Mała Księżniczka

ISBN: 978-83-237-7063-3
Tytuł oryginału: A Little Princess
Tłumaczenie: Wacława Komarnicka
Ilustracje: Antoni Uniechowski

Siedmioletnia Sara Crewe wiedzie życie jak z bajki. Na pensji dla dziewcząt w Londynie jest hołubiona przez wszystkich. Ma własny salon, garderobę, kucyka, a nawet pokojówkę! Co więcej, ma odziedziczyć po rodzicach wielką fortunę. Nie jest jednak rozpieszczonym dzieckiem – wrodzoną skromnością i przyjaznym usposobieniem zjednuje sobie ludzi. Jej życie zmienia się, gdy w dniu jedenastych urodzin dowiaduje się o nagłym bankructwie i śmierci ojca. Z dnia na dzień z pupilki staje się służącą, a z pięknego pokoju przenosi się na zimny strych. Schronienie przed okrutną rzeczywistością znajduje w świecie wyobraźni.

Kup książkę Mała Księżniczka

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Utkane z marzeń   Przybyła z Indii nad Tamizy mglisty brzeg / Sara, mała księżniczka / Podróżą w świat daleki zachwycała się / jak słońcem ptak – któż z nas nie nucił tej piosenki, której słowa odzwierciedlają losy małej Sary Crewe, „księżniczki”, której nie zdołały złamać żadne przeciwności.   Od chwili pojawienia się książki Frances Hodgson Burnett Mała księżniczka kolejne pokolenia czytelników wzruszają się historią sieroty o wielkim sercu. Przeżycia Sary były ekranizowane (w jednej z wersji małą bohaterkę grała cudowna Shirley Temple), zaś sama publikacja książki - wielokrotnie wznawiana. Tym razem po opowieść, która towarzyszyła wielu z nas w dzieciństwie, sięgnęło wydawnictwo EGMONT. I znów siedmioletnia Sara ma szansę zachwycać, znów możemy oddawać się lekturze, wracając wspomnieniami do przeszłości, a także możemy zaszczepić miłość do powieści Frances Hodgson Burnett również naszym dzieciom. Warto, by opowieść ta stała się bodźcem do dyskusji na temat dobra i zła, na temat sprawiedliwości i wybaczania, by kształtowała kolejne pokolenia szlachetnych ludzi…   Kiedy w Londynie zjawia się Sara Crewe, można śmiało uznać ją za księżniczkę. Jej ojciec, kapitan Crewe, nie szczędzi bowiem pieniędzy, by wyposażyć swoją ukochana córeczkę we wszystko, co najlepsze. Jednak mimo zbytku, w jakim dziecko dorastało ...

Opinie o książce - Mała Księżniczka

Avatar użytkownika - Niko0408
Niko0408
Przeczytane:2016-12-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
OPIS: "Sara jest ulubienicą pensji panny Minchin. Dobrze wychowana, skromna, pilna i serdeczna, a przede wszystkim bardzo bogata - zamożny ojciec hojnie łoży na utrzymanie ukochanej córki. Aż pewnego dnia prawnik przynosi smutną wiadomość o jego bankructwie i śmierci. Od tego dnia wszystko w życiu Sary się zmienia... Mimo że powieść powstała ponad 100 lat temu, wciąż zachwyca kolejne pokolenia dziewcząt. Doczekała się wielu wydań. Jednak to z ilustracjami Antoniego Uniechowskiego uchodzi za klasyczne. Wielu mamom kojarzy się z czasami, gdy będąc w wieku swoich córek, wzruszały się do łez losem małej Sary. " Sara Crewe - szczęśliwa, uzdolniona i mądra dziewczynka. Umie sobie wyobrazić wszystko w każdej sytuacji. W wieku 7 lat trafia do londyńskiej szkoły panny Marii Minchin. Jej ojciec - kapitan Crewe wyjeżdża z powrotem do Indii. Dopóki wysyła czeki Sara żyje jak prawdziwa księżniczka. Lecz co z nią będzie gdy podczas jednej z wypraw ojciec ciężko zachoruje i umrze? Jej życie radykalnie się zmieni. Nie będzie już ładnego pokoju, ślicznych sukienek i licznych przywilejów. Nie będzie już "księżniczki Sary". Dziewczynka zamieszka na poddaszu obok "pokoju" Becky (pomywaczki, która robiła wszystko). Zostanie jej jedynie lalka Emilka, "więzień z celi obok" - Becky, mała dziewczynka - Lottie, a po pewnym czasie również dawna przyjaciółka Ermangarda oraz ... własna wyobraźnia. Co się stanie, gdy do kamienicy obok wprowadzi się tajemniczy "pan z Indii" ? Kim będzie i co uczyni dla dziewczynki ? I do czego doprowadzi mała, sprytna małpka ? Sara jak na swój młody wiek jest bardzo mądrą i odpowiedzialną dziewczynką. Mimo, że w swoje 11 urodziny dowiaduje się o śmierci swojego tatusia i wszystko co dotąd miała zostaje jej odebrane, to nie załamuje się i przed nielicznymi przyjaciółmi udaje, że wszystko w porządku ... do czasu. A może okłamuje także samą siebie? Sama chciałabym mieć taką "zdolność" przyjmowania przy ludziach wszystkiego ze spokojem i wyobrażania sobie dobrych rzeczy w złych sytuacjach. Co zapadło mi w pamięci? Chłopiec z "dużej rodziny", który podarował Sarze 6 pensów myśląc, że ta jest żebraczką. A także to, że gdy Sara przed piekarnią znalazła pieniądze to najpierw weszła do sklepu i spytała czy nie jest to przypadkiem pieniądz sprzedawczyni. Dopiero później kupiła bułki, z których większość oddała dziewczynce sprzed sklepu. Po wielu trudnych chwilach oraz - niezaprzeczalnie - cudownych momentach losy się odwrócą. Co się stanie z Sarą oraz kim okaże się "pan z Indii" ? I jaka będzie prawda o przyjacielu kapitana Crewe, który podobno ukradł pieniądze i uciekł, przez co ten zachorował i wkrótce umarł ? Oczywiście wszystkiego dowiecie się czytając książkę ;) Pod względem technicznym i graficznym. Osobiście moje wydanie bardzo mi się podoba, wliczając w to grafiki znajdujące się w środku. Tekst jest napisany dość dużymi literami, więc przyjemnie się czyta. Dodatkowym atutem jest twarda okładka - mniej "boję się" o książkę. Na pewno do książki będę często wracać, bo już teraz zagarnęła "swoje" miejsce w mojej biblioteczce. Recenzja pochodzi z mojego bloga :)
Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-03-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016 - dzieciaki,
Sara, główna bohaterka Małej księżniczki, jest moją ulubioną postacią z dziecięcych lat. Ta niesamowicie poczciwa i sympatyczna dziewczynka wzbudza we mnie podziw po dziś dzień. Z przyjemnością spotkałam się z nią po raz kolejny, tym razem w niesamowitym wydaniu Wydawnictwa Dwóch Sióstr, na które nawet teraz spoglądam z zachwytem. Zacznę dość nietypowo, bo nie od treści książki, a jej walorów wizualnych. Stare powiedzenie mówi, że nie powinno oceniać się książki po okładce, ale w przypadku tej publikacji można to zrobić z czystym sumieniem. Antoni Uniechowski nie bez powodu znalazł się w gronie mistrzów ilustracji. Jego rysunki są niesamowicie klimatyczne i idealnie współgrają z dziełem Francesa Hodgsona Burnetta. Zarówno grafiki, jak i tekst dopełniają się wzajemnie ze sobą, tworząc prawdziwe arcydzieło literatury dziecięcej. Na korzyść tego wydania wpływa także nietypowy format (15x18,5), który dodaje całości uroku. Ta książeczka sama w sobie jest małą księżniczką. :) Jestem pewna, że treść powyższej powieści jest wszystkim znana. Jest to historia dziewczynki, która traci niemal wszystko poza niezwykłym hartem ducha. Dzięki bogatej wyobraźni, ponadprzeciętnej życzliwości i skromności Sara znosi diametralne zmiany w swoim życiu oraz zyskuje przyjaciół, a i los w przyszłości odpowiada uśmiechem na jej dobroć. Sara to postać niesamowita, która nawet w ciężkich sytuacjach potrafiła zachować godność i poczucie własnej wartości - żadne ciemne chmury nie zdołały przyćmić jej jasnego serduszka. Właśnie za tą ją kocham, za tę niezłomność, której wielu z nas współcześnie brakuje. "Kiedy ludzie mnie obrażają, nie ma nic lepszego od milczenia. Wtedy tylko patrzę na nich i myślę. [...] Kiedy nie wpadasz w gniew, ludzie wiedzą, że jesteś silniejsza niż oni, bo masz na tyle siły, żeby stłumić gniew, a oni jej nie mają, i mówią głupie rzeczy, a potem żałują, że je powiedzieli. Nie ma nic silniejszego od gniewu, z wyjątkiem tej siły, którą się go tłumi. Dobrze jest nie odpowiadać wrogom. Ja bardzo rzadko im odpowiadam." Pamiętam, że w przeszłości ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Teraz, gdy mam już ponad dwadzieścia lat, zadziałała na mnie z równie dużą mocą. Mała księżniczka okazała się dla mnie nie tylko pełną moralności i ponadczasową powieścią, ale i pięknym powrotem do niewinnego dzieciństwa oraz jego baśniowości, za którym potwornie tęskniłam! Same opowieści Sary przeniosły mnie w inny wymiar i pozwoliły na moment zapomnieć o dorosłości, ukoiły moje nerwy i rozwiały smutki. Mimo że jest to jedynie postać fikcyjna, tytułowa mała księżniczka wywarła (i wciąż wywiera) ogromny wpływ na moje życie. "- Cokolwiek się zdarzy - powiedziała sobie - jedna rzecz wszakże się nie zmieni. Choćbym była księżniczką w łachmanach, jednakże i wtedy potrafię zachować swą godność książęcą. Łatwo być księżniczką gdy jest się odzianą w złote szaty, ale znacznie większy triumf - pozostać nią nawet wtedy, gdy nikt o Tobie nie wie." Mała księżniczka udowadnia, że nie trzeba bogactwa do szczęścia. Bohaterka zaraża czytelnika miłością do literatury oraz staje się na swój sposób nauczycielką moralności. Myślę, że po tę książkę powinien sięgnąć każdy, niezależnie od płci, wieku czy przekonań, a z pewnością powinno sięgnąć po nią każde dziecko. Mała księżniczka to nie tylko wzruszająca historia szlachetnej bohaterki - to drogowskaz, który pokazuje największe wartości w życiu człowieka...
To jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam kiedykolwiek i często do niej wracam. Przepiękna opowieść o przyjaźni i miłości do bliźnich, o walce z przeciwnościami losu i odwadze małej bohaterki. Autorka wspaniale przenosi czytającego w zupełnie inny świat, pozwala przeżywać wszystko tak intensywnie , zupełnie jak bohaterka książki. Polecam wszystkim!
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2015-05-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 (327) książek w 2015 roku, Dla dzieci, Mam,
Moje pierwsze spotkanie z Sarą było ponad 20 lat temu, gdy to polska telewizja wyemitowała rysunkowy serial o osieroconej dziewczynce mieszkającej na poddaszu londyńskiej pensji. W filmie dodano wiele scen, postanowiłam więc odwiedzić szkolną bibliotekę i sięgnąć po oryginał. Do dziś pamiętam, jak mi się podobał. Po latach postanowiłam ponownie sięgnąć po tę lekturę. Zastanawiałam się, czy nie zawiodę się na lekturze jako dorosła kobieta. Ale nie, książka wciąż tak samo mi się podoba i jest moją ulubioną wśród wszystkich książek Burnett. Godna podziwu jest postawa głównej bohaterki, która pomimo przeciwności losu nie poddaje się i pomaga nawet innym, głodującym dzieciom. Jest dla wszystkich uprzejma i miła. nawet w najtrudniejszych chwilach się nie poddaje. Pomimo iż to książka dla dzieci, mamy tu przemycony realia z życia Londynu z końca XIX wieku, gdzie obok bogactwa, gdzieś na strychach, w zaułkach była wielka bieda, która dotykała także najmłodszych. Polecam tę książkę ludziom w każdym wieku.

Jeszcze za czasów nastoletnich oglądałam film, o dziewczynce, która jako uczennica prestiżowej szkoły dowiaduje się o śmierci ojca. Nagle z młodej, zamożnej damy zostaje sprzątaczka, służąca i mieszkanką nie pięknego pokoju, ale obskurnej, zimnej i ciemnej części strychu. Wówczas nie miałam pojęcie, ze oglądany przeze mnie film jest ekranizacją książki "Mała księżniczka", autorstwa Frances Hodgson Burnett.
Ale powróćmy do fabuły.
Główna bohaterką jest siedmioletnia Sara Crowe. NIe ma matki, a ojciec jest zamożnym biznesmenem. Dziewczynka pobiera naukę w prestiżowej, prywatnej szkole. Niestety los obchodzi się z dziewczynką nader okrutnie.

. W dniu urodzin bohaterka dowiaduje się o śmierci ojca. Dodatkowo rozpacz potęguje fakt, iż nie ma nikogo bliskiego, kto chciałby sprawować prawną opiekę nad dziewczynką oraz łożyć na jej utrzymanie. Bowiem jej ojciec okazał się bankrutem.
Odtąd Sara będzie zdana na siebie i na okrutną właścicielkę szkoły, ale i dotychczasowych koleżanek, które w obliczu biedy Sary szydzą z niej oraz poniżają i psocą jej się na każdym kroku.

"Mała księżniczka" to smutna opowieść" Dziecko doświadczone i tak już przez życie staje w obliczu wielkiej samotności i obawie, co przyniesie jutro.
Sara to dziewczynka radosna. Mimo przeciwności okazuje szacunek osobom, które w moim mneimaniu na niego kompletnie nie zasługiwały.
Panna Minchin osoba zimna,  poniża dziewczynkę, dla niej liczą się tylko pieniądze. Dopóki żył pan Crewe była uprzejma i z fałszywościa tolerowała dziewczynke na pensji. Teraz udowadnia jaka jest naprawdę.

Jak w tej sytuacji poradzi sobie Sara? Czy może liczyć na szczęście i miłość kogoś bliskiego?

"Mała księżniczka" bardzo mnie się podobała. Myślę, ze lubiący klasykę, ale i opowieści z morałem w tle będą nią zachwyceni. Sara została poddana próbie. Próbie charakteru, test na wytrzymałość psychiczną. Strona psychologiczna Sary, ale i pobocznych bohaterów została trafnie ukazane

"Mała księżniczka" to książka o miłości, o silnej relacji ojciec-córka, o tęsknocie. Lecz także o dorastaniu pod pływem dramatycznych przeżyć. Jest to książka o prawdzie i dobroci dziecka, płynącej prosto z serca. Polecam

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2014-10-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
,,Nie ma nic tak miłego, jak wyobrażanie sobie różnych rzeczy. To zupełnie, jakby się było wróżką. Jeżeli człowiek uporczywie coś sobie wyobraża, niebawem staje się to dla niego prawie rzeczywistością." Siedmioletnia Sara Crewe wzrasta w miłości i dostatku u boku swego ojca. Nie dane jej było poznać mamy, bowiem ta zmarła krótko po jej narodzinach. Tata stał się dla niej najważniejszą osobą na świecie, a i ona była dla niego równie ważna. Przyszedł jednak dzień, w którym zmuszeni byli się rozstać, choć nie było to dla nich łatwe. Sara osiągnęła bowiem wiek, w którym powinna rozpocząć naukę w szkole dla dziewcząt. Wybór padł na londyńską pensję dla panienek prowadzoną przed dwie siostry Minchin - Marię i Amelię. Z uwagi na zajmowaną wysoką pozycję społeczną przez pierwsze lata swej bytności w szkole panna Crewe cieszyła się wszelkimi należnymi jej przywilejami i luksusami. Wszystko zmienia się w dniu jedenastych urodzin Sary. Do szkoły dociera wieść o śmierci jej ojca oraz o utracie całego ich majątku. Kierowniczka pensji czuje się oszukana i okradziona. Od samego początku nie lubiła Sary, lecz z uwagi na jej bogactwo udawała przymilną i uprzejmą osobę. Teraz, kiedy dziewczynka znalazła się na jej łasce, pokazała swą prawdziwą twarz - okrucieństwo, egoizm, despotyzm, brak współczucia i litości dla potrzebujących. Panienka Crewe z pupilki szkoły zmienia się w służącą, którą wykorzystuje się do najcięższych prac. Z przytulnego i ciepłego pokoiku zmuszona jest się przenieść na poddasze do zimnego, zaniedbanego, prawie że pustego pomieszczenia pełnego szczurów. Odtąd głód, chłód i praca ponad siły dziecka nie będą jej obce. Jedyną pociechę i radość stanowi dla niej jej własna wyobraźnia. Dzięki umiejętności wyobrażania sobie różnych rzeczy, nadawania im baśniowego kolorytu, potrafi choć na jakiś czas zapomnieć o smutnej rzeczywistości, w jakiej przyszło jej żyć po śmierci ukochanego ojca. Czy marzenia o lepszym życiu mają szansę się kiedykolwiek ziścić? "Trudno, nic na to nie poradzę, że lubię ciągle coś sobie wyobrażać. Gdybym nie mogła tego robić, na pewno nie potrafiłabym żyć... przynajmniej nie potrafiłabym żyć tutaj..." Autorką "Małej księżniczki" jest urodzona w Wielkiej Brytanii Frances Hodgson Burnett. W jej dorobku literackim znalazło się 39 powieści, głównie należących do literatury dziecięcej. Największą sławę przyniosły jej takie dzieła jak "Mały lord", "Tajemniczy ogród" oraz wspomniana już "Mała księżniczka". Ta ostatnia, napisana w 1905 roku, pierwotnie wydawana była pt "Sara Crewe, or what happend at Miss Minchin's". Historia małej Sary została wielokrotnie sfilmowana (do najbardziej popularnych adaptacji należy film z 1939 w reżyserii Waltera Langa i Williama A. Seitera, w którym w rolę Sary wcieliła się gwiazda kina dziecięcego Shirley Temple) oraz przeniesiona na deski teatru. Na jej motywach powstał nawet serial anime. "Mała księżniczka" to bardzo wzruszająca historia, głęboko zapadająca w pamięci czytelnika, która pokazuje, czym tak naprawdę jest prawdziwe dobro oraz co stanowi nasze największe bogactwo. Wydawać by się mogło, że wzrastająca w luksusach, opiewająca we wszelkie dostatki Sara będzie dziewczynką rozpuszczoną, kapryśną, wywyższającą się i zadzierającą nosa. Tymczasem autorka powołała do życia dziecko tak niewinne i dobre, jak żadne inne cieszące się podobną pozycją w społeczeństwie. Sara jest bardzo rozumną, rozsądną i uprzejmą osóbką. Mimo doznawanych krzywd i niesprawiedliwości, odnosi się do każdego należycie i z szacunkiem. Potrafi dostrzec krzywdę innego człowieka i nie waha się wyciągnąć do niego pomocnej dłoni, nawet wtedy, gdy sama nie wiele posiada. Dzięki swej postawie jest ogólnie lubiana, przez co nawet po zmianie jej pozycji społecznej nadal cieszy się przyjaźnią kilku bliskich jej osób. Jednak tym, co najbardziej wyróżnia ją spośród innych dzieci, jest siła jej wyobraźni, umiejętność kreowania światów, snucia niezwykle barwnych i przekonujących opowieści, które zachwycają wszystkich tych, którym dane jest ich wysłuchać. ,,Częstowała więc swego gościa czym chata bogata: marzeniami, które snuła, widzeniami, jakie jej się jawiły, urojeniami, które były jej radością i pociechą." "Mała księżniczka" uważana jest za klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej. To historia ponadczasowa, niepowtarzalna, bliska sercu wielu czytelników - w tym i memu. Wzrastały na niej nasze prababki, babki, matki... i jestem pewna, że towarzyszyć będzie również przyszłym pokoleniom. To taka historia, do której chętnie się powraca, by na nowo ją odkrywać i przeżywać. Dogłębnie wzrusza, uczy nas na nowo marzyć, pozwala zrozumieć, byśmy cieszyli się każdym danym nam dniem, nawet najdrobniejszymi radościami, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro, jaka przyszłość nas czeka. I najważniejsze - by zawsze pozostać sobą, niezależnie od tego, co nas w życiu spotka. Rewelacyjna historia, po którą powinno sięgać się niezależnie od wieku. Gorąco polecam. ,,- Cokolwiek się zdarzy - powiedziała sobie - jedna rzecz wszakże się nie zmieni. Choćbym była księżniczką w łachmanach, jednakże i wtedy potrafię zachować swą godność książęcą. Łatwo być księżniczką gdy jest się odzianą w złote szaty, ale znacznie większy triumf - pozostać nią nawet wtedy, gdy nikt o Tobie nie wie." Moja ocena: 6/6 http://magicznyswiatksiazki.pl/?p=14033
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam,
Książka mojego dzieciństwa, kilkanaście razy przeczytana.
Avatar użytkownika - AmandaBudyn
AmandaBudyn
Przeczytane:2013-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Bajka nie tylko dla dzieci.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Bardzo sympatyczna , wzruszająca książka . Jedna z moich ulubionych lektur z dzieciństwa .
Avatar użytkownika - Antoninka
Antoninka
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Trochę naiwnie napisana, ale przejmująca opowieść o dziewczynce, której los skomplikował się po śmierci ojca. Sama przeczytałam tę książkę kilkakrotnie. Zakończenie gorzko-słodkie.
Avatar użytkownika -

fajna książka ale ciężko troche się czyta
Avatar użytkownika - joszmi
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2018-06-08, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jestem pewna, że znałam tą historię. Może czytałam już książkę. Na pewno gdzieś widziałam bajkę. Bo i bajka była - tego jestem pewna.

Jednak nie do końca pamiętałam fabułę. By więc napisać tą krótką opinię, postanowiłam raz jeszcze prześledzić losy małej Sary. I przyznam się (choć wstyd mi), że płakałam jak bóbr, chociaż w metryce już trochę latek mam. Niemniej jednak historia nawet i dziś podoba mi się i wzbudza we mnie wiele uczuć. Od radości przez płacz znów do radości.

Najważniejsza w historii jest główna bohaterka, która jest niesamowita. Choć jej ojciec był bogaty, a ona sama była rozpieszczana przez niego, nadal była dobrą, małą osóbką. Kochała fantazjować, czytać książki i uczyć się. Potrafiła też sprawić, że ludzie ją lubili. Zresztą, sama ją polubiłam. Może dlatego było mi smutno, gdy Sarze zaczęło się gorzej wieść.

W książce pojawia się czarny charakter. Choć początkowo panna Minchin jest słodka i milutka dla Sary, widać, że nie jest z niej dobry człowiek. I tak się później okazuje. Panna Minchin to kobieta, która zamiast serca ma kamień.

Wydaje mi się, że lektura jest bardzo pouczająca. Przede wszystkim pokazuje, by być dobrym, uczciwym, miłym, pomocnym, a zawsze pojawi się ktoś, kto nas polubi. Zachowanie Sary jest momentami bardzo dorosłe. Potrafiła w pokorze ciężko pracować, znosić nieprzyjemne słowa i (co najważniejsze) nadal starać się być miłą dla swoich oprawców. To, jak Sara potrafiła znosić ciężkie losy, gdy wcześniej miała lekkie życie, jest niesamowite i piękne. Jej postać może stanowić za przykład do naśladowania.

Książeczka jest nieco fantastyczna. Wydarzenia czasem są tak niezwykłe, że aż trudno w nie uwierzyć. I tak, wiem, że to bajka. Wymyślona i napisana. Jednak będąc dzieckiem uwierzyłam w istnienie Sary. I bardzo się z tego cieszę. :)

"Małą księżniczkę" polecam wszystkim. I małym i dużym czytelnikom. :)

Avatar użytkownika - Kirjanna
Kirjanna
Przeczytane:2017-01-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
Kraina Błękitnych Kwiatów
Frances Hodgson Burnett0
Okładka ksiązki - Kraina Błękitnych Kwiatów

Następca tronu pewnej smutnej krainy traci rodziców. Przed śmiercią matka powierza go opiece swego dawnego wychowawcy. Ten wychowuje chłopca na...

Tajemnica dworu w Stornham
Frances Hodgson Burnett0
Okładka ksiązki - Tajemnica dworu w Stornham

Bogata Amerykanka, Rozalia Vanderpoel, wychodzi za mąż za angielskiego lorda, sir Nigela Anstruthersa. Jej ośmioletniej siostrze Bettinie szwagier nie...

Crewe był człowiekiem młodym i prędkim, a córkę kochał ogromnie, więc pragnął, by miała wszystko, co tylko jej się podobało i co podobało się jemu samemu. W ten sposób wspólnymi siłami zgromadzili zapas odzieży, aż nazbyt wytwornej, jak na siedmioletnie dziecko. Były tam aksamitne sukienki, bramowane drogimi futerkami, sukienki haftowane i naszywane koronkami, kapelusze z wielkimi, puszystymi piórami strusimi, gronostajowe mufki i kołnierze, oraz pudełka pełne takiej ilości chusteczek do nosa, rękawiczek i jedwabnych pończoch , iż panienki sklepowe szeptały sobie w ucho, że ta dziwna dziewczyneczka o wielkich poważnych oczach musi być co najmniej zagraniczną księżniczką - może córką jakiego radży indyjskiego.

Gdyby Sara była inną dziewczynką, na pewno by ją zepsuł tryb życia, jaki wiodła przez kilka lat na wzorowej pensji panny Minchin. Traktowano ją bowiem nie jak zwykłą uczennicę, ale niby jakiegoś dostojnego gościa. Gdyby była zarozumiałym, przyzwyczajonym do rozkazywania dzieckiem, pewno by to ustawiczne dogadzanie i pobłażanie uczyniło ją wręcz nieznośną; gdyby była dzieckiem umysłowo ograniczonym, na pewno niewiele przykładałaby się do nauki.

Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton