Mistyfikacja

Laura Ayars i David Baskin wydają się być stworzeni dla siebie. Była modelka, obecnie właścicielka domu mody Svengali, i gracz Boston Celtics, gwiazda ligi NBA. Piękni, młodzi, bogaci i zakochani. Tragiczny wypadek przerywa ich miesiąc miodowy w Australii. Okoliczności śmierci są niejasne, ale wszystko wskazuje na to, iż David utonął podczas kąpieli w oceanie. Zrozpaczona dziewczyna nie potrafi pogodzić się z zagadkowym zaginięciem ukochanego. Nieświadoma grożącego jej niebezpieczeństwa, poddaje w wątpliwość oficjalną wersję zdarzeń. Czy rzeczywiście chodzi o wypadek, czy o samobójstwo, czy nawet o morderstwo? A może David żyje, a jego śmierć upozorowano? Kolejno giną osoby, które mogły znać odpowiedź. Komuś wyraźnie zależy na tym, by prawda nie wyszła na jaw.

Informacje dodatkowe o Mistyfikacja:

Mistyfikacja - opinie o książce

Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2017-03-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2017 :),
Świetna, trzymająca w napięciu od początku do końca powieść. Sposób prowadzenia narracji i dialogi zapewniają czytelnikowi mnóstwo ciekawych wrażeń i nie pozwalają się oderwać od książki.
Avatar użytkownika - kjakksiazka
kjakksiazka
Przeczytane:2016-07-04,

Twoim marzeniem jest wyjazd do Stanów Zjednoczonych? Chcesz poznać bliżej amerykańskie życie i poczuć dreszczyk emocji? Z Harlan'em Coben'em to nic trudnego. Autor wielu thrillerów zadba o to, żeby USA przedstawione w książce zapadło głęboko w pamięci. Jeśli nie czytaliście jeszcze Cobena, warto zacząć od '' Nie mów nikomu'', które jest idealnym odzwierciedleniem warsztatu pisarza. Ale ja nie o tym. Dziś chciałabym przybliżyć tytuł ''Mistyfikacja'', który autor napisał w swojej młodości.

Laura Ayans to była modelka i właścicielka domu mody Svengali. Młoda, szczęśliwa, zakochana po uszy w Davidzie Baskinie, gwieździe ligii NBA. Wydają się być stworzeni dla siebie. Niestety sielankę, przerywa tragiczny wypadek, który kończy ich miesiąc miodowy. Nagle zniknięcie Davida, powoduje zamieszanie w życiu Laury. Wszystko wskazuję na to, że David utonął w trakcie kąpieli w oceanie. Żona nie potrafi pogodzić się z śmiercią męża. Na własną rękę próbuję rozwiązać zagadkę dziwnego zbiegu okoliczności. Morderstwo, samobójstwo, czy upozorowana śmierć? Wielkie niebezpieczeństwo, czeka wszystkich, którzy pracują przy rozwiązaniu zagadki. Czy Laura zdoła dowiedzieć się gorzkiej prawdy? Komuś bardzo zależy by fakty nie wyszły na jaw.

Fabuła książki całkiem przystępna. Mamy piękna modelkę i najzdolniejszego koszykarza. Rozpoznawalni na całym świecie z milionami na koncie bankowym. Żyć, nie umierać. Przejdźmy do intrygi. Początkowo czytelnik nie domyśla się przyczyny śmierci mężczyzny. Jednak po jakimś czasie, całe to zamieszanie staję się dosyć przewidywalne, co było dla mnie zaskoczeniem. Bardziej znane tytuły autora są skomplikowane i z trudnością rozszyfrować dany wątek. Dla zatarcia przeszłości giną kolejne osoby, które były bliskie Laurze. Świat przedstawiony przez Cobena jest typowo amerykański, nie spotykany w Europie.

Mistyfikacja to powieść stworzona dla czytelników, którzy mają uprzedzenia do literatury sensacyjnej, a lubią literaturę, lekką na pochmurne wieczory. Plusem powieści jest ławy język, który z przyjemnością pozwala brnąć w tekst. Zbrodnie nie są drastyczne, a zagadki momentami troszkę pokręcone w stylu poźniejszych dzieł autora. Lekki dreszczyk emocji spowoduje, że jeśli nie kochaliście thrillerów, to zaczniecie je ubóstwiać

Coben we wstępie w oryginalny sposób umieszcza ostrzeżenie: „No tak… jeśli to pierwsza moja książka, którą trzymasz w ręku, odłóż ją. Zwróć. Weź inną. Nie ma sprawy, ja poczekam” Uważam, że słowa są skierowane do przyszłych fanów pisarza. Skąd ten wstęp? Cieżko stwierdzić. W tym momencie zadaję sobie pytania. Harlenie bałeś się reakcji fanów? Chciałeś udowodnić, że każdy kiedyś zaczyna? Trudne pytania, brak odpowiedzi, mieszane uczucia.

Jestem pozytywnie nastawiona, wiadomo trzeba przymknąć oko na pierwsze dzieło autora, stworzone w czasach, kiedy nikt go jeszcze nie znał. W końcu miał tylko dwadzieścia parę lat. Fani kochają za całą twórczość, nie za poszczególne pozycje. Brawo za odwagę i pokazanie, że nie każde dzielo musi być idealne. Wiadomo od razu Rzymu nie zbudowano.

Avatar użytkownika - zuza4231
zuza4231
Przeczytane:2013-05-13, Ocena: 6, Przeczytałem,
Świetny koniec. Bardzo zaskakujący ;p
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Niezwykłej urody Laura jest właścicielką domu mody. David jest znanym koszykarzem. Tragiczny wypadek podczas ich miodowego miesiąca zmienia diametralnie życie Laury, która powoli nabiera wątpliwości dotyczących śmierci Davida. Stanęła przed drzwiami, za którymi kryło się coś strasznego, coś złego, co groziło zniszczeniem rodziny. Świetny kryminał. Autor pozwala czytelnikowi dość szybko domyślać się, kto jest zabójcą, ale dopiero na ostatnich kartach odkrywa motyw mistyfikacji.
Avatar użytkownika - Tula
Tula
Przeczytane:2011-06-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Uwielbiam książki Cobena i ta tez nie jest wyjątkiem. Nie wiem jak on to robi, ale nie potrafię oderwać się od lektury.
Avatar użytkownika - Ruda_Krakow
Ruda_Krakow
Przeczytane:2011-03-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jeszcze nie ten styl pisania, w końcu to debiutowa książka autora, ale intryga nie z tej ziemi! Mimo "gorszej" jakości kunsztu literackiego Mistyfikacja jest fantastyczna!
Avatar użytkownika - marzena29
marzena29
Przeczytane:2011-02-03, Ocena: 6, Przeczytałem,
Super książka. Zresztą jak wszystkie Cobena. Do samego końca trzyma w napięciu Jak zwykle autor wodzi czytelnika za nos, to co wydaje się być oczywiste przez ponad połowę książki na kilka stron przed końcem już takie nie jest. . Polecam
Avatar użytkownika - Gramona97
Gramona97
Przeczytane:2019-05-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nie zawiodłam się na książce, choć Coben wspomniał, że to jego pierwszy, wręcz prymicyjny triller. Nic na to nie wskazuje. Akcja, suspens, dialogi i to zaskakujące zakończenie. Bohaterowie jak z bajki, rodem z Dynastii. Ona piękna modelka, właścicielka Svengali, domu mody, o który wszyscy zabiegają. On piękny, wysportowany koszykarz, który nie ma sobie równych w NBA i Boston Celtics. Kupa kasy, idealne plany, miłość po grób, ale...No właśnie ale, bo w Australii, gdzie nic nie zapowiadało tragedii, ta się wydarza. Powoli na jaw wychodzą tajemnice sprzed wielu lat. Kłamstwa, które doprowadzają do zniszczenia rodzącego się piękna i szczęścia. A to dopiero początek niespodzianek, jak to u Cobena. Warto przeczytać.

Avatar użytkownika - zielinkaa
zielinkaa
Przeczytane:2019-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Jest to książka typowa dla Cobena, niezwykła i skomplikowana intryga, wydaje się tak nieprawdopodobna, że aż niemożliwa. Za każdym razem kiedy wydawało mi się, że już wiedziałam o co chodzi, albo kto jest mordercą, myślałam sobie, że to przecież Coben, na pewno mnie czymś zaskoczy i zaskakiwał. Wydaje się, że autor napisał prosty kryminał, bo niektórych wątków i tajemnic można się domyślić dość szybko, ale po co nam ta wiedza skoro tak naprawdę do samego końca nie wiadomo o co chodzi?
Czytelnik, który sięgnie po tę książkę jako pierwszą z Cobenowskich, może uznać ją za przesadzoną i zbyt niewiarygodną bajkę, jednak Ci którzy już znają i lubią styl Cobena, nie będą żałować.

Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-01, Ocena: 5, Przeczytałem,
Ciekawa, solidna lektura.
O krok za daleko
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - O krok za daleko

Sekrety nie umierają nigdy. Simon Greene żyje na krawędzi obłędu. Od miesięcy szuka swojej córki, Paige. Kiedy wreszcie trafia na jej ślad - namierza...

Nieznajomy
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Nieznajomy

Podczas spotkania rodziców dzieci grających w lidze lacrosse, ojciec dwóch nastoletnich synów, prawnik Adam Price,zostaje zaczepiony...