Magiczne piórko Gwendy

Tom 2 cyklu Castle Rock

Kontynuacja historii opisanej w ,,Pudełku z guzikami Gwendy", opatrzona przedmową Stephena Kinga. Akcja książki toczy się w 1999 roku. Tytułowa Gwendy ma już ponad trzydzieści lat. Znów jesteśmy w Castle Rock, gdzie spotykamy dawnych znajomych i kilku zupełnie nowych, intrygujących przyjaciół. Po ostatniej zimowej burzy do miasteczka Castle Rock wdarło się coś naprawdę złego. Szeryf Norris Ridgewick i jego współpracownicy rozpaczliwie szukają dwóch zaginionych dziewczyn, ale minęło już tyle czasu, że szansa, by sprowadzić je żywe do domu, jest nikła. Trzydziestosiedmioletnia Gwendy Peterson ma dziś niewiele wspólnego z zadziorną nastolatką, która kiedyś spędziła wakacje, biegając po Schodach Samobójców w Castle Rock. Tamtego lata tajemniczy nieznajomy powierzył jej niezwykłe pudełko z guzikami. Magiczny i wyposażony w olbrzymią moc przedmiot oferował Gwendy drobne prezenty w zamian za opiekę, dopóki mężczyzna w końcu nie wrócił, by na zawsze - jak wówczas sądziła - odebrać swoją własność. Gwendy nigdy nikomu nie powiedziała o pudełku z guzikami - nawet mężowi. I nie spodziewała się, że jeszcze kiedyś zobaczy ten niezwykły przedmiot. Tymczasem pudełko pojawia się niespodziewanie - bez opiekuna - co najwyraźniej ma związek ze znikaniem ludzi w Castle Rock. Gwendy wraca więc do domu z Waszyngtonu, by pomóc ocalić zaginione dziewczyny i powstrzymać niebezpiecznego przybysza, zanim ten zrobi coś naprawdę przerażającego. Zapierająca dech w piersiach opowieść o krętych ścieżkach, którymi prowadzi nas los, i świadomych wyborach, które nie zawsze są dobre. A także o cenie, jaką trzeba zapłacić za to, czego najbardziej pragniemy. Wykreowane przez Stephena Kinga senne i pełne mrocznych sekretów Castle Rock znów budzi się do życia!

Informacje dodatkowe o Magiczne piórko Gwendy:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2022-02-23

Kup książkę Magiczne piórko Gwendy

Magiczne piórko Gwendy - opinie o książce

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2022-10-25, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2022,

Bardzo przyjemna kontynuacja "Pudełka". Nie miała w sobie tyle świeżości i lekkiej, a przez to uroczej naiwności. Jednak nadal czuło się ten sam klimat, mimo, że autor nie miał wsparcia Króla horroru. Fajnie, że coś takiego w ogóle powstało, a jeszcze fajniej, że trzyma poziom.

Ciekaw jestem trzeciej części, choć lekko obawiam wtórności (przyznam szczerze, że myślałem, iż tytułowe piórko zastąpi tu pudełko z guzikami, jako nowy artefakt).

Pięć lat temu po raz pierwszy spotkałam się z Gwendy Peterson - nastolatką mieszkająca w niezwykłym miasteczku Castle Rock, której tajemniczy mężczyzna powierzył magiczne pudełko mogące wpłynąć na losy świata. Wspominam to spotkanie bardzo ciepło, więc z największa przyjemnością sięgnęłam po kontynuację tej niesamowitej opowieści.

Od wydarzeń przedstawionych w pierwszym tomie minęło 25 lat. Gwendy to kobieta sukcesu - kongresmenka, poczytna pisarka i reżyserka. Kiedy jej życie wydaje się stabilne i całkowicie uporządkowane, w tajemniczych okolicznościach znów pojawia się w nim kuszące swą mocą pudełko z guzikami. Bohaterka, bogatsza o doświadczenia z przeszłości, postanawia zaopiekować się niebezpiecznym artefaktem, unikając jednocześnie korzystania z jego darów.

Mogłoby się wydawać, że głównym i najważniejszym wątkiem ,,Magicznego piórka Gwendy" będzie powrót pudełka i jego mrocznej mocy, tymczasem wątek fantastyczny jest zaledwie pretekstem do opowiedzenia raczej zwyczajnej historii o zabarwieniu obyczajowym, w której pisarz skupił się na ukazaniu codziennego życia głównej bohaterki, jej pracy kongresmenki, a także na przedstawieniu zwykłego życia mieszkańców małego, amerykańskiego miasteczka. Wspomniany w opisie książki wątek kryminalny związany z tajemniczymi zaginięciami dziewcząt z Castle Rock, z którym wiązałam duże nadzieje, także okazał się zaledwie epizodyczną, nierozwiniętą historią - a wielka szkoda, bo zapowiadał się świetnie.

Przyjemnie było powrócić do świata Gwendy i spotkać się z dorosłą już bohaterką, dowiedzieć się, jak potoczyły się jej losy po oddaniu pudełka, jednak zabrakło mi w powieści Richarda Chizmara magii i grozy, która obecna była w pierwszym tomie historii. Nie zrozumcie mnie jednak źle, ,,Magiczne piórko Gwendy" to dobra powieść, w której świetnie został pociągnięty wątek psychologiczny związany z wpływem magicznego przedmiotu na główną bohaterkę, która tym razem jest w pełni świadoma jego potencjalnego, destrukcyjnego wpływu. Pisarz dobrze oddał małomiasteczkową atmosferę, a do tego zadbał o realizm, odtwarzając w utworze klimat schyłku roku 1999.

Jeśli czytaliście ,,Pudełko z guzikami Gwendy" i jesteście ciekawi, jak potoczyły się dalsze losy bohaterki, to myślę, że jest to książka dla Was.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-02-26, Ocena: 4, Przeczytałem,

NIEZWYKŁE PUDEŁKO PO LATACH

,,Pudełko z guzikami Gwendy" było bardzo przyjemna książką, która nie wymagała kontynuacji. Tym bardziej, że była to historia, której sam jej pomysłodawca nie miał pomysłu dokończyć. Jak więc mógł powstać ciąg dalszy? Mógł. I powstał. I jest równie udany, jak część pierwsza, chociaż Stephen King nie brał udziału w jego powstawaniu.

Przed laty, jako dziecko, Gwendy dostała w swoje ręce tajemnicze pudełko z guzikami. Teraz wyrosła na dojrzałą kobietę, zaangażowała się w politykę i... Nagle przeszłość znów daje o sobie znać. Pudełko wraca do niej w tajemniczych okolicznościach, a wraz z nim docierają wieści o zniknięciach ludzi w jej rodzinnych stronach. Gwendy będzie więc musiała wrócić do Castle Rock i zmierzyć się z tym, co nadciąga. Ale czy odkryje w końcu odpowiedzi na wszystkie pytania?

Avatar użytkownika - kamilorman
kamilorman
Przeczytane:2022-09-14, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Grzegorz74
Grzegorz74
Przeczytane:2022-05-26, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2022,
Łowca snów
Stephen King0
Okładka ksiązki - Łowca snów

Czterej kilkunastoletni chłopcy zrobili kiedyś coś wspaniałego, coś wielkiego i dobrego - coś, co odmieniło ich życie. Połączeni telepatyczną więzią kroczyli...

Po zachodzie słońca
Stephen King0
Okładka ksiązki - Po zachodzie słońca

Najnowszy zbiór opowiadań mistrza horroru, Stephena Kinga, zawiera 13 krótkich tekstów, w tym wiele nowych, nigdy dotąd niepublikowanych...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz