Między aktami

Ostatnia powieść Virginii Woolf

Jest rok 1939. Letni dzień na wsi w samym środku Anglii. Mieszkańcy domu w Pointz Hall oraz ich goście celebrują codzienne salonowe rytuały. W tym samym czasie na pobliskiej łące wystawiane jest doroczne widowisko w amatorskiej obsadzie. W obu miejscach bohaterowie odgrywają te same role. Na scenę wchodzą: kobieta i mężczyzna, miłość i nienawiść, młodość i starość. Tak jak przed wiekami, tak samo i teraz. A odwieczną harmonię pomaga odnaleźć sztuka.

Między aktami to ostatnia powieść Virginii Woolf. Pisana w trakcie wojny, pomiędzy kolejnymi bombardowaniami Londynu, została ukończona na krótko przed samobójczą śmiercią autorki. Paradoksalnie jedna z najbardziej lirycznych książek Woolf.

Od jej pierwszej powieści, ,,The Voyage Out" po ostatnią ,,Między aktami", nieukończoną i bardzo dla mnie prawdziwą - przechowuję w pamięci zarówno całe ich ustępy, jak i poszczególne zdania, słowa, w których Woolf tak pięknie zamknęła esencję starości, małżeństwa, kontemplacji ukochanego obrazu - jej pisarstwo było ciągiem śmiałych eksperymentów.

Doris Lessing, ,,The Guardian"

To, co najważniejsze w ,,Między aktami" ukrywa się między wersami. Niezwykła wyobraźnia, wyjątkowy talent w tworzeniu metafor, budowaniu kadencji, zaskakujące skojarzenia - oto geniusz Woolf.

Hudson Strode, ,,The New York Times"

Informacje dodatkowe o Między aktami:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-06-09
Tytuł oryginału: Between the Acts

Tagi: Klasyka prozy literackiej

Kup książkę Między aktami

Między aktami - opinie o książce

Gdybym mogła to bym tej książce dała nawet 10. Albo od razu 100. Jest to mistrzostwo samo w sobie, szczególnie jeśli ludzie wiedzą gdzie patrzeć.. między aktami.
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-11-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 2021, E-booki, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Ocena: 3, Przeczytałam,
Noc i dzień
Virginia Woolf0
Okładka ksiązki - Noc i dzień

Edwardiański Londyn, świat wyższych sfer. Katharine Hilbery jest piękną, dobrze urodzoną i uprzywilejowaną kobietą, która czas dzieli głównie...

Eseje wybrane
Virginia Woolf 0
Okładka ksiązki - Eseje wybrane

Ten wybór różni się od dotychczasowych prezentacji eseistyki Woolf: pisarka nie występuje tu jedynie jako czytelniczka, recenzentka, komentatorka i teoretyczka...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;