Mała Księga Niczego

Wędrowny recytator opowiada historię. Znajdujecie się w postapokaliptycznym świecie, w którym na pierwszy rzut oka nie da się odróżnić człowieka od humanoida. Na drugi i trzeci – często też nie. Poznajecie naukowca, gangstera, mesjasza, policjanta i wynalazcę – wszyscy oni doszukują się sensu życia.
Romah – recytator – nie przerywa opowieści. Czasem gada bez ładu i składu, czasem zdaje się, że brak mu piątej klepki.
Wysłuchacie go?

Mała Księga Niczego - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-01-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

Może to dziwne, ale książka skojarzyła mi się z wierzeniami wyznawców pewnej religii. Wierzyli bowiem, że ich wiara jest tą idealną i każdy, ktokolwiek chce zostać zbawiony, powinien wykonać kilka rzeczy. Po pierwsze odrzucić wszelkie swoje dobra materialne, by być absolutnie czystym, nie posiadać niczego, co by skusiło go do postępowania według ich zasad. Po drugie, z góry traktowanie innych ludzi jako gorszych. Po trzecie, całkowicie się ich pozbyć:

,,Zabić, zabić, wybić, wykończyć, dobić, nasz gatunek!"

Osoba, która tego nakazuje wręcz wyzywa inne postacie, obraża je, by dosadniej zabrzmiały jego słowa. Zresztą w całej książce jest sporo wulgaryzmów, za pomocą których autor chciał zwrócić na siebie uwagę. Nie jestem pewna, czy posiadała tu nasza postać tak ogromną władzę i wiedzę, jednak skoro poddani potrafili mu zawierzyć, to jego gra psychologiczne była tu na wysokim poziomie. Kiedy przedstawia zasady, jakie chce wprowadzić, to nie wiem, czy komukolwiek się one spodobają. Ja byłam na NIE za każdym razem, kiedy prawił swoje morały. Jednak trzeba mieć na uwadze, że to tylko książka i mam ocenić ją jako wymysł autora, a nie to, co wmawia postaciom. Piszę to po to, bo gdy ktoś tego nie rozdzieli, jego ocena będzie dla niego niska. To, że nie pochwalam jego zachowań, nie znaczy, że cała fabuła jest zła. Podkreślę też, że zawiera ogrom przemocy psychicznej i fizycznej. Wiele potocznych słów, prostackich zachowań, nerwowych sytuacji, oceny ludzkości pod względem jednostek i zrównanie każdej istoty z błotem. Nie ukrywam, że tylko szpital psychiatryczny mógłby go przetrzymać, bo czy ocalić, to też nie wiem. Jednak oprócz tej unikatowej postaci, będą też i inne, które przyczynią się do urozmaicenia przygody w postapokaliptycznym świecie. By nie obrażać tu kogokolwiek, osoby mają swoje nazwy jako litery alfabetu. W ten sposób wciąż mamy podkreślone, że to tylko książka fantazy, a nie bunt literacki względem kogokolwiek konkretnego. Jakby nie patrzeć, podniesie wam ciśnienie:-)
Nie polecam do czytania osobom wrażliwym na wulgaryzmy i jakąkolwiek krzywdę;-)

Avatar użytkownika - Librariada
Librariada
Przeczytane:2023-02-05, Ocena: 4, Przeczytałam,

Tajemniczy mówca - recytator Romah przenosi nas do postapokaliptycznego świata i snuje swoją opowieść. Rzeczywistość, o której opowiada, przesiąknięta jest okrucieństwem, dążeniem do realizacji własnej wizji świata, wszechobecnym zabijaniem. Jak funkcjonuje się w takim świecie? Kogo można napotkać na swej drodze? Przekonajcie się sami...
Ta krótka książka zawiera w sobie sporo treści. Trochę chaotycznej i nieuporządkowanej. Mamy tu wielu bohaterów i wiele perspektyw, Autor skacze co rusz w inny fragment historii... Lektura wymaga skupienia, by się w tym wszystkim nie pogubić.
Postapokaliptyczny świat jest okrutny, brutalny. Różni bohaterowie, różne motywacje, ale efekt w sumie ten sam... szukają sensu życia.
Autor pokazuje, jak łatwo można zmanipulować drugiego człowieka, jak szybko działa efekt tłumu, ludzie są tylko "nutami w czyimś koncercie".
Ciekawy temat, ale podany w bardzo chaotyczny sposób, naszpikowany okrucieństwem I wulgaryzmami - nie do końca mi się spodobał. Ale Wy możecie mieć inne zdanie na temat książki.
Dziękuję Wydawnictwu AlterNatywne za egzemplarz do recenzji.