Miłość na szkle

Boleśnie prawdziwa, a momentami nieodparcie zabawna opowieść o współczesnych trzydziestolatkach, ich dojrzewaniu do roli rodziców i bezsilności towarzyszącej staraniom o dziecko

,,Skończę z papierosami i trawą. A termin namiętności wpiszę do kalendarza" - obiecuje sobie Wojtek Raczyński, kiedy po wielomiesięcznych bezowocnych próbach spłodzenia potomka trafia z żoną do kliniki leczenia niepłodności. Aneta ma trzydzieści pięć lat, on trzydzieści osiem. Są odpowiedzialni, więc zdobyli wykształcenie, osiągnęli odpowiednią pozycję zawodową i status materialny, zaciągnęli kredyt na mieszkanie i kiedy już uznali, że są gotowi na dziecko, ono... jakoś się nie pojawia. Czy można temu zaradzić? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Niepłodność wystawia małżeństwo Anety i Wojtka na ciężką próbę. Jest stale obecna w ich myślach i... sypialni, wisi w powietrzu, zapisuje się w historii wyszukiwania Google'a. ,,Niczym brzuch ciężarnej z każdym kolejnym miesiącem rozrasta się pomiędzy małżonkami i sprawia, że się oddalają".

Miłość na szkle porusza i bawi; pokazuje problem z mikroskopową precyzją i zaskakuje jego złożonością. Akcja rozgrywa się w łóżku, w gabinetach lekarskich, na forach internetowych, na których ludzie szukają pomocy i wymieniają doświadczenia. Miłość na szkle, doskonale osadzona w naszej rzeczywistości,  jest świetną lekcją partnerstwa - także dla tych, którym dzieci przyniósł bocian i to od razu...

Barbara Sęk - za dnia żona i matka, w nocy powieściopisarka (autorka książki Dlaczego ona?). Jak widać lubi się wcielać w różne role; tym razem podjęła się roli najtrudniejszej, bo męskiej. Tworzy literaturę środka: przystępną w formie, wymagającą w treści. Wyznawczyni dewizy: "SĘK w tym,  by pisać tak, żeby odbiorca czytał trzy dni, a myślał o lekturze trzy lata".

Informacje dodatkowe o Miłość na szkle:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-02-18

Kup książkę Miłość na szkle

Miłość na szkle - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Boleśnie prawdziwa historia dwojga ludzi, którzy z pozoru mają wszystko - wykształcenie, dobrą pracę, samochody i pieniądze. Nie mają tylko jednego - dziecka. Ogromnym plusem jest męska narracja, która poprzez swoiste poczucie humoru, cynizm i prostotę w wyrażaniu emocji i przemyśleń wydobywa skrajne emocje - od głośnego śmiechu, poprzez złość i irytację, aż po wzruszenie i ogromne przejęcie losem głównych bohaterów.
Aneta i Wojtek są małżeństwem po trzydziestce, odnieśli znaczący zawodowy sukces i cieszą się stabilizacją materialną. Podejmują decyzję, że czas na powiększenie rodziny, ale kolejne próby nie przynoszą wyczekiwanych efektów. Zdając sobie sprawę, że nie mają zbyt wiele czasu, małżonkowie udają się do kliniki leczenia niepłodności. To dopiero początek krętej i bolesnej drogi, jaką przyjdzie im przemierzyć. Kolejne działania i niepowodzenia wystawiają małżeństwo Anety i Wojtka na bardzo ciężką próbę. W swojej najnowszej książce Barbara Sęk dotyka tematu bolesnego, krępującego i bardzo delikatnego. W czasach, kiedy kwestia in vitro często stosowana jest jako iskra zapalna i karta przetargowa w rękach polityków, o niepłodności mówi się stosunkowo niewiele. A z pewnością bardzo niewiele mówi się na temat uczuć i przeżyć osób, które pragną cieszyć się rodzicielstwem, ale nie jest im to dane. Autorce Miłości na szkle w bardzo udany sposób udało się ukazać, jak wyglądają bezowocne starania o potomka, które prowadzą do kliniki leczenia niepłodności i laboratorium. Jej historia nie jest jednak suchym zapisem kolejnych wydarzeń, ona wprost żyje i pulsuje emocjami, nadziejami i strachem swoim bohaterów. Narratorem swojej powieści Barbara Sęk uczyniła Wojtka Raczyńskiego, tym samym dając nam możliwość poznania męskiego punktu widzenia. Momentami Wojtek sprawia wrażenie wiecznego chłopca, uwielbia żartować i nie zawsze podchodzi wystarczająco poważnie do "projektu dziecko". Jego zupełnym przeciwieństwem jest Aneta, której postępowanie jest ściśle nakierowane na jeden konkretny cel. Obserwując tę dwójkę - Anetę oczyma Wojtka, oczywiście - zauważamy, jak bardzo się różnią i jak kolosalnie się zmieniają w czasie procedury starania się o dziecko. Ich przeżycia nie są dla czytelnika obojętne i sprawiają, że bezwolnie identyfikuje się z postawą jednego z nich. Miłość na szkle jest bardzo współczesną i rzeczywistą powieścią, która ukazuje złożony problem niepłodności i walki o dziecko. Porusza bolesne, kontrowersyjne i krępujące dla samych zainteresowanych kwestie badań, zabiegów, kosztów i relacji w związku. Nie pierwszy raz czytam książkę, która porusza temat starań o dziecko i udowadnia, że jest to wielka próba dla relacji partnerskich, jednak pierwszy raz poznałam historię aż tak dogłębnie i mocno. Barbara Sęk stworzyła powieść życiową i bolesną, ale nawet w tej historii znajdziemy czas na uśmiech i dobry humor. Autorka wyznaje dewizę " Sęk w tym, by pisać tak, żeby odbiorca czytał trzy dni, a myślał o lekturze trzy lata". Nie jest ona do końca trafna, gdyż od tak emocjonującej książki, jak Miłość na szkle trudno się oderwać, by zaplanować czytanie na kilka dni. Z pewnością jednak książka zapada w pamięć na dłużej i skłania czytelnika do refleksji. Historia Anety i Wojtka wwierciła się w moje myśli i sprawiła, że doceniłam cud narodzin własnego dziecka. Być może książka nie zachwyciła mnie w każdym calu, niektóre sceny i dialogi nie przypadły mi do gustu i nie odczuję chęci, by do niej wrócić, ale z pewnością pamiętać będę ją długo i polecać z czystym sumieniem.
,,Miłość na szkle" to druga książka w dorobku literackim Barbary Sęk. W swojej najnowszej powieści autorka porusza temat niezwykle trudny jakim jest niepłodność, zwłaszcza ta dotykająca mężczyzn. Aneta i Wojtek Raczyńscy są małżeństwem, które ma właściwie wszystko - oboje mają dobrą pracę, nie brak im pieniędzy, są właścicielami luksusowego mieszkania - a mimo to czegoś, a właściwie kogoś, do pełni szczęścia jednak im brakuje. Para od pewnego czasu stara się o dziecko, niestety podejmowane przez nich próby są w dalszym ciągu nieskuteczne... Ta sytuacja doprowadza Raczyńskich do kliniki leczenia niepłodności, trafiają oni pod opiekę doktora Haliszewskiego. Od tego momentu przemierzamy wraz z nimi ogromnie wyboistą i krętą ścieżkę, która mamy nadzieję doprowadzi bohaterów do upragnionego celu. Powieść ta pisana jest emocjami, które aż kipią z jej kart... Wielkie gratulacje dla autorki, za umiejętność tak dogłębnego wniknięcia w męską psychikę. Osobiście nie znam zbyt wielu tego typu ,,zabiegów" w literaturze. W niniejszej powieści mamy okazję prześledzić cały wachlarz odczuć naszych bohaterów od nadziei i euforii poprzez bunt i żal aż do skrajnej rozpaczy. Przedstawiony został także przebieg procesu leczenia, na którego tle obserwujemy psychologiczną huśtawkę dotykającą naszych bohaterów na różnych jego etapach, jak również zmiany zachodzące wówczas w ich związku. Jeśli macie ochotę na powieść, która przełamuje wiele tematów tabu, w której można przyjrzeć się poruszonemu w niej tematowi z bardzo wielu różnych perspektyw, a jej zakończenie jest wręcz powalające - ta książka zdecydowanie jest dla Was! Gorąco polecam! Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Świat Książki. * https://www.facebook.com/KsiazkowoLC *
Dlaczego ona?
Barbara Sęk0
Okładka ksiązki - Dlaczego ona?

Nowakowie. Kruchy fundament
Barbara Sęk0
Okładka ksiązki - Nowakowie. Kruchy fundament

Czasem wystarczyłoby wykreślić z kalendarza jeden dzień, jedną godzinę, jedno spotkanie, a życie potoczyłoby się zupełnie inaczej... Wydawałoby się, że...