedzają ojca głównego bohatera, który również był świadkiem tego wydarzenia.

Cała ta historia została bardzo dobrze ujęta na tle fascynującego portretu Ameryki lat sześćdziesiątych XX wieku. Poza wszelką grozą, przyjdzie nam spotkać uczucia, życie, a także okres dojrzewania młodego bohatera. Swoją historią, Magiczne lata potrafią przyprawić o łezkę w oku. Przywróci nam wspomnienia naszych młodzieńczych lat, naszych niezapomnianych emocji.

Książka przedstawi nam wiele dygresji na temat zmian cywilizacyjnych i kulturowych amerykańskiego południa. Poznamy problemy segregacji rasowej, dzięki czemu w Magicznych latach odnajdziemy najlepiej ukazane charaktery południowej Ameryki od czasów Harper lee i jej ,,Zabić drozda”. Ów temat znalazł swoje miejsce w magazynie Publishers Weekly.

Kup książkę Magiczne lata

Dzieciństwo to czas, który najczęściej kojarzy nam się z beztroską. Jak migawki ze starego filmu, niektóre wydarzenia pamiętamy bardzo wyraźnie, inne zaś wraz z upływem czasu bledną, wypierane częściej naszymi wyobrażeniami o nich niż faktami. Młode lata kojarzymy z kolorami – intensywną barwą ukochanego roweru, bielą ścian w pokoju czy kolorem szminki nielubianej ciotki. Czas dzieciństwa to także zapachy – ulubionego ciasta, pieczonego przez mamę w każdy czwartek, mokrego psa, który wyszedł właśnie z jeziora czy gęstej atmosfery, panującej w przedpokoju ekscentrycznej, starej sąsiadki. Te odbierane wszystkimi niemal zmysłami obrazy składają się na mozaikę, którą dorośli wkładają w ramy nazywane młodością. Nie inaczej jest w przypadku Cory’ego, dwunastoletniego bohatera i równocześnie narratora książki Magiczne lata, powieści urzekającej nie tylko treścią, ale przede wszystkim wspaniałym językiem i stylem autora, Roberta McCammona.W Zephyr, małym amerykańskim miasteczku, zostaje popełniona zbrodnia. Cory wraz z ojcem, rozwożąc pewnego mroźnego poranka mleko, jest świadkiem, jak rozpędzony samochód z przykutym do kierownicy, skatowanym i najprawdopodobniej martwym mężczyzną wpada do Jeziora Saksońskiego. Ojciec Cory’ego, chcąc uratować poszkodowanego, wskakuje do jeziora, jednak pomoc okazuje się daremna. Samochód wraz z mężczyzną idzie prosto „na dno ...

Opinie o książce - Magiczne lata

Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książek 2016, Przeczytane,
Znając wcześniejszą twórczość Roberta McCammona nie sądziłem, że to będzie tego typu książka. Zawsze w świecie autora pojawiały się potwory, nawiedzone dusze, krew i zniszczenie. Tutaj też są, ale w nieco innym wydaniu. Wszystko widziane jest oczami 12-nasto letniego chłopca. Wciągający zapis jednego roku z jego życia. Aż dziw, że tyle może się zdarzyć. Książka, która z utęsknieniem przedstawia młode, dziecięce lata, które sami wspominamy niejednokrotnie. Pewnie nie tylko ja odnoszę wrażenie, że twórczość pokrywa się z tym co tworzy S.King, ale nic w tym złego, bo o plagiatach, bądź bezczelnemu zrzynaniu nie ma mowy. Polecam wszystkim, którzy chcą powspominać trochę swoje szczenięce lata i zagłębić się nieco w groźnym, nadnaturalnym klimacie.
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-05-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
Magiczne lata to niezapomniana, wielowątkowa opowieść skreślona ręką amerykańskiego mistrza pióra, Roberta McCammona, która jest barwna kroniką życia dwunastoletniego Cory'ego Mackensona, mieszkającego w miasteczku Zephyr w Alabamie. Witamy w Ameryce lat sześćdziesiątych XX wieku. Dwunastoletni Cory Mackenson, bohater powieści, mieszka z rodzicami w prowincjonalnym miasteczku Zephyr w Alabamie. Świetnie prowadzona pierwszoosobowa narracja pozwala śledzić akcję książki właśnie oczami Cory'ego. A opowieść zaczyna się w pewien marcowy, zimny ranek. Chłopiec i jego ojciec stają się przypadkowymi świadkami tajemniczego wypadku. Samochód ze zmasakrowanym ciałem mężczyzny tonie w miejscowym jeziorze. Cory bardzo chciałby odnaleźć sprawcę tego brutalnego morderstwa. Jednak jedynym śladem, który posiada, jest zielone piórko znalezione niedaleko miejsca zbrodni. Czy to wystarczy, aby znaleźć mordercę? Chłopięce lata mijają szybko. Chłopcom się spieszy; chcą zostać mężczyznami, a potem nagle przychodzi dzień, kiedy żałują, że nie mogą znów stać się dziećmi. Cory ma grupkę naprawdę dobrych przyjaciół i wraz z nimi odkrywa tajemnice Zephyr i jego mieszkańców. Bardzo często spędzają ze sobą czas, grając w baseball, jeżdżąc na rowerach, chodząc do kina na filmy o potworach. Mają nieprawdopodobną i nieograniczoną wyobraźnię, którą mogą się pochwalić tylko dzieci i nieliczni dorośli. Wierzą, tak jak większość mieszkańców, w fantastyczne opowieści, przekazywane z pokolenia na pokolenie: o rzecznym potworze nazywanym Starym Mojżeszem, czy o Śnieżniku, wielkim i pięknym jeleniu mieszkającym w pobliskim lesie. Mężczyźni i kobiety w głębi serca są wciąż dziećmi. Nadal chcieliby się bawić i skakać (...) Mają ochotę zrzucić kajdany, jakie nałożył im świat, zdjąć zegarki, krawaty i niedzielne buty i chociaż przez jeden dzień potaplać się na golasa w sadzawce. Chcieliby się poczuć wolni. Magiczne lata to przepiękna opowieść o magii dzieciństwa, o której my, dorośli, zbyt szybko zapominamy w swoim dorosłym świecie. McCammon zaserwował czytelnikom powieść o głębokiej, szczerej przyjaźni, miłości i sile oddziaływania wspomnień. Napisana z wielką dbałością o szczegóły, pełna emocji i tajemnic, z wyrazistymi bohaterami. I w tym miejscu muszę wspomnieć o mężczyźnie, którego mieszkańcy Zephyr biorą za niegroźnego szaleńca. I trochę prawdy w tym jest, bo niby jak nazwać dorosłego człowieka, który za jedyny godny strój uważa nagość. Jest jeszcze jedna bardzo interesująca bohaterka, nazywana Damą, czarnoskóra starsza kobieta z Bruton, dzielnicy Zephyr, zamieszkanej przez ,,kolorowych". Niektórzy się jej boją, inni uważają, że para się magią voodoo. Jednak budzi szacunek i roztacza aurę tajemniczości. Jej sny splatają się ze snami ojca Cory'ego i mogą doprowadzić do rozwiązania zagadki trupa w jeziorze. Magiczne lata to książka o dojrzewaniu, przepełniona radością życia, dziecięcych odkryć, a także o zadziwiającym pięknie, które otacza każdego z nas, a którego z upływem lat nie dostrzegamy. Powinniśmy umieć pielęgnować swoje wspomnienia. Być może z nich wyłoni się ciekawy temat na książkę. A na pewno będzie miło opowiedzieć je swoim wnukom przy kominku. Chcesz przeczytać więcej? - http://monweg.blog.onet.pl/2015/05/13/magiczne-lata-drzwi-do-cudownych-wspomnien/
Szczerze powiedziawszy to przyciągnęła mnie ciekawa okładka, ale książka może okazać się na prawdę interesująca.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-06-24, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - Papierowy Księżyc",
Książka wspaniała, wyjątkowa a wręcz wybitna. Powieść, która łączy w sobie tak wiele gatunków i niesie sobą tak wiele emocji, iż bez wątpienia należy uznać ją za jedną z najlepszych powieści ostatnich lat. "Magiczne lata" to opowieść o małym miasteczku i mieszkającym w nim dwunastoletniego chłopca o imieniu Cory. Pewnego dnia chłopiec jest świadkiem wypadku samochodowego, w którym to samochód wpada do miejscowego jeziora, zaś w jego wnętrzu tkwią zmasakrowane ludzkie zwłoki. Od tej chwili życie chłopca sprowadza się do jednego celu, znalezienia zabójcy..Celu tym bardziej trudnego, iż nie dysponuje on żadnymi dowodami, zaś jego jedyny plan opiera się na szczegółowej obserwacji codziennego życia mieszkańców miasteczka.. Książkę Roberta McCammona można porównać do największych dzieł amerykańskich powieściopisarzy, z Stephenem Kingiem i Cormaca iem McCarthym na czele. Przygoda, wszechobecna tajemnica, ekscytacja młodego chłopca, zjawiska nadprzyrodzone i barwny opis życia małomiasteczkowej amerykańskiej społeczności - to największe atutu niniejszej powieści. Jeśli zatem szukasz doskonałej, inteligentnej i wciągającej rozrywki - koniecznie sięgnij po "Magiczne lata":)
Avatar użytkownika - yerba
yerba
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 ksiązki w 2013 roku, Mam,
Robert McCammon jest uznawany za jednego z najlepszych pisarzy grozy w historii, ale pisarz umiejętnie miesza gatunki. Pierwsza powieść napisał pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jest autorem kilku powieści, które są zaliczane do klasyki grozy takich jak między innymi "Pragnienie", "Stinger" czy tez "Godzina wilków". Kilka z jego ksiązek otrzymało nagrodę Brama Stockera dla najlepszych powieści roku. Autor swoją powieści osadził w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w tajemniczej i malowniczej miejscowości Zephyr, położonej nieopodal Alabamy. Narratorem jest dwunastoletni chłopiec o imieniu Cory. Jak każdy nastolatek, jest ciekawy świata i skłonny do psot. Nastolatek pomaga ojcu, który zajmuje się rozwożeniem mleka dla okolicznych mieszkańców. Pewnego poranka przed szkoła wyruszają w trasę. Nic nie wróży tego co się ma stać, do czasu gdy nagle przed nimi pojawia się auto, które jedzie wprost na nich, ale ostatecznie wpada do jeziora. Bohaterski ojciec podąża na ratunek. Szybko okazuje się, że w samochodzie nie znajduje się pijany kierowca, ale nieznany, nagi człowiek , a raczej jego zwłoki przypięte kajdankami. Mieszkańcy Zephyr podejrzewają, że morderca kryje się wśród nich.Cory jednak coś widzi i podejmuje własne śledztwo, a towarzyszy mu "rakieta" - rower który otrzymuje od...Od kogo mozna przeczytać w powieści. McCammon funduje nam wiele wątków, ale najważniejszym jest odpowiedź na pytanie kto zabił. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tutaj postać chłopca, który wpadając w kolejne tarapaty jest coraz bliżej odkrycia tajemnicy. A trzeba przyznać że mieszkańcy wioski to doborowe towarzystwo. Każdy z nich może mieć jakieś grzeszki na sumieniu. Książka to przygody, o jakich mogłem pomarzyć w dzieciństwie, a teraz przeżyłem je dzięki autorowi, który umiejętnie wyzwolił we mnie tęsknotę za młodzieńczymi, beztroskimi latami, za wolnością i zupełnie innymi czasami, których już teraz nie ma i już nie powrócą. Nie dziwi mnie fakt, że "Magiczne lata" zostały okrzyknięte jako kultowa powieść. To powieść o dojrzewaniu i magii, jaka w niej jest, o tym co nieuchwytne, tajemnicze i niewinne. Doskonały język, jakiego autor używa budując kolejne rozdziały w moim przekonaniu jest o niebo lepszy od książek Kinga. Budowanie napięcia jest naturalne, nie ma tutaj sztuczności. Czytając "Magiczne lata" miałem wrażenie, że jestem w środku akcji. Koniecznie muszę przeczytać inne powieści autora. Mimo 654 stron książkę czyta się bez sekundy znużenia. Polecam bardzo gorąco. Idealna lektura ze względu na wiek.
Avatar użytkownika - moonraavi
Przeczytane:2015-07-11, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Łabędzi śpiew. Księga 2
Robert McCammon0
Okładka ksiązki - Łabędzi śpiew. Księga 2

W odpowiedzi na bezprecedensowo wrogi atak rząd decyduje się użyć broni atomowej. Ameryka, jaką znaliśmy, przestaje istnieć. Teraz wszyscy, od prezydenta...

Łabędzi śpiew. Księga 1
Robert McCammon0
Okładka ksiązki - Łabędzi śpiew. Księga 1

Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton