Mityczne drzewa

Mity, wierzenia i legendy
Lecznicza moc drzew
Odwieczna więź człowieka i drzewa

Unikatowy, wysmakowany album

Zachwycająca opowieść, a zarazem kompendium najnowszej wiedzy o mitycznej, magicznej, uzdrowicielskiej i praktycznej mocy drzew.

15 gatunków europejskich drzew: ich natura, związane z nimi obyczaje, zastosowanie w rzemiośle i użytku codziennym.

Od starożytnych legend, przez podania ludowe, obyczaje i tradycje, aż po przepisy na okłady i herbatki lecznicze, kosmetyki i nalewki.

Piękne opisy, 200 kolorowych zdjęć

Drzewa i krzewy od zawsze miały dla człowieka ogromne znaczenie: wokół nich narastały mity i legendy, kulty i rytuały. Pełne szacunku podejście do drzew było w dawnych czasach elementem kultury – a dziś jest odkrywane na nowo.

• Poznaj mity związane z drzewami: brzoza, buk, cis, czarny bez, dąb, jabłoń, jesion, leszczyna, lipa, olcha, sosna i limba, świerk i jodła, wierzba.
• Czerp z dawnej tradycji i odkrywaj to, czego nie znałeś: natura drzew, zastosowanie w rzemiośle i codziennym użytku, właściwości lecznicze.
• Zanurz się w świecie drzew: zdumiewające zdjęcia wzbudzą zachwyt i pomogą ci spojrzeć na drzewa inaczej.

Już sama ta książka – wspólne dzieło specjalistki medycyny naturalnej, badaczki mitów i znawcy drzew – leczy, uczy i zacieśnia naszą więź z drzewami.

Informacje dodatkowe o Mityczne drzewa:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Albumy
Tytuł oryginału: Mythische Bäume
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Barbara Tarnas, Daria Kuczyńska-Szymala, Joanna Dżdża, Katarzyna Łakomik

Kup książkę Mityczne drzewa

Mityczne drzewa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2020-05-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

„Mityczne drzewa” to książka, która rzuciła mi w oczy od razu po wejściu do księgarni i nie pozwoliła mi przejść obojętnie. I dobrze się stało, bo treść jest równie atrakcyjna jak okładka. Ta chęć zakupu zaskoczyła mnie, bo – choć uwielbiam kontakt z naturą – nie przepadam za czytaniem książek przyrodniczych, bo wolę tę naturę czuć i doświadczać jej osobiście. A jednak świetnie mi się czytało i wiele się dowiedziałam, a przy tym jestem pewna, że jeszcze wiele razy wrócę do tej książki.

Co mi się tak spodobało? Najłatwiej byłoby napisać, że wszystko – i temat zamknięty. No ale wiem, nie byłaby to zbyt wartościowa recenzja… Zatem: spróbuję rozwinąć tę opinię. Zacznę od tego, co od razu rzuca się w oczy – czyli pięknej okładki z drzewem i obiecującymi opisami. Świetna jakość, aż przyjemnie bierze się ją w dłonie. A jak pachnie! Nie tylko okładka, ale w ogóle cała szata graficzna jest tutaj na wysokim poziomie i bardzo dobrze – bo bez tej oprawy lektura wiele by straciła. Piękne, kolorowe zdjęcia, wyraźne, zbliżenia szczegółów, wykresy, tabele – wszystko to wzbogaca treść i dopełnia tej lektury, trafnie ilustrując to, o czym czytamy (no i nie trzeba szukać w sieci jak wygląda opisywane drzewo). I wcale nie chodzi o to, że całość jest słabo napisana, więc wydawca postarał się nadrobić wyglądem: nie, wprost przeciwnie – napisana jest pięknym językiem, w bardzo zajmujący sposób. Autorzy przekazują nam całe mnóstwo wiadomości, ale tak, że nie czujemy się jak na nudnym wykładzie, tylko jakbyśmy uczestniczyli w wycieczce z mądrym i wrażliwym przewodnikiem. Znajdziemy tutaj zarówno informacje historyczne, ciekawostki ogrodnicze, praktyczne wiadomości z dziedziny zielarstwa, jak i mity, podania ludowe czy legendy, których bohaterem jest opisywane drzewo. To wielki kawał wiedzy z różnych dziedzin, podany w sposób przystępny i ciekawy – polecam każdemu, kto chciałby nauczyć się rozpoznawać nasze rodzime drzewa (i nie tylko) oraz dowiedzieć się, jak może wykorzystać dary natury dla poprawy zdrowia i urody.

Co jeszcze mi się podobało? Niesłychana wrażliwość autorów i taka... tkliwość, czułość, jaka płynie z tego tekstu. Widać w każdym słowie zachwyt nad przyrodą i szacunek dla jej potęgi i urody. Widać je także w zdjęciach – wiele ujęć jest bardzo niezwykłych, niektóre to prawdziwe dzieła sztuki.

Tekst jest bardzo dobrze rozplanowany – osobno mamy wiadomości historyczne, praktyczne, przepisy, właściwości itp. – łatwo się poruszać po tych stronach i łatwo później odnaleźć najbardziej interesujące nas informacje. Tak jak wspomniałam – to książka, do której można wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać w niej coś nowego.

Komu ta książka może się spodobać? Miłośnikom przyrody – z całą pewnością. Ale też osobom zainteresowanym mitami, legendami, podaniami ludowymi, a także rozmaitymi recepturami na użycie roślin w celach poprawy zdrowia i urody. Przy czym zaznaczam: to nie jest tylko album z ładnymi obrazkami – tekstu jest tu znacznie więcej niż zdjęć.

Książka została skonsultowana ze specjalistami i znawcami natury – więc można zaufać, że podaje nam rzetelną wiedzę, tym bardziej że także autorzy są specjalistami w swoich dziedzinach (mity, drzewa, medycyna naturalna).

Podsumowując: lektura tej książki, jest jak spacer po lesie. Odpoczęłam, zrelaksowałam się, ale też – dowiedziałam się mnóstwa interesujących rzeczy. Polecam wszystkim ciekawym świata!