Mistrz. Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski

Ocena: 5 (1 głosów)

Biografia legendarnego boksera z KL Auschwitz. ,,MISTRZ. Tadeusz ,,Teddy" Pietrzykowski" - intymny portret człowieka obdarzonego wrażliwością artysty i siłą pięściarza. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska równolegle z premierą kinową filmu ,,Mistrz" z Piotrem Głowackim w roli głównej.

Dla świata Tadeusz Pietrzykowski jest przede wszystkim bokserem - pierwszym szeregowym więźniem, który stoczył walkę na terenie obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie boksował dla rozrywki esesmanów i dla chleba. Za wygrany pojedynek dostawał jedzenie, którym dzielił się z innymi. Jego zwycięstwa dawały jednak coś więcej - przynosiły otuchę pozbawionym nadziei, wycieńczonym współwięźniom, którzy mogli zobaczyć, jak ,,Polak pokonuje Niemca". Dla rodziny to ciepły, wrażliwy człowiek o niezłomnej postawie i olbrzymiej sile charakteru. ,,Teddy" to również utalentowany malarz, choć nigdy nie kształcił się w tym kierunku.

Być, to być najlepszym, pisał Tadeusz Pietrzykowski. Książka powstała na podstawie odnalezionych i wcześniej niepublikowanych rękopisów pięściarza. Przygotowała ją i okrasiła osobistymi wspomnieniami jego córka Eleonora Szafran. To publikacja, która odsłania prawdziwy, intymny portret człowieka - sportowca, bohatera wojennego, jakiego dotychczas nie znaliśmy.

Często widziałam, jak pochylony nad biurkiem godzinami robił notatki, jak przypominał sobie bolesne zdarzenia sprzed wielu lat. Pragnął zostawić po sobie coś jeszcze, co byłoby bardzo wartościowe dla następnych pokoleń. Teraz więc moja kolej, żeby spróbować spełnić życzenie taty i w końcu opublikować jego wspomnienia, tym samym ocalić pamięć o nim. O Teddym, obozowym Mistrzu Wszech Wag. Kto, jak nie ja, ma to zrobić. W tej książce oddaję głos przede wszystkim tacie, aby Wam, Drodzy Czytelnicy, sam opowiedział o swoim życiu - Eleonora Szafran, córka.

Informacje dodatkowe o Mistrz. Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski:

Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Data wydania: 2021-09-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380919990
Liczba stron: 304

Tagi: biografie seryjni mordercy

więcej

Kup książkę Mistrz. Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Mistrz. Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-11-07,

Kim był Tadeusz "Teddy" Pietrzytkowski? Urodzony 8 kwietnia 1917 w Warszawie, zm. 17 kwietnia 1991 w Bielsku-Białej – polski pięściarz, trener, nauczyciel wychowania fizycznego, żołnierz Wojska Polskiego.
Po wojnie świadek w procesie Rudolfa Hößa.
Był jednym z pierwszych polskich więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Miał numer 77.
Był bohaterem, któremu udało się przeżyć obóz zagłady, dzięki boksowaniu Niemców.
W obozach przetrwał pięć lat walcząc na ringu.
Podczas pobytu w Auschwitz Tadeusz Pietrzykowski stoczył dziesiątki walk z różnymi przeciwnikami.Dla Niemców były one formą rozrywki i zakładów. Dla „Teddiego” była to walka o życie, wiedział że przegrana to dla niego śmierć.

Z czasem jego nazwisko stało się znane nie tylko w Auschwitz, ale i w wielu innych obozach koncentracyjnych. Nie był jedynie anonimowym, a tego bali się Niemcy.
Był patriotą i działał w konspiracji, dzięki niemu niejeden wierzyl, że kiedyś będzie wolny.
Jest to świetnie napisana i wydana biografia.
Książka została napisana i opatrzona w niepublikowane wczesniej rękopisy.
Dopełniła ją wspomnieniami jego córka.
Oprócz wartościowej treści o wielkim człowieku książka jest pięknie wydana. Każdy rozdział posiada wstawki graficzne, które dodają klimatu, a zdjęcia pozwalają nam jeszcze bardziej poznać Mistrza.
Jak większość książek o tematyce obozowej ta również jest bardzo wzruszająca i nie da się jej przeczytać ot tak i zapomnieć. Historia nie tylko trzyma w napięciu, ale wzrusza i przeraża.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy