Małgosia contra Małgosia

Za sprawą czarodziejskiej mocy współczesna nastolatka Małgosia zostaje przeniesiona w czasy króla Sobieskiego, a jej imienniczka z przeszłości zajmuje jej miejsce. Która z nich lepiej sobie poradzi w krańcowo różnych okolicznościach?

Informacje dodatkowe o Małgosia contra Małgosia:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 9788310119964
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Małgosia contra Małgosia

Małgosia contra Małgosia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2015-05-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (327) książek w 2015 roku, Dla dzieci, Mam,
Bardzo mgliście pamiętam z dzieciństwa, gdy TVP raczyło młodych widzów przedstawieniami telewizyjnymi dla dzieci i młodzieży. I gdzieś tam w odmętach pamięci tlił się tytuł o dziewczynie, która przeniosła się w czasie, "Małgosia contra Małgosia". Z całości zapamiętałam tylko rozpieszczoną dziewczynę w starej sukni, dlatego, gdy po latach dowiedziałam się, że spektakl powstał na podstawie książki postanowiłam po nią sięgnąć. Jak już wspomniałam młoda, nastoletnia dziewczyna przenosi się w czasie do czasów Jana III Sobieskiego. Jak się później dowiaduje, jej miejsce we XX - wiecznej współczesności zajmuje jej odpowiedniczka z XVII wieku. Całość bardzo przypomina mi "Godzinę pąsowej róży". Książka ma swój walor edukacyjny. Ze szczegółowością opisuje stroje, czy zwyczaje polskie za czasów szlachty.
Avatar użytkownika - Antoninka
Antoninka
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Fantastyczna książka, z elementem magicznym, przenosinami w czasie, przemianą - lektura dla każdego
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-04-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Piętnastoletnia Małgosia to klasyczna egoistka myśląca głównie o sobie i swoich sprawach, która niespodziewanie zostaje przeniesiona w czasie do Polski za panowania króla Jana III Sobieskiego. Trudno jej się odnaleźć w nowej rzeczywistości, gdzie chcą ją wydać za mąż za starego pryka, a każde jej nieposłuszeństwo jest surowo karane.
Książka jest trochę podobna do "Godziny pąsowej róży", w której bohaterka przeniosła się w czasie za sprawą starego zegara i ta historia podobała mi się bardziej od przygód krnąbrnej Małgosi, gdyż znalazłam tam więcej humoru, sama historia bardziej mnie wciągnęła i główna bohaterka była jak dla mnie ciekawsza niż Małgosia.
Powieść "Małgosia contra Małgosia" całkiem przyjemnie się czyta, można się przy niej oderwać od codzienności, ale nic poza tym.

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2020-03-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020,

Czytanie książki „Małgosia contra Małgosia” dla dzisiejszych ponad 45 latków może być sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa, kiedy w 1980 roku powieść Ewy Nowackiej była wyświetlana w trzech odcinkach teatru telewizji z Ewą Wencel w głównej roli.

Książka ta jest niesamowitą opowieścią o krnąbrnej nastolatce, która przenosi się 300 lat wstecz i musi odnaleźć się w rodzinie pośledniejszej szlachty, gdzie mores i codzienna ciężka praca są niepodważalnymi elementami ówczesnego życia młodej kobiety. Sytuacje, w jakie zostaje wplątana Małgosia, z jednej strony wywołują śmiech, a z drugiej szok.

Jest to wspaniały obraz XVII wiecznej sytuacji społeczno-obyczajowej w Polsce.

Powieść naszpikowana jest słownictwem, jakiego już się nie używa, a które trudno byłoby zrozumieć bez wyjaśnień zawartych w stopkach stron. Język ten wspaniale dodaje pogląd na sposób wysławiania się, np. wobec szanownej pani matki (określenie „mamo” w ogóle nie funkcjonuje). Pomimo zdarzających się trudno zrozumiałych słów, pierwszoosobowa narracja prowadzona jest swobodnym językiem nastolatki (aczkolwiek nie jest to dzisiejsza gwara, bo książka została napisana w 1975 roku), co wprowadza komiczny efekt i powoduje uśmiech u czytelnika.

„Małgosia contra Małgosia” stanowi dla mnie miłą, uroczą książką z ważnym wydźwiękiem dla dzisiejszych nastolatków.

Polecam.

Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Przeczytałam, Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Legendy rycerskie
Ewa Nowacka0
Okładka ksiązki - Legendy rycerskie

Zbiór legend, opowiadających o najszlachetniejszych oraz najbardziej walecznych rycerzach, królach i świętych z dawnej Polski i Europy, to...

Heliogabal, wnuk Mezy
Ewa Nowacka 0
Okładka ksiązki -  Heliogabal, wnuk Mezy

Autorka w „Heliogabalu, wnuku Mezy” sięga znów do tematyki historycznej. Tym razem rzecz dzieje się w Rzymie w III wieku n.e., za czasów...