Martwy aż do zmroku

Dzięki wynalezionej w japońskim laboratorium syntetycznej krwi oraz napojowi z jej ekstraktem o nazwie Tru: Blood, w ciągu zaledwie jednej nocy wampiry z legendarnych potworów przeistoczyły się w przykładnych obywateli. I chociaż ludzie nie figurują już w ich jadłospisie, społeczeństwo niepokoi się, co stanie się, gdy wampiry opuszczą mroczne kryjówki. Przywódcy religijni i polityczni na całym świecie wyrazili już na ten temat swoje zdanie i jedynie mieszkańcy Bon Temps, małego miasteczka w Luizjanie, nie mogą się zdecydować, co o tym naprawdę myśleć.

Miejscowa kelnerka, Sookie Stackhouse dobrze wie, jak wygląda życie na marginesie społeczeństwa. Jako osoba posiadająca wątpliwy dar słyszenia myśli innych ludzi, przychylnie patrzy na integrację społeczną wampirów, a w szczególności na pewnego przystojnego 173-latka, Billa Comptona. Niestety, seria tajemniczych wydarzeń, które towarzyszą pojawieniu się Billa w Bon Temp,s wystawi otwartość Sookie na ciężką próbę.

Powieść która stała się podstawą do głośnego serialu "Mroczna Krew" emitowanego od lutego 2009 na kanale HBO. Pięć miesięcy po amerykańskiej premierze nowy serial HBO "Czysta krew" (True Blood) zadebiutuje w Polsce. Twórcą serialu jest laureat Oscara Alan Ball, pomysłodawca kultowej produkcji "Sześć stóp pod ziemią". Serial zgromadził największą widownię spośród dotychczasowych produkcji HBO i otrzymał dwie nominacje do Złotych Globów. W rolach głównych występują laureatka Oscara, Anna Paquin i Stephen Moyer.

"Martwy aż do zmroku" to intrygująca i przyprawiająca o dreszcz emocji powieść Charlaine Harris, a serial reżyseruje Alan Ball, zdobywca nagrody Emmy, Oscara za "American Beauty" i twórcy "Sześciu stóp pod ziemią". Sam Ball określa swoją nową produkcję jako popcorn dla inteligentnych ludzi z udziałem barwnych i nieszablonowych bohaterów. "Martwy aż do zmroku" to połączenie elementów kryminału, filmu fantasy i komedii z nieokiełznaną wyobraźnią. To powieść i serial, które utwierdzają nas w przekonaniu, że istnieje pełne doznań życie po śmierci - napisano na łamach USA Today.

Informacje dodatkowe o Martwy aż do zmroku:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2009-07-29
ISBN: 978-83-7480-141-6
Tytuł oryginału: Dead Until Dark
Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Ilustracje:Piotr Chyliński

Kup książkę Martwy aż do zmroku

Martwy aż do zmroku - opinie o książce

Czytałam książkę tę pt. '' Martwy aż zmroku'' autorstwa Pani Charlaine Harris z ogromnym zainteresowaniem ze względu na zamieszczoną z tyłu książki treść.

Główną w oto tej książce bohaterką jest Sookie Stackhouse to młoda, sympatyczna dziewczyna lubiąca swoją obecną wykonywaną pracę kelnerki.

Całą swoją uwagę w trakcie czytania skupiłam na Sookie, gdyż obserwowałam jej zachowania i z czasem zazdrościłam jej niezwykłych umiejętności, jakie posiadała, ale zadawałam sobie pytanie, czy byłaby ona z nimi zaakceptowana w społeczeństwie?

Czy życie młodej barmanki ulegnie natychmiastowej zmianie, czy znajdzie sobie tego jedynego, który obdarzy ją szczęściem w tym skomplikowanym dla tych obojga niełatwym czasie w jej odnalezieniu?

Akcja w tej czytanej przeze mnie toczyła się szybko.

Myślę, że można polubić występujących bohaterów na swój indywidualny sposób.

Uważam, że miło spędziłam czas w trakcie zapoznawania się z losami tychże bohaterów, gdyż mogłam liczyć z ich strony na dobry humor i tajemniczość, którą lubię odkrywać wraz z nimi wspólnie na czele.

Książkę tę polecam przeczytać.

Avatar użytkownika - surfinia
surfinia
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Jeszcze do nich wrócę, Serie,
Kolejna książka z cyklu serii o wampirach - jednak przypadła mi bardziej do gustu niż saga "Zmierzch". Wampiry są pokazane jako drapieżnicy a nie cukierkowi przyjaciele.
,,-Patrzyłeś, jak się rozbierałam ubiegłej nocy,ty...ty... przeklęty psie!" Bardzo wciągająca książka. Choć może wydawać się, że świat wampirów jest już przerysowany i nudny, tak historia pokazuje, że jednak tak nie jest. Autorka wprowadziła pewną świeżość w tym temacie. Syntetyczna krew + wampiry, to coś z czym ludzkość potrafiłaby się pogodzić. Nie ma tu miejsca na nudę, akcja trwa, trwa i trwa! Polecam.
Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2014-12-09, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2014,
Bardzo mi się książka podoba, choć ten jeden raz chyba wolę ekranizację od książki.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, E-booki, Fantastyka, Mam,
W nieduzym amerykanskim miasteczku Bon Temps pewnego dnia zjawia sie wampir. Niedlugo potem dochodzi do morderstw mlodych kelnerek, ktore lubowaly sie w seksie z wampirami. Sookie, ktora posiada zdolnosc czytania w myslach, wie, e na pewno "jej" wampir tego nie dokonal. Niebezpiecznie robi sie, gdy ofiara mordercy pada jej babcia oraz kot. Z fabuly ksiazka zapowiadala sie niezle, ale w praktyce okazala sie wielka klapa. Autorka probowala polaczyc "Zmierzch" z ostatnio modnym "Greyem". Wampiry, czlowiek zmieniajacy sie w psa, bohaterka, ktora sama do konca nie wie czego chce i bezbarwny wampir stanowiacy bardziej jej tlo niz partnera. Wyszedl jej jeden bezpluciowy misz masz. Na dodatek przynudzajacy. Wieksza czesc ksiazki dluzyla mi sie niemilosiernie i dopiero w momencie, gdy morderca sciga glowna bohaterka robi sie ciekawiej. Niestety wtedy ksiazka sie konczy. Jesli kolejne tomy tez takie beda, to nie wiem, czy dotrwam do konca serii.
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2013-07-09, Ocena: 3, Chcę przeczytać, 52 książki 2013,
Cała opowieść jest nieznośną, naprawdę mieszanką, w której motywy, legendy i gatunki literackie łączą się w coś, co tylko najbardziej życzliwi mogliby nazwać sensownym zakończeniem. Książka sprawia wrażenie, jakby autorka nie bardzo wiedziała jaki gatunek literacki chce stworzyć, a na zabawy a'la postmodernizm nie bardzo starczyło talentu.
Avatar użytkownika - Juliette
Juliette
Przeczytane:2013-05-26, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, Przeczytane, 52 książki 2013,
Lektura niezbyt wyskoich lotów, jednak chwilami wciąga. Lekki, aczkolwiek naiwny styl autorki sprawia, że bardzo szybko się czyta. Podczas lektury bardzo mnie denerwowała głowna bohaterka - głupiutka i naiwna, bardziej rozpaczała nad śmiercią zwierzątka domowego niż babci. Pod koniec akcja przyspiesza, jednak nie trzyma w napięciu. Polecam fanom opowieści o wampirach, jako lekka lektura na kilka wolnych wieczorów.
Niby nic specjalnego, ale wciągające.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-02-22,
DO poczytania na zimowe wieczory :)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-01-25, Mam,
Świetna książka, bardzo szybko się ją czyta i zachęca do sięgnięcia po następny tom. W trakcie czytania miałam ogromną chęć przeczytania ostatniego rozdziału, żeby się przekonać, jak się skończy:)
Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2021-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2021,

Po kilku latach od obejrzenia serialu nasżło mnie żeby obejrzeć go ponownie i żeby w końcu poznać literacki pierwowzór. Cóż - czyta się bardzo przyjemnie, zdecydowanie wciąga, ale nie polecam jednoczesnie oglądać serialu i czytać książek - zbyt wiele w nich różnic. Brak mi rozwinięcia niektórych postaci. Generalnie to taki 'Zmierzch' tylko dla dorosłych xD

Avatar użytkownika - Ew
Ew
Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,

Martwy aż do zmroku to pierwsza część serii, na której oparty został znany na cały świat serial, Czysta krew.

Kto zna i oglądał niedawno, radzę poczekać z przeczytaniem książek. Kto zaś oglądał dawno, zapraszam, bo z pewnością miło będzie odświeżyć początki historii o Sookie Stockhouse i jej wampirach. Czemu? Bo producenci nagrali serial w sposób zatrważająco dokładny, nie pominęli żadnej strony książki. Nie wiem, jak sytuacja wygląda z resztą książek z cyklu, tutaj jednak akcja, jak i zachowania (czasem dialogi!) bohaterów w ogóle się nie różnią.

Martwy aż do zmroku rozpoczyna się nocną zmianą "U Merlotte'a", gdzie Sookie pracuje na co dzień jako kelnerka. Nic niezwykłego by się nie działo, gdyby do baru nie wszedł wampir. Dla osób nieznających serialu, wyjaśniam: w fabule istnieje coś takiego jak krew syntetyczna, której wynalezienie pozwoliło wampirom wyjść ze swych... nor, że się tak wyrażę. Oczywiście, ludzie dzielą się na tych lubujących się w wampirach i na tych niekoniecznie zadowolonych z faktu, że potwory chodzą swobodnie po świecie. Ale o tym kiedy indziej.

O czym to ja? Ach, tak, wchodzi wampir Bill do baru, Sookie go obsługuje, a potem ratuje z opresji. Uwaga: spoiler! (chociaż i tak z pewnością domyślacie się dalszej historii) - wdają się  w wyjątkowo gorący romans. Fabuła, powiecie, niezbyt ciekawa, co więc takiego fajnego jest w tej książce? Ano to, że ktoś niespodziewanie zaczyna brutalnie okaleczać i zabijać dziewczyny, dające wampirom. I nie mówię tutaj wyłącznie o dawaniu krwi.

Dowiadujemy się też wielu interesujących rzeczy (poza wampirami istnieją inne postacie i zjawiska paranormalne), dostajemy zwroty akcji, zabawne momenty oraz dodatkowe wątki umilające czytanie. Z pewnością sięgnę po kolejną część, a Wy? Zdecydujecie się?

Avatar użytkownika - karolina128
karolina128
Przeczytane:2018-12-31, Ocena: 4, Przeczytałam,
Małe kłamczuchy. Aurora Teagarden
Charlaine Harris0
Okładka ksiązki - Małe kłamczuchy. Aurora Teagarden

Autorka zajmująca pierwsze miejsce na liście bestsellerów ,,New York Timesa", Charlaine Harris, powraca z kolejną powieścią kryminalną z serii o Aurorze...

Sookie Stackhouse. Na zawsze martwy
Charlaine Harris0
Okładka ksiązki - Sookie Stackhouse. Na zawsze martwy

Szokujące morderstwo wstrząsa Bon Temps i Sookie zostaje aresztowana. Na szczęście dowody są słabe i dziewczyna zostaje zwolniona za kaucją. W czasie...