Mitologia słowiańska

Wydawnictwo: Bosz
Data wydania: 2017-10-10
Kategoria: Dla młodzieży

,,Mitologia słowiańska" Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia ,,Mitologię słowiańską" spośród innych dostępnych tego typu książek jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów - imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania - zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji, czyni to niniejsza książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.

Kup książkę Mitologia słowiańska

Opinie o książce - Mitologia słowiańska

Avatar użytkownika - WerQa
WerQa

Książkę chciałam przeczytać od samego momentu jej wydania. Piękna okładka, niesamowite ilustracje... i świetny, bardzo interesujący temat. Mitologia - zbiór baśni, legend, opowiadań o bogach, demonach i bohaterach. To jest to, co mnie interesuje najbardziej.

O książce:
Paradoksem jest, że współczesny Polak dysponuje prawdopodobnie większa wiedzą na temat mitologii greckiej, rzymskiej czy egipskiej, niż najbliższej mu kulturowo mitologii słowiańskiej. A przecież Polacy nie gęsi, i swoje mity mają.
I to właśnie na nich wyrasta w ogromnej mierze polski folklor, obrzędowość, a nawet liczne zwyczaje takie jak malowanie jajek na Wielkanoc, czy palenie zniczy na grobach.

Moje zdanie:
Nie będę ukrywać, że jestem jedną z tych osób opisanych we wstępie. Mitologię grecko-rzymsko-egipską mniej więcej kojarzę. Wiem plus/minus jaki bóg był od czego, i znam pewnie z kilka legend.
Mitologia Słowiańska? "Noooo... był ten Światowid, co miał cztery twarze".
Wstyd, nieprawdaż?
I tak oto trafiłam na coś, co takiemu laikowi jak ja, w sposób przystępny opowie historię naszych wierzeń. Treść książki składa się z opowiadań, które zostały podzielone na trzy główne grupy. Pierwsza grupa to fabularna rekonstrukcja mitu kosmogonicznego i antropogenicznego - opowiada zatem o powstaniu całego świata, ludzi i bogów. Druga część to cykl o słowiańskiej demonologii. To właśnie tutaj możemy poznać historię Baby Jagi, Wilkołaków czy Strzyg. Trzecia część to historie o bohaterach takich jak Samon czy Niklot.

Czytając recenzje Mitologii Słowiańskiej można spotkać się z opiniami bardzo pochlebnymi, i takimi, które wgniatają ją w muł. Te drugie zarzucają jej błędy merytoryczne i mało naukowej treści. I tutaj pozwolę sobie zadać pytanie: "Czy zwykłemu "Kowalskiemu", który ma znikome pojęcie o słowiańskich mitach, są jeszcze dodatkowo potrzebne naukowe wywody?"
Mnie się wydaję, że nie. Ja to biorę w takiej formie, jak jest. Ale... jest to tylko moja opinia :)

Podsumowując książkę polecam każdemu to chciałby rozpocząć swoją przygodę z naszymi wierzeniami. Nie polecam jej raczej ludziom już dobrze znającym temat.
Nie polecam jej też dzieciom ze względu na archaiczny i trudny język.
A, no i oczywiście mikroskopijna czcionka. To dla mnie był chyba największy minus.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-04-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 2021, E-booki, Dla młodzieży, Popularnonaukowe,
Avatar użytkownika - iwonap12
iwonap12
Przeczytane:2020-12-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2020,

Świetna pozycja! Sięgnęłam po tę książkę, by dowiedzieć się nieco na temat mitologii słowiańskiej. Nie zawiodłam się - szczególnie podobają mi się pierwsza część, o stworzeniu świata i pochodzeniu poszczególnych bogów. Ta barwna opowieść powinna być omawiana w szkole na równi z mitologią grecką. Z książki tej można dowiedzieć się też, jaka jest geneza niektórych polskich zwyczajów czy przesądów. Napisana w formie porównywalnej do mitologii greckiej Parandowskiego. Warto przeczytać.

Przepiękne wydanie, rewelacyjne ilustracje Magdaleny Boffito, sama treść odpowiednia dla czytelników, którzy nie mieli wcześniej żadnego kontaktu z mitologią słowiańska, lub całą swoją wiedzę opierają o serii Kwiat Paproci Katarzyny Bereniki Miszczuk. Forma raczej baśniowa, zachowany dawny język i stylistyka zdań. Bardziej na plus, ale raczej dla zabawy niż nauki.

Avatar użytkownika - magducha
magducha
Przeczytane:2020-09-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2020,
Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu
Mateusz Wrona0
Okładka ksiązki - Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu

Po sukcesie popularnej ,,Mitologii słowiańskiej" autorzy Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona oddają w ręce czytelników książkę utrzymaną w podobnej...

Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht