Historia legendy boksu. Już wkrótce premiera filmu "Mistrz" o Tadeuszu Pietrzykowskim

Data: 2021-07-21 10:19:02 Autor: adudek
udostępnij Tweet

W sierpniu do kin trafi biograficzna produkcja opowiadająca o życiu pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który podczas wojny walczył o życie na obozowych ringach. Premiera produkcji zaplanowana jest na 27 sierpnia.

Mistrz - fotos z filmuFot. Robert Pałka

Pod koniec sierpnia do kin trafi film Mistrz inspirowany życiem Tadeusza Pietrzykowskiego, pięściarza z KL Auschwitz. W roli głównej w produkcji wystąpi Piotr Głowacki.

Mistrz – opis filmu 

Akcja filmu rozgrywa się w okresie początków funkcjonowania KL Auschwitz. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, trafił do niego w pierwszym transporcie 14 czerwca 1940 roku. Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, podczas 3-letniego pobytu w obozie Auschwitz stoczył kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu. Dostawał za nie jedzenie, którym dzielił się z innymi. Jego zwycięstwa dawały jednak znacznie więcej - przynosiły nadzieję na zwycięstwo nad nazistowskim terrorem. Jeszcze tkwi tu pamięć o numerze 77, który niegdyś boksował Niemców, jak chciał, biorąc na ringu odwet za to, co inni dostali na polu – napisał o nim Tadeusz Borowski.

Mistrz – obsada filmu

Mistrz to produkcja, w której obsada odgrywa ogromne znacznie. W postać Tadeusza Pietrzykowskiego wcielił się Piotr Głowacki, którego widzowie kojarzyć będą z takich obrazów jak Bogowie, Magnezja, W głębi lasu czy serialu Chyłka

 – Wiedziałem, że żeby zbudować przekonująco postać Pietrzykowskiego, będę potrzebować aktora, który na pierwszy rzut oka stanowić będzie przeciwieństwo archetypu boksera. Kogoś, kto wygląda niepozornie, wręcz niegroźnie, ale w czyich oczach można dostrzec dwie zaciśnięte pięści  – mówi Maciej Barczewski.  – Piotr był moim pierwszym i jedynym wyborem i spełnił te oczekiwania z nawiązką  – dodaje.

Czytaj również: Wojna z dziadkiem – komedia familijna na podstawie wielokrotnie nagradzanej powieści

W pozostałych rolach w produkcji zobaczymy Grzegorza Małeckiego, Marcina Bosaka, Mariana Dziędziela, Piotra Witkowskiego, Rafała Zawieruchę, Marcina Czarnika oraz Jan Szydłowski.

Mistrz – premiera jeszcze tego lata

Produkcja oparta jest na prawdziwych przeżyciach Tomasza Pietrzykowskiego. Maciej Barczewski, reżyser i scenarzysta produkcji, przyznaje, że chociaż większość wydarzeń przedstawionych w produkcji wydarzyła się naprawdę, to część zdarzeń została przekształcona na potrzeby linii fabularnej.

 –  Propozycja zagrania w filmie Mistrz trafiła do mnie w 2018 roku. Bardzo szybko wyznaczyliśmy sobie plan przygotowań ze względu na ciało i sprawność fizyczną, po to, aby być gotowym do roli – mówi Piotr Głowacki, który w produkcji zagra główną rolę.

Mistrza w kinach zobaczyć będzie można od 27 sierpnia 2021 roku. 

Mistrz  – opinie 

Mimo że premiera filmu jeszcze się nie odbyła, to wielu widzów już teraz wiąże spore nadzieje z nadchodzącą produkcją. Wpływ ma na to fakt, że w promocję produkcji włączyła się sama córka pięściarza, Eleonora Szafran. Film nominowany został także do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Mistrz – książka

Produkcja Mistrz powstała na bazie wspomnień i zachowanych dokumentów historycznych, które opowiadały o losach pięściarza. Reżyser tytułu, Maciej Barczewski, przyznał w jednej z rozmów, że do realizacji filmu skłoniły go opowiadania Tadeusza Borowskiego.

Wraz z premierą produkcji, 1 września do sprzedaży trafi książka MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski przygotowana przez córkę pięściarza Eleonorę Szafran. W publikacji znajdą się rękopisy i oryginalne opowiadania Tadeusza Pietrzykowskiego.

Książkę Mistrz będzie można kupić w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Mistrz. Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski
zebrała Eleonora Szafran0
Okładka książki - Mistrz. Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski

Biografia legendarnego boksera z KL Auschwitz. ,,MISTRZ. Tadeusz ,,Teddy" Pietrzykowski" - intymny portret człowieka obdarzonego wrażliwością artysty i...

dodaj do biblioteczki
Film
Reklamy
Recenzje miesiąca
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje