Mitologia

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 1924 (data przybliżona)
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 0-907587-85-2
Tytuł oryginału: Mitologia: Wierzenia i podania Greków i Rzymian

Mitologia zawiera wierzenia i podania Greków i Rzymian. Wielokrotnie wznawiana od dawna pozostaje w kanonie lektur polskiej inteligencji. Nawet niecierpliwi czytelnicy Mitologii wciąż się przekonują, że dawka nieśmiertelności nie musi być dawką nudy.

Kup książkę Mitologia

Opinie o książce - Mitologia

Avatar użytkownika - GosiaCh
GosiaCh
Przeczytane:2017-01-27, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Fragmenty czytałam w szkole, ale teraz pokusiłam się o przypomnienie i dokładne przeczytanie całości. Książka opisuje historie bogów, ich losy, przygody, mitologicznych stworów, dzięki niej wiem, skąd się wzięły i co oznaczają przysłowia używane do dziś, więc jest ona nadal aktualna. Jest tam też opis wojny trojańskiej i wędrówki Odyseusza. Pozycja, którą przeczytałam z zainteresowaniem.
Avatar użytkownika - dreamer08
dreamer08
Przeczytane:2009-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Ulubione,
Sięgnęłam po tę książkę z prostej przyczyny: przed laty potrzebowałam solidnego przygotowania do konkursu z mitologii. Nie zawiodłam się. Bardzo mi pomogła, dowiedziałam się z niej wielu nowych rzeczy, o których nie było mowy na lekcjach języka polskiego. A co najważniejsze, napisana jest językiem bardzo przystępnym, a czytanie jej było dla mnie czystą przyjemnością. I choć wcześniej nieszczególnie przepadałam za tą tematyką, tak "Mitologia" Jana Parandowskiego zupełnie zmieniła moje nastawienie względem niej. Chłonęłam wszystko, co autor chciał przekazać swoim czytelnikom. Doskonała pozycja, by móc zaspokoić naszą ciekawość o starożytnych postaciach, ich wierzeniach i mitach, które przetrwały po dziś dzień.
Tydzień regularnego czytania z analizą poszczególnych bogów i mitów i mogę się czuć jak ekspert z zakresu mitologii. Parandowski przedstawił w pigułce chyba wszystko, co się dało. Opisy bogów, mity z nimi związane, romanse, małżeństwa, konflikty, atrybuty, miejsca kultu, wygląd nie tylko ich ale także ich pałaców. A gdzieś w tym wszystkim dostrzec można życie zwykłego chłopa, żołnierza czy króla małej wysepki, którzy korzą się i odprawiają uroczystości. Rewelacyjna książka, przy której nie można się nudzić i trzeba docenić.

Książka rozpoczęta przeze mnie lata temu. W końcu wzięłam się za dokończenie jej. Niektóre opowiadania były omawiane w szkole, ale cieszę się, że do niej wróciłam i poprzypominałam sobie m.in. bogów greckich i rzymskich, przygody bohaterów greckich, oblężenie Troi i tułaczkę Odyseusza po wygranej wojnie trojańskiej, a także dzieje Rzymu- jak powstał oraz kult cezarów.
Bardzo dobrze mi się czytało tę pozycję. Polecam.

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Olimpiada czytelnicza 2020" org.przez Pośredniczkę książek.

Avatar użytkownika - Kitka2002
Kitka2002
Przeczytane:2018-04-20, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Bolszewizm i Bolszewicy w Rosji
Jan Parandowski0
Okładka ksiązki - Bolszewizm i Bolszewicy w Rosji

Reporterski opis rodzącego się sowietyzmu, wzbogacony o analizę rewolucyjnych zmian oraz o prognozy, które w niejednym przypadku czas zweryfikował jako...

Król życia
Jan Parandowski0
Okładka ksiązki - Król życia

"Zwróćcie uwagę, jak tego pisarza fascynują wielkie, bujne indywidualności; ludzie, którzy zatracają się w pogoni za pełnią życia. Oskar Wilde, wielki...