Miłość w Powstaniu Warszawskim

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-09-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Przejmujące losy. Wzruszające historie. Niewiarygodne przypadki. Miłość, która chce zwyciężyć śmierć. Czasem się to udaje, często nie. Autor dotarł do niezwykłych relacji powstańców.

I tak, wśród wielu książek o Powstaniu Warszawskim, powstała wyjątkowa. 63 dni walki i 63 nocy, kiedy czułość do drugiej osoby pozwalała zapomnieć na chwilę o koszmarze wojny.

Kup książkę Miłość w Powstaniu Warszawskim

Opinie o książce - Miłość w Powstaniu Warszawskim

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Przejmujące relacje o uczuciu łączącym powstańców w okupowanej Warszawie. Bliskość drugiego człowieka była jedyna nitką ocalającą człowieczeństwo podczas morderczej walki. Koper rzetelnie bada źródła historyczne, przytacza obszerne wypowiedzi łączniczek, sanitariuszek i walczących. Pozwala im opowiadać swoje historie, ale też zajmuje się najsławniejszą parą Powstania, małżeństwem Baczyńskich. Pokazuje jak nieuchronność śmierci i eksterminacja ludności skłaniały młodych ludzi do zawierania małżeństw, nawet jeśli tego samego dnia nowożeńcy tracili życie lub panna młoda owdowiałą. Tytuł jest ironiczny bo przecież młodzi ludzie nie myśleli o miłości, tylko o obowiązku wobec ojczyzny. Jedynym wyjątkiem i jedyną szczęśliwą opowieścią jest ta o Janie Nowaku Jeziorańskim i jego żonie o ps. Janka.

Rzetelnie i interesująco napisana książka, co w przypadku tego autora właściwie nie dziwi.

Czytelnik ma okazję poznać miłosne historie uczestników Powstania Warszawskiego, i tych znanych jak Jan Nowak Jeziorański i Krzysztof Kamil Baczyński, i tych, którzy pozostaliby anonimowi, gdyby nie zostali utrwaleni na kartach tej książki.

Poszczególne historie opisane są dynamicznie, barwnie, żywiołowo, w sposób udokumentowany, poparty relacjami świadków i wspomnieniami członków rodzin bohaterów.
Autor nie skupia się jedynie na miłosnych perypetiach. Tak naprawdę pokazuje wielki dramat powstania poprzez pryzmat człowieka - jednostki i całego tragicznego pokolenia Kolumbów.

Avatar użytkownika - Fretka
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Polscy szpiedzy 2

Napoleon Bonaparte powiedział kiedyś, że jeden szpieg we właściwym miejscu jest cenniejszy niż 20 tysięcy żołnierzy na polu bitwy. Natomiast po szarży...

Życie artystek w PRL
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie artystek w PRL

Nowa książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Autor nie ogranicza się jednak do tych najbardziej znanych (Osiecka...

Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka