Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-06-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7839-741-0

Opowieść o pierwszej damie polskiej seksuologii. Była kobietą silną i odważną, czy może pozbawioną zahamowań skandalistką? Odnalezione dzienniki odsłaniają prywatne życie Michaliny Wisłockiej. Z jej książki „Sztuka kochania”, przez lata obowiązkowej lektury w każdym domu, miliony Polaków uczyło się, jak wielką przyjemnością jest seks, jak wielką sztuką przeżywanie miłości i jak dzięki niewielkim zabiegom wzmóc przyjemność. To ona mówiła o przyjemności kobiety, świadomym macierzyństwie i antykoncepcji. Od niej zaczęła się polska rewolucja seksualna w schyłkowym okresie komunizmu. Ale, choć lubiła powtarzać, że nie ma nic do ukrycia, jej życie pełne było tajemnic. Kochała wielu mężczyzn, uwodziła ich, choć późno odkryła radość płynącą z seksu. Układała sobie życie w trójkącie z mężem i przyjaciółką. Udawała, że jest matką bliźniaków. Oto opowieść o życiu, które było rewolucją seksualną, bez żadnego tabu. Odnalezione i dotychczas niepublikowane fragmenty dzienników, w połączeniu z opowieściami jej córki oraz bliskich, odsłaniają skrywane oblicze jednej z największych ikon PRL-u. To biografia, na którą moja mama zasługiwała od dawna. Do bólu szczera, prawdziwa, kontrowersyjna. Dokładnie taka, jaka była Michalina Wisłocka. Krystyna Bielewicz, córka Michaliny Wisłockiej

Kup książkę Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki

Opinie o książce - Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 250 ksiażek w 2017 roku, Audiobooki, Mam,
Z tej ksiażki dowiedzie się o polskiej seksualnej skandalistce więcej niż z filmu. Praktycznie od jej dzieciństwa aż po śmierć. Napisana dosć ciekawie, zawiera wspomnienia jej najbliższych oraz fragmenty pamiętnika Wisłockiej. Minusem jest dla mnie nie zawsze chronologiczny opis wydarzeń, przez co momentami gubiłam się w tym.
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2017-03-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2017 r,
Jest to po części biograficzna opowieść o dobrze znanej nam postaci, kobiecie, która pierwsza w swojej książce ,,Sztuka Kochania" weszła w temat tabu. W powieści poznajemy koleje losu Michaliny Wisłockiej i jej sposoby radzenia sobie z problemami oraz trudnościami, jakie musiała pokonać. Polecam, jest to ciekawa pozycja. Osobiście bardzo lubię tego typu powieści.
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2017-02-12, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Biografię Wisłockiej czyta się jak powieść obyczajową. Poznajemy Wisłocką jako kobietę z charakterem, cholerycznym temperamentem i oślim uporem. Historia spisana bez słodzenia, bez bulwarowego zacięcia obala przy okazji wiele mitów na jej temat.
Avatar użytkownika - malineczka74
malineczka74
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
W PRL-u było inaczej niż dziś. Seks był tematem tabu. Młodzież uświadamiała się pokątnie co i jak. Nie mówiono otwarcie o antykoncepcji. Aborcja była dopuszczalna i to właśnie ona była często traktowana jako "antykoncepcja". I nagle pojawiła się pewna odważna kobieta, która się uparła i dzięki jej uporowi została wydana książka, która momentalnie stała się hitem. Jej nakłady rozchodziły się jak świeże bułeczki, a zaczytywali się w niej wszyscy. Ta publikacja stała się elementarzem seksualnym Polaków. Kim była jej autorka? Dziś pewnie pisano by o niej w plotkarskiej prasie i kolorowych pisemkach dla kobiet. Zaciekawiona losami osoby, która miała odwagę pisać o czymś tak wtedy wstydliwym sięgnęłam po książkę o Niej. Przeczytałam i jestem nieco zszokowana losami autorki, która wiodła życie bardzo burzliwe i dość ekscentryczne. Czy Michalina Wisłocka była szczęśliwą, kochaną kobietą, która dzieli się z innymi swoimi doświadczeniami? Otóż nie! W życiu wciąż szukała idealnej miłości, tego właściwego mężczyzny i bezpieczeństwa. Jej małżeństwo było czymś na kształt farsy. Było trójkątem w którym Ona dzieliła się mężem z jego kochanką, a swoją najlepszą przyjaciółką. Świadomie! Jeśli jesteście po tej informacji wystarczająco zachęceni do lektury to ją gorąco polecam. Poznacie lekarkę, naukowca, kobietę ekscentryczną i nietuzinkową. Zwariowaną i szaloną, pełną temperamentu. Silną i słabą zarazem. Twardo stąpającą po ziemi perfekcjonistkę i zdradzaną notorycznie żonę. Kobietę, która poznała i smak sukcesu i porażki. Z lektury pióra Pani Ozminkowski wyłania się postać bardzo oryginalna. Osóbka uparta i potrafiąca wytrwale dążyć do celu. Książka traktuje postać autorki "Sztuki kochania" w sposób neutralny i w pełni obiektywny. Ukazuje bohaterkę z bardzo bliska. Nie ma w książce słodzenia i lukrowania, nie ma wyolbrzymiana sukcesu i stawiania Wisłockiej na pomnik. Jest przytoczonych wiele faktów z życia Pani seksuolog, są zamieszczone fragmenty jej pamiętników, listów do niej i pisanych jej ręką. Książkę czyta się mimo zmiany obyczajowości z rumieńcami na twarzy. Bo i dziś pewne fakty z życia bohaterki mogłyby delikatnie mówiąc zdziwić. Ciekawie napisana lektura, interesująco nakreślona biografia. Z książki bije dbałość o dokładne przekazanie informacji, ciekawostek z życia codziennego i zawodowego. Autorka zadbała o formę i styl, a jej dzieło cechuje rzetelność i dokładność. Widać, co bardzo w biografiach cenię i lubię, sumienną pracę i staranność w tworzeniu książki. Pozycja warta przeczytania, szczególnie przez tych, co lubią się zagłębiać w czyiś losach. Idealna dla miłośników biografii i pamiętników.
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
Bardzo ciekawie napisana biografia. Czyta się jak dobrą powieść obyczajową. Nie wiedziałam zbyt wiele o prywatnym życiu pani Michaliny, nie wiedziałam, że było tak burzliwe. "Chciała doradzać czytelnikom, jak kochać szczęśliwie, ale sama miała z tym duże problemy". Polecam!
Avatar użytkownika - KKS
Przeczytane:2017-02-02, Przeczytałam, półka,
Agnieszka Osiecka. Lubię farbować wróble
Violetta Ozminkowski0
Okładka ksiązki - Agnieszka Osiecka. Lubię farbować wróble

Agnieszka Osiecka - królowa ozdabiania codzienności słowami. Mówiła: Nie otwieraj ust, jeśli nie masz puenty. Cytaty z jej tekstów na stałe weszły do...

Czarne Miasto
I co ona ma zrobić?
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Szpieg za miliard dolarów
David E. Hoffman
Szpieg za miliard dolarów