Mała księżniczka

Siedmioletnią Sarę poznajemy, gdy przybywa z Indii do Londynu, gdzie podejmuje naukę w szkole dla dziewcząt. Dowiadujemy się, że straciła ona matkę zaraz po urodzeniu, a "Młody, przystojny, bogaty, czuły ojciec wystarczał jej za całą rodzinę".

Dziewczynka jest obdarzona niesamowitą wyobraźnią. Perspektywa zabaw z rówieśnicami nie jest dla niej atrakcją, ale obietnica otrzymywania od ojca mnóstwa książek to niesamowita osłoda losu, ponieważ książki to dla niej niezwykle ważny element życia i "pochłaniała je z zachwytem".

Sara jest bardzo błyskotliwa i inteligentna. Znakomicie zna język francuski, co staje się powodem pewnego nieporozumienia z przełożoną pensji. Jest jednak traktowana przez wszystkich w szczególny sposób z uwagi na majątek ojca.  Dziewczynka łatwo nawiązuje kontakt z innymi dziećmi, ale najwięcej ją łączy z Ermengardą i Lottie, a później także z Becky.

Nieszczęśliwy los sprawia, że dziewczynka w trakcie jej własnego przyjęcia urodzinowego dowiaduje się o śmierci ojca - jedynego członka rodziny. Od tej pory zostaje pozbawiona niemal wszelkich (nawet osobistych) rzeczy, a także dotychczasowych przywilejów. Nagle z szanowanej panienki staje się dziewczynką "do wszystkiego" - sprząta, robi zakupy, uczy młodsze dziewczęta. Mimo tego, że wzorowo wywiązuje się ze swoich obowiązków, często nie dojada, a nawet głoduje.

Trudne chwile pozwala jej przetrwać przyjaźń, głęboko zakorzeniony szacunek do innych i empatia, a także... niezwykle bogata wyobraźnia, która potrafi nawet najskromniejszy posiłek przeobrazić w wykwintne danie.

Sara ma swój sposób na to, by przetrwać przykre sytuacje, które mają często związek z przełożoną pensji - panną Minchin. Wyznaje jednak następującą zasadę: "Gdy ktoś nie wpada w złość, ludzie wiedzą, że jest od nich silniejszy, bo jest na tyle silny, by zapanować nad swym gniewem, na co oni zdobyć się nie potrafią. (...) Dlatego to mówią głupie rzeczy, których potem muszą się wstydzić. Nie ma rzeczy tak silnej jak gniew... z wyjątkiem siły, która potrafi gniew ujarzmić..."

"Mała księżniczka" zwraca uwagę na bardzo ważne wartości w życiu każdego człowieka: miłość, przyjaźń, przywiązanie, godność, szacunek. Musimy pamiętać, że nasze w miarę stabilne i spokojne życie może się w każdej chwili odmienić. Dlatego warto być dobrym dla innych, okazywać im szacunek i pomóc w razie potrzeby, ale ważne też, by nie dawać się wykorzystywać czy też nie dać sobą manipulować, a takie chwyty chciała wykorzystać panna Minchin wobec Sary, gdy do niej dotarło, że dziewczynka może zagrozić reputacji jej "wzorowej pensji dla panienek".

Książka skłania do refleksji. Z pewnością spodoba się niejednej małej dziewczynce.

Informacje dodatkowe o Mała księżniczka :

Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2015-12-01
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Tytuł oryginału: A Little Princess
Tłumaczenie: Wacława Komarnicka
Ilustracje:Antoni Uniechowski
Dodał/a opinię: paulinarobak

Zobacz opinie o książce Mała księżniczka

Kup książkę Mała księżniczka