Miłość w czasach zagłady

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2016-03-30
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65315-49-6
Liczba stron: 488

Ocena: 4.88 (17 głosów)

Jak daleko posunie się matka, by ratować swoje dzieci? Do czego zdolna jest córka, by pomścić ojca? Czy głęboka, pokonująca wszystkie przeszkody miłość może przetrwać pokolenia i zabliźnić stare rany? Kiedy Elisabeth Malpran, chcąc ratować rodzinę, wiąże się z wysoko postawionym oficerem SS Albrechtem Brunnmannem, nie wie jeszcze, że zawiera pakt z diabłem… Pakt, który położy się cieniem na życiu jej córki. Wiele lat później młoda Amerykanka Felicity wyrusza do Europy śladem matki, która znikła w tajemniczych okolicznościach. Podczas poszukiwań w Rzymie kobieta odkrywa mroczną historię swojej rodziny. Aby ją zrozumieć, musi się cofnąć do najbardziej ponurego rozdziału dwudziestowiecznej historii. Dramatyczne losy słynnej śpiewaczki operowej Elisabeth oraz jej córki Debory poznaje z kart odnalezionego pamiętnika. Sceną jest Monachium i Kraków lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Destrukcyjny splot miłości, poświęcenia, tęsknoty i bólu rzuca się cieniem na cztery pokolenia niezwykłych kobiet, o których losach przesądziły meandry historii.

Kup książkę Miłość w czasach zagłady

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Miłość w czasach zagłady

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam, E-booki, 2020, 52 książki 2020, Historyczne,

"Miłość w czasach zagłady" Hanni Münzer należy do powieści historycznej i otwiera cykl o tym samym tytule. Nigdy nie byłam zwolenniczką powieści historycznych, ale ostatnio chyba się do nich przekonuję. W każdym razie powieść jest naprawdę bardzo dobrze napisana. Niestety opowiada o naprawdę bardzo ciężkich czasach kiedy naukichach panowała śmierć i strach. Miłość w tych czasach była czymś na co nie każdy mógłby sobie pozwolić. Jednak istniała.
Elizabeth Malpran chcąc ratować swoją rodzinę wiąże się z Albrechtem Brunnmannem. Niestety nie wie, że tym samym podpisuje pakt z diabłem. Pakt, który wpłynie na życie jej córki. Deborah ma przed sobą mroczną przeszłość, na którą natyka się jej wnuczka Felicity, kiedy wyrusza na poszukiwanie swojej matki. Obie kobiety zarówno Deborah jak i Elizabeth zostały w pewien sposób zniszczone, co niestety rzuciło pewien cień także na Felicity.
Muszę przyznać, że wahałam się z przeczytaniem tej książki. Ani przez minutę nie pomyślałam, że mogłaby mnie wciągnąć, a tak się stało. Niestety jest to smutna, ale prawdziwa historia pewnej rodziny.

Do czego zdolna jest córka, żeby ppomścić ojca? Albo jak daleko posunie się matka, by ratować swoje dzieci ? Przekonajcie się sami !
Myślę, że okładką powieści również w pewnym sensie oddaje jej nastrój. E każdym razie uważam, że jest to książka naprawdę godna przeczytania i zasługuje na uznanie. Porusza naprawdę bardzo ważne kwestie i zdecydowanie jest lepiej napisana niż niektóre podręczniki do historii. Jest w niej parę niezgodności z prawdziwymi wydarzeniami jednak bynajmniej nie zmienia to jej przeznaczenia i sensu.
Naprawdę myślę, że ta książka poruszy nie jedno serce, tak jak poruszyła moje.
Ponadto być może za niedługo przeczytam również następną część z tego cyklu. Jestem naprawdę ciekawa kontynuacji tej smutnej, ale pięknej i poruszającej historii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Powieść o bardzo trudnych czasach zagłady, przelewu krwi, chaosu. Hanni Münzer w doskonały sposób przedstawiła oblicze tworzenia się ideologii faszyzmu, II wojny światowej z perspektywy matki, która za wszelką cenę pragnie ratować swoje dzieci. Dramat dzieci i młodych ludzi, którym przyszło żyć w tych okrutnych, niezrozumiałych dla nich czasach. A także prawda o tym, że nie wszyscy Niemcy byli na wskroś i z gruntu źli, nie wszyscy potrafili odnaleźć się w tych jakże trudnych czasach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - candylove27
candylove27
Przeczytane:2016-09-21, Przeczytałam,

Miłość, to dość ciężkie uczucie, które może występować pod różnymi postaciami. Mamy miłość matczyną, małżeńską czy tę między rodzeństwem. Niestety, także pojawia się ta, która bezinteresowna nie jest. W książce autorstwa Hanni Münzer mamy do czynienia z wieloma jej obliczami, i tymi dobrymi, i bardzo złymi. Co najważniejsze, to wielkie uczucie został opisane przez autorkę w bardzo ciężkich czasach.

 

Miłość w czasach zagłady, to bardzo ciekawie skonstruowana książka. Bohaterkami są w niej kobiety znajdujące się w niewygodnych i trudnych sytuacjach życiowych. Matka i córka padły ofiarą uczuć, a w ich tle toczyła się wojna.

 

Najpierw II Wojna Światowa wisiała w powietrzu, przez co Elisabeth Mulpran wraz z mężem planowali ucieczkę z kraju. W tych niełatwych dla europy chwilach, małżeństwo przeżywało katusze, a Elisabeth musiała pokazać, do czego jest zdolna, aby chronić swoje dzieci, które miały po ojcu korzenie żydowskie. Matka zrobiła wszystko, aby je uratować przed złem wojennym oraz piętnowaniem ze względu na pochodzenie.

 

Młoda dziewczyna, Debora, zaufała za bardzo swojemu ojczymowi, a budzące się w niej nastoletnie emocje, zniosły ją na bardzo grząski grunt. Bowiem zadawanie się z wyznawcą Adolfa Hitlera nie mogło jej wyjść na dobre, zwłaszcza gdy dopiero zaczyna się rozumieć sytuację mającą miejsce w europie.

 

Pani Münzer opowiada o wojnie z nieco innej strony. Porusza kwestie miłości, a przede wszystkim o pewnego rodzaju naiwności. Tak jak już wspominałam, książka jest ciekawie nakreślona. Styl pisarki jest miły w odbiorze i dobrze czyta się tę powieść, a sama historia jest wciągająca. Ogólnie rzecz ujmując – chce się to czytać i brnie się w tę powieść coraz dalej. To nie jest książka historyczna ani romans. To trochę hybryda gatunkowa, bo oprócz prawdy historycznej, dostajemy nieco fikcji, a także można w niej znaleźć troszkę miłości, sensacji i mnóstwo intryg.

 

Myślę, że Miłość w czasach zagłady, to tytuł dla fanów powieści, których akcja toczy się w czasach wojny, gdzie surowość obyczajów miesza się z ogromem emocji. Warto sięgnąć po książkę pani Münzer, bo jest wciągająca i wzruszająca i opowiada o sile kobiet. A takie książki lubię najbardziej. Po co nam superbohaterowie? Przecież kobiety potrafią góry przenosić w imię miłości.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2016-07-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiazki 2016,
Mloda amerykanka Felicity wyrusza do Europy sladem matki. Dociera do Rzymu gdzie odkrywa mroczna historię swojej rodziny. Dramatyczne losy śpiewaczki operowej Elizabeth Malpran oraz jej córki Debory poznaje zkart odnalezionego pamiętnima. Scena jest Monachium i Kraków lat trzydziestych i dwudziestych XX wieku. Kobieta aby ratowac swoja rodzine wiaze sie z Albrechtem Brunnmannem wysokiej rangi oficerem niemieckim. Niestety po jej smierci wiaze sie on z jej corka. Jest to destrukcyjny splot milosci, poswiecenia, tesknoty i bolu. Corka chce pomscic smierc rodzicow i brata i to kladzie sie cieniem na calym jej zyciu i jej bliskich.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2016-04-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Świetnie się czyta, wciągająca historia opowiadana na tle II wojny światowej. W fabule pojawiają się autentyczne postacie z tych czasów. To nie jest książka historyczna. Historia to tylko tło.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Patrycja30733
Patrycja30733
Przeczytane:2016-04-02, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2016 ,
Nie przepadam za książkami historycznymi, nawet w ogóle ich nie czytam, ale "Miłość w czasach zagłady" zaciekawiła mnie, mimo że wojna i miłość to chyba dość oklepany temat. Jednak jest w tej pozycji coś wyjątkowego. Najpierw przeczytałem kilka stron i odłożyłam ją na bok, ale coś nie dawało mi spokoju i powróciłam do lektury. Jak się później okazało, całkowicie mnie pochłonęła. Kiedy matka Felicity niespodziewanie znika, ta długo się nie wahając, rusza, aby ją odnaleźć. Trafia w ten sposób do Rzymu, gdzie z pomocą zakonnika odnajduje matkę w jednym z hoteli. Okazuje się, że Marta przybyła do Włoch by poznać prawdę o swojej matce, a babce Felicity. Kobiety odkrywają szokującą prawdę na temat swojej przeszłości. Cała historia jest wpisana przez Deborah i zaczyna się od przedstawienia swojej matki Elizabeth Malpran. Próbuję wyjechać z kraju razem z mężem, który jest Żydem, a jak wiadomo podczas wojny Żydzi byli masowo mordowani. Kiedy mąż Elizabeth znika, kobieta, aby chronić swoje dzieci - Deborah i Wolfganga, wiąże się z Albertem Brunnmannem, esesmanem z wysoką rangą, który później wkracza w życie dorastającej Debory. Hanni Munzer napisała piękną powieść, która wciąga i sprawia, że fabuła długo zostanie w naszej pamięci. Jeśli chociaż nie lubicie książek historycznych, to ta przypadnie Wam do gustu, ponieważ większość uwagi poświęcamy na zawikłane i przejmujące wątki. Pozycję oczywiście polecam, jest warta przeczytania i na pewno się nie zawiedziecie. Przez długi czas będzie ona Wam spędzać sen z powiek
Link do opinii
Avatar użytkownika - Kominek
Kominek
Przeczytane:2016-04-02, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
(...) Jednak odkładając na bok tę krótką dygresję bez cienia wątpliwości mogę stwierdzić, że ,,Miłość w czasach zagłady" stała się w zupełnie przypadkowy sposób kolejną po ,,Paryskim architekcie" pasjonującą podróżą w przeszłość. Do wciąż niezbyt odległych czasów, kiedy w Europie dominowały w dużej mierze jedynie dwa kolory - brunatny i czerwony. Przez dwanaście lat fale nazizmu, zniszczenia i zagłady docierały coraz dalej i coraz mocniej wdzierały się do świadomości milionów ludzi w podbitych i okupowanych krajach. Hanni Münzer napisała powieść osadzoną w wojennych realiach Monachium, kilku innych miast Europy, aby finalnie na dłużej zatrzymać się w Krakowie. Choć fikcyjna w obszerny sposób czerpie inspirację ze świat panów życia i śmierci, za jakich przez długi czas uważali się nazistowscy oprawcy. Szczególnie ci, którzy wywodzili się ze struktur SS i Gestapo. Duchy przeszłości dały o sobie znać we współczesnej Ameryce. Uporządkowane życie matki i córki przybrało zupełnie inny odcień, gdy obie dotarły do Rzymu. Choć dla każdej z nich była to podróż, której przyświecał zupełnie inny cel. Żadna z nich nie spodziewała się, jaką spuściznę pozostawiła po sobie zmarła matka jednej, a ukochana babcia drugiej. Trzeba będzie cofnąć się prawie wiek wstecz, aby zrozumieć wydarzenia, jakie miały wpływ na kształtowanie się mrocznego oblicza Niemiec w oczach świata, a także w oczach ich samych, gdy ten ,,mały wichrzyciel" zaczął sobie coraz śmielej poczynać. Życie rodziny Malpran zaczyna się zmieniać w sposób równie bezwzględny, jak ma to miejsce w całych Niemczech. Bez śladu znikają ojcowie, matki, dziadkowie, czasem całe rodziny. Gdy Elisabeth i jej dzieci nagle zostają pozbawieniu serdecznej opieki męża i ojca, a liczne interwencje nie przynoszą żadnego skutku ich los nieuchronnie zależeć będzie do pewnego Niemca, a bardziej konkretnie wysokiego rangą oficera SS. I choć ona sama, jako światowej sławy śpiewaczka, szczycić się mogła poważaniem w najwyższych kręgach dostojników niemieckich, jednak nie pomogło to w niczym, jeśli chodzi o poszukiwanie męża, a także w konsekwencji osobistą sytuację jej i jej rodziny. Jakby nie było była pół-Żydówką, a to w którymś momencie zamykało przed nią wszystkie drzwi. Również próby wydostania się do bezpiecznej Szwajcarii pomimo wielu karkołomnych zabiegów nigdy nie doszły do skutku. Pełny tekst recenzji dostępny w poniższym linku: http://koominek.blogspot.com/2016/04/hanni-munzer-miosc-w-czasach-zagady.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - ksiazkomania
ksiazkomania
Przeczytane:2016-03-23, Ocena: 5, Przeczytałam, x52 książki 2016, Mam, Recenzenckie,

Mroczna historia z czasów zagłady.

Wojna to okrutny czas zagłady, zniszczeń, mordów. To czas, w którym nikt nie chciałby się znaleźć. A mimo wszystko w takim okresie jest miejsce na miłość. Nie wszyscy się na nią odważą, lecz ci którzy to zrobią są bez wątpienia zwycięzcami. ,,Miłość w czasach zagłady" to powieść o ciężkich czasach, czasach kompletnego chaosu, zagłady, przelewu krwi. Hanni Münzer w doskonały sposób przedstawiła oblicze II wojny światowej z perspektywy matki, która pragnie ratować swoje dzieci i córki - pół-Żydówki - która pragnie pomścić ojca. Idealna powieść dla tych, którzy nie są za pan brat z historią, nie interesują się wojnami - ta książka sprawi, że pokochacie czytać książki z wątkami historycznymi.

,,Miłość jest jedyną miarą ludzkich pragnień, tylko miłość jest zdolna znieść granice między bogactwem a biedą, arystokracją a mieszczaństwem, a nawet między rasami. Tylko ona sięga aż poza śmierć..."

Felicity musi wyjechać niespodziewanie do Rzymu w poszukiwaniu matki. Tam, czytając dziennik swojej babki, poznaje szokującą historię swojej rodziny. Wojna nie była łaskawa dla przodków Felicity, nie tylko ze względu na ofiary, ale również na osoby, jakie w tym czasie poznały Elizabeth i jej córka Deborah - babka Felicity. Jedno jest pewne - dramatyczny los jaki dosięgnął tę rodzinę wstrząśnie każdego czytelnika.

,,A przecież prawda zawsze kieruje się własnymi prawami. Kiedy najmniej się tego spodziewamy, wypływa na powierzchnię jak pęcherzyk powietrza, by rzucić nam w twarz oskarżenie."

Powieść Hanni Münzer to opowieść o najgorszych czasach jakie tylko można sobie wyobrazić - czasach wojny. W czasie, gdy myślimy, że nie ma czasu na miłość, ona jednak kiełkuje w sercach. I ta miłość jest nie tylko szczęściem, ale również zgubą i cierpieniem dla wielu ludzi, w tym dla głównych bohaterów. Mąż Elizabeth Malpran znika, gdy próbuje wyjechać z Niemiec. Jest Żydem, więc domyślamy się, że jego los jest przesądzony. Matka z dwójką dzieci również podejmuje próby ucieczki, które kończą się porażką. Wtedy do jej życia wkracza Albrecht Brunnmann, wysokiej rangi esesman. I odtąd życie Elizabeth i jej dzieci, a w szczególności córki Debory pisze mroczny scenariusz. Autorka w pierwszej kolejności pokazuje losy Elizabeth, jej miłości do męża i dzieci, a także do muzyki. Niestety szczęście tej rodziny nie trwa długo. Deborah rośnie i następnie autora skupia się na życiu młodej dziewczyny, która swoje najlepsza lata musi przeżyć w czasie okrutnej wojny, u boku człowieka, którego przyjdzie jej nienawidzić. Powieść ta jest piękna, lecz dramatyczna i mroczna.

,,Miłość w czasach zagłady" to powieść, która porusza serce. To co działo się w czasie II wojny światowej jest niebywałym okrucieństwem. Osadzić fabułę w tamtych czasach i przekazać ją tak, by poruszyć i zainteresować czytelnika to nie lada wyczyn. Hanni Münzer udało się to idealnie. Powieść czyta się szybko i lekko, chociaż fabuła nie wskazuje na to, by to była lekka powieść. To poruszająca opowieść o miłość, oddaniu i poświęceniu. ,,Miłość w czasach zagłady" to nie jedynie fikcja literacka. Znajdziecie tam dużo historii, która przyprawia o dreszcze.

,,Dobro to rezultat prostej logiki umysłowej, którą nazywamy rozsądkiem, zło zaś to długa i szkodliwa droga okrężna i nazywa się głupotą."

Hanni Münzer napisała powieść, po której trudno się otrząsnąć. Takie właśnie książki potrafią wstrząsnąć czytelnikiem do tego stopnia, że historia opowiedziana przez autora na długo pozostanie w pamięci. Piękny język i styl to tylko dodatkowe atuty, które przemawiają za atrakcyjnością książki.

Dużym plusem powieści są jej bohaterowie. To postacie bardzo dobrze wykreowane, idealnie wpasowujące się do fabuły i czasu, w których przyszło im żyć. Felicity i jej matka są osobami współczesnymi, które również zmagają się z miłością, a raczej jej brakiem. Matka Felicity, nie doświadczając miłości od swojej matki Debory, nie umie obdarzyć matczynym uczuciem swojej córki. Deborah, która w swoim życiu przeszła o wiele za dużo, jej los jest dramatyczny, a wręcz tragiczny, nie umie dać miłości swojej córce, nie umie jej pokochać. Jej postawę zaczynamy rozumieć dopiero po poznaniu całej jej historii. Autorka nie szczędziła niczego, gdy kreowała bohaterów. To postacie barwne, odznaczające się silnym charakterem. Postacie drugoplanowe są bardzo dobrze dobrane. Połączenie fikcyjnych bohaterów z osobami, które znamy z lekcji historii to naprawdę trudna sztuka, a Hanni Münzer udało się stworzyć naprawdę interesującą opowieść.

Szczerze polecam książkę każdemu czytelnikowi. ,,Miłość w czasach zagłady" to powieść, która mimo lekkości czytania porusza bardzo trudne tematy. Poznajemy czasy, w których prócz przelewu krwi niewinnych ludzi jest czas na miłość. Miłość ta jednak nie prowadzi do niczego dobrego i jej następstwa ciągną się przez kolejne lata, rzucając cień na kolejne pokolenia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kasia441
kasia441
Przeczytane:2020-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - Aggatta
Aggatta
Przeczytane:2019-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Miłość jest zawsze... Pojawia się nawet w gorszych historycznie momentach i nic sobie nie robi ze sprzyjających lub nie warunków...

Link do opinii

Zawsze z trudnością przychodzi mi opisywanie tego co czytam w takich książkach. Bestialstwo i  okrucieństwo to w tamtych czasach chleb powszedni. Nie ważny kraj czy pochodzenie - nie jesteś Aryjczykiem znaczyło jesteś podludzkim wybrykiem natury, kimś kto nie ma prawa stąpać po ziemi. Piękna i zarazem smutna powieść o miłości, odwadze i nadziei na lepsze czasy.

Link do opinii
Inne książki autora
Marlene
Hanni Münzer0
Okładka ksiązki - Marlene

Wyczekiwana kontynuacja bestsellera Miłość w czasach zagłady. Monachium, lipiec 1944 roku. Marlene Kalten, przyjaciółka Debory Berchinger, stoi...

Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje