Maria Curie

Pierwsze w Polsce pełne i niecenzurowane wydanie kultowej biografii Marii Skłodowskiej-Curie napisanej przez jej córkę, Ewę Curie – pianistkę, dziennikarkę i pisarkę.

Wielokrotnie wznawiana, nagrodzona American National Book Award, w 1943 roku sfilmowana przez Metro-Goldwyn-Meyer opowieść o wielkiej pasji, poświęceniu i miłości wzbogacona została w niepublikowane dotąd dokumenty oraz zdjęcia.

Biografia Marii Curie autorstwa jej córki Ewy to barwny portret najsłynniejszej polskiej uczonej, pierwszej kobiety, która zdobyła Nagrodę Nobla – i jedynej, która otrzymała ją dwukrotnie. I choć urodzona w Warszawie odkrywczyni polonu i radu – jako żyjąca na przełomie XIX i XX wieku kobieta – całe życie musiała zmagać się z narzuconymi jej ograniczeniami, bezlitośnie burzyła stereotypy i wyprzedzała epokę. To też niezwykła, bo podana z pierwszej ręki, opowieść o prywatnej sferze życia Marii Skłodowskiej-Curie: codziennych problemach i życiowych dramatach, z którymi przyszło jej się mierzyć.

Informacje dodatkowe o Maria Curie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1983 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Maria Curie
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Hanna Szyllerowa

Kup książkę Maria Curie

Maria Curie - opinie o książce

Mysle, ze nie powinnam zachecac nikogo do lektury. Kazdy zna nasza noblistke i kazdy powinnien wiedziec jak wyjatkowa byla kobieta. Jedyna taka na swiecie do dzis !!
Co sie tyczy jej zycia, wiadomo, nie kazdy lubi biografie. Dla mnie byla to przyjemnosc. Jestem zafascynowana ta odwazna i jakze wyjatkowa osoba i wchlaniam wszystko co uda mi sie o niej znalezc. Biografia przedstawiona przez corke, Ewe jest dla mnie wspanialym opisem zycia Marii Curie...niestety zabraklo mi 2 rzeczy ale sadze, ze bardzo istotnych. Pierwsza to brak jakiejkolwiek wzmianki na temat jej romansu z Paulem Langevin. Wydaje mi sie to istotne, gdyz w tym wlasnie okresie Maria byla bardzo szykanowana i obrazana we Francji, wrecz kazano jej wracac do Polski. Ewa zaznaczyla to tylko jednym zdaniem: ze Francja nie chciala Marii ale zmienilo sie to po otrzymaniu 2go Nobla. Druga, to miejsce wiecznego spoczynku Marii. Prochy jej jak rowniez Piotra zostaly przeniesione i pochane w Panteonie we Francji. W tym okresie ( do 2015 roku) byla jedyna kobieta pochowana w Panteonie. Ostatecznie uznana przez Franuzow jako "swoja" i do dzis, jedyny "obcokrajowiec" z narodowoscia francuzka przez malzenstwo a nie z urodzenia, pochowany w Panteonie.

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2022-04-04, Ocena: 6, Przeczytałam,
Maria Curie
Ewa Curie0
Okładka ksiązki - Maria Curie

Pierwsze w Polsce pełne i niecenzurowane wydanie kultowej biografii Marii Skłodowskiej-Curie napisanej przez jej córkę, Ewę Curie - pianistkę, dziennikarkę...

Biografia. Maria Curie
Ewa Curie0
Okładka ksiązki - Biografia. Maria Curie

"Kiedy się urodziłam, matka moja miała lat trzydzieści siedem. Gdy podrosłam na tyle, aby móc ją zrozumieć i poznać, była już kobietą starą i bardzo sławną...