Matematyka miłości. Wzory, dowody, równania i powiązania

Pragniesz lepiej zrozumieć swoje miłosne życie? Zobacz, jak dzięki matematyce można odsłonić kurtynę ukrywającą stałe wzory, którym podlegają serwisy randkowe i rozwody, seks i małżeństwo, wszystkie te miłosne rytuały.

Trudno potraktować romans jak równanie z dwiema (albo i więcej!) niewiadomymi, ale to nie znaczy, że matematyka nie może być kluczowym narzędziem do zrozumienia istoty miłości.

Miłość, jak większość spraw w życiu, też podlega określonym wzorom. A matematyka w końcu nimi się zajmuje – od przewidywania pogody, przez wahania na giełdzie, ruchy planet, aż po rozwój miast. Wzorce zmieniają się, przekształcają, ewoluują, coś trwa, coś zanika – całkiem jak w miłości!

Dr Hannah Fry zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez wzory, które kształtują nasze życie miłosne. Przekładając język matematyki na język miłości, stara się naukowo odpowiedzieć na nurtujące ludzi pytania:

– Jaka jest szansa na znalezienie miłości życia?

– Jakie jest prawdopodobieństwo uzyskania wzajemności?

– Jak właściwie działają algorytmy serwisów randkowych?

– Czy znajomość teorii gier pomoże nam zdecydować, do kogo podejść w barze?

Autorka zabawnie i dowcipnie pokazuje, że matematyka jest zaskakująco przydatnym narzędziem do analizowania czegoś tak skomplikowanego, ulotnego i interesującego jak miłość.

Informacje dodatkowe o Matematyka miłości. Wzory, dowody, równania i powiązania :

Wydawnictwo: Relacja
Data wydania: 2018-01-31
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: The Mathematics of Love: Patterns, Proofs and the Search for the Ultimate Equation
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Karol Łaciok

Kup książkę Matematyka miłości. Wzory, dowody, równania i powiązania

Matematyka miłości. Wzory, dowody, równania i powiązania - opinie o książce

Chcecie lepiej zrozumieć istotę miłości? Poznać wzory, dowody, równania i powiązania, które wytłumaczą Wam to zjawisko? Jeśli tak, to sięgnijcie po „Matematykę miłości". Ta mała książka w prosty i szybki sposób wyjaśni kilka istotnych zagadnień tej ważnej emocjonalnej strony naszego życia. Miłość i matematyka wydają się w ogóle do siebie nie pasować, a jednak dzięki królowej nauk można dokładniej zrozumieć to zadziwiające uczucie.

Autorka książki jest matematyczką, zajmującą się modelami matematycznymi w badaniach nad wzorami ludzkich zachowań. Tą publikacją chciała nie tylko oddać hołd wszystkim matematykom, którzy poświęcili swój czas próbom uchwycenia ulotnego sedna miłości. Chciała również przedstawić całkiem nowe spojrzenie na uczucie, którego doświadcza każdy z nas i które towarzyszy nam przez większą część życia. Tym samym chciała też zmienić postrzeganie matematyki, która jawi się jako coś nudnego, nieciekawego i nieatrakcyjnego.

Książka podzielona jest na kilka krótkich rozdziałów dotyczących różnych sfer krążących wokół miłości. Znajdziemy w nich odpowiedzi na pytania dotyczące miłości. Jakie są szanse na znalezienie miłości? Jak ważne jest w życiu piękno? Jak zwiększyć swoje szanse podczas wypadu na miasto? Kiedy powinieneś się ustatkować? Jak optymalnie zorganizować wesele? Jak żyć długo i szczęśliwie? Na te wszystkie dylematy autorka odpowiada w sposób prosty, logiczny, bazując na matematyce. Na szczęście autorce nie brakuje humoru, dzięki temu wszystko jest lekkie i łatwostrawne. Oprócz tych pytań w książce poruszany jest też bardzo aktualny temat randkowania w sieci. Dlatego wszystkie osoby chcące dowiedzieć się co nieco więcej o matematycznym podejściu do miłości, koniecznie powinny zaopatrzyć się w tę małą, ale wartościową książkę.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Relacja.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2018-03-06, Ocena: 4, Przeczytałem,

WZORY NA MIŁOŚĆ I SEKS

Każdy uczeń niecierpiący matematyki, a tych przecież jest zdecydowana większość (sam zresztą przez całą moją szkolną edukację do nich należałem), powie, że wzory i teorie prawie do niczego w życiu się nie przydają. I będzie to prawda. W praktyce, poza konkretnymi zawodami, nic z tej wiedzy nie jest nam potrzebne. Ale może być ciekawe – i może także dodać interesującej perspektywy wielu zwyczajnym rzeczom.

Jaki może być zawiązek miłości i matematyki? Jak wiadomo ta dziedzina nauki opisuje wszystko – na ile to jest dokładne, niech odpowie sobie każdy sam, zagłębiając się w temat – a przynajmniej stara się to zrobić. Autorka, i to należy zaliczyć jej na plus, nie twierdzi, że jest ekspertką w kwestii uczuć i że językiem liczb potrafi opisać abstrakcyjne przecież emocje, tak kwieciście ukazywane przez poetów czy literatów. Wie jednak, że w miłości, jak we wszystkim, występują pewne schematy, które da się uporządkować, a co za tym idzie przewidzieć wiele rzeczy tak, jak pogoda, do przewidywania której także używa się różnych wzorów. I, oczywiście, spoglądając na sprawdzalność podobnych prognoz można powątpiewać w słuszność niektórych rzeczy, ale nikt nie odmówi im tego, że potrafią zaintrygować i skłonić do samodzielnego przeanalizowania danej kwestii, także, a może przede wszystkim na własnym przykładzie.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/03/matematyka-miosci-wzory-dowody-rownania.html

Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn
Hannah Fry0
Okładka ksiązki - Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn

Zdajesz sobie sprawę, że sztuczna inteligencja już teraz podejmuje decyzje za Ciebie? Światowy bestseller o tym, jak zachować człowieczeństwo w świecie...

Hello world
Hannah Fry0