Mały człowiek z wielkim psem

Mały człowiek z wielkim psem to wspólny projekt pisarki Bożeny Kraczkowskiej i malarki Marioli Żylińskiej-Jestadt, na który składają się: zbiór opowiadań Bożeny Kraczkowskiej oraz inspirowane nimi obrazy Marioli Żylińskiej-Jestadt, tworzące ,,Galerię Małego Człowieka". Projektowi towarzyszy niezależny od publikacji singiel z piosenką Blues na drugą stronę (słowa, muzyka, śpiew - Bożena Kraczkowska). Mały człowiek z wielkim psem wart był zaangażowania tych, którzy przyczynili się do zrealizowania projektu spinającego niejako w jedno: słowo, obraz i muzykę. Ukazała się bowiem książka ze świetnymi opowiadaniami, z których niektóre są bardziej miniaturą literacką balansującą na pograniczu poezji niż opowiadaniem. Teksty Kraczkowskiej są lekkie, pełne pozytywnego myślenia, mimo smutnych spostrzeżeń w nich zawartych. Inteligentna gra zestawień słów, bawi i wywołuje emocje czytelnika swymi przewrotnymi skojarzeniami. Idealnym dopełnieniem treści opowiadań są obrazy autorstwa Marioli Żylińskiej-Jestadt. Czytelne intencje ujęcia tematu w połączeniu z zamaszystym niedopowiedzeniem szczegółów i mocną kolorystyką nadają dynamizm zawartym w książce obrazom. W sposób doskonały Słowo i Obraz oddają ducha narracji. Dobrze się stało, że zapał i chęć twórczego wyrażenia dwóch olsztyńskich artystek się spełnił. Mamy dzięki temu możliwość bliższego poznania interesującego warsztatu literackiego Bożeny Kraczkowskiej i walorów malarstwa Marioli Żylińskiej-Jestadt.

Informacje dodatkowe o Mały człowiek z wielkim psem:

Wydawnictwo: Elset
Data wydania: 2014-11-18
ISBN: 978-83-64736-27-8

Kup książkę Mały człowiek z wielkim psem

Mały człowiek z wielkim psem - opinie o książce

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2015-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
"- Hej, wielki psie, idziemy na koniec świata?". Rzadko kiedy spotykam się z takim ciekawym połączeniem. Połączeniem słowa pisanego, malarstwa i do tego wszystkiego warstwy muzycznej. Takim niecodziennym kolażem jest bowiem zbiór opowiadań Bożeny Kraczkowskiej, któremu towarzyszą obrazy oraz piosenka, dopełniająca całości. Bożena Kraczkowska to urodzona w Świdniku, poetka, pisarka, fotograficzka i dziennikarka. Wydała tomik poezji pt. "Da się żyć", realizowała autorskie wystawy fotograficzne w Polsce i za granicą, a także wydała autorską płytę CD pt. "Wystarczy mnie lubić". Pisze teksty utworów wykonywanych przez Marylę Rodowicz czy Cezarego Makiewicza. Obecnie autorka mieszka i pracuje w Olsztynie, jest wielbicielką bluesa. Mariola Żylińska-Jestadt to z wykształcenia malarka, której prace można znaleźć w wielu galeriach w Polsce. Artystka jest także pedagogiem wychowania artystycznego, arteterapeutą i oligofrenopedagogiem. Zdobywczyni MOTYLA 2010 na VII Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja. "Mały człowiek z wielkim psem" to zbiór dziewięciu opowiadań, z których tytułowy, najbardziej obszerniejszy, rzutuje swoją tematyką na pozostałe. Ukazuje on bowiem historię dwudziestokilkuletniej, uzdolnionej artystycznie Joanny, która nie potrafi poradzić sobie z macierzyństwem. Jej dość niecodzienna osobowość, nie pozwala bohaterce zaangażować się emocjonalnie w wychowanie syna. Nadchodzi jednak taki dzień, w którym wszystko ulega diametralnej zmianie... Pozostałe utwory to o wiele krótsze formy, nawiązujące do istoty tworzenia i całego procesu twórczego. Zbiór opowiadań Bożeny Kraczkowskiej i Marioli Żylińskiej-Jestadt to wspólny projekt artystek, na który w zasadzie składają się trzy płaszczyzny: opowiadania, inspirowane nimi bezpośrednio obrazy, jakie można znaleźć pomiędzy partiami tekstu oraz singiel "Blues na drugą stronę". Przyznam, że takie połączenie to bardzo interesująca forma, z jaką dotychczas się nie spotkałam. I o każdym z tych elementów mogę powiedzieć same, dobre słowa. Opowiadania Bożeny Kraczkowskiej to krótkie formy pełne celnych spostrzeżeń, skłaniających do myślenia pytań, a także swoistej refleksji. Niektóre z utworów autorki to teksty, którym bliżej do poezji niż do prozy, jak chociażby utwór "Drwale" - pełne lekkości i zabawy słowem. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się tytułowe opowiadanie, które najbardziej skupiło moją uwagę w całym tym zbiorze. Zaciekawiło mnie bowiem swoistą analizą psychologiczną artystki Joanny, jej udziwnioną filozofią życiową i całym stylem bycia. I najciekawsze jest to, że Bożena Kraczkowska to właśnie czytelnikom poddaje pod ocenę zachowanie bohaterki. Pokazuje także, jaką wartość w życiu dziecka stanowi bezpieczeństwo i ostoja pod postacią rodziców. Odwrócenie tych ról w opowiadaniu, gdzie to właśnie pies pełni tę funkcję, skłania do wielu przemyśleń i co najważniejsze porusza emocjonalność czytelnika. Obrazy Marioli Żylińskiej-Jestadt idealnie kompilują się z prozą autorki. Impresje te charakteryzują się użyciem dość mocnych kolorów i widocznym pominięciem niektórych szczegółów, wywołując tym samym uczucie niepokoju. Piosenka "Blues na drugą stronę" w cudownym wykonaniu Bożeny Kraczkowskiej to spokojna, pełna dźwięków natury muzyka, pozwalająca snuć własne refleksje nad tematami poruszanymi w opowiadaniach. Takie połączenie to bardzo oryginalny zabieg, który niezmiernie przypadł mi do gustu. "Mały człowiek z wielkim psem" to projekt, którego potrójna płaszczyzna w odbiorze zachwyca. Jedynym moim zastrzeżeniem jest zbyt mała ilość opowiadań, bowiem chętnie przeczytałabym ich więcej. To pokarm zarówno dla duszy, naszych oczu, jak i słuchu. Polecam.