Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków

Nie pamiętam już, kiedy i dlaczego przyszło mi do głowy, że kluczem do codzienności może być portfel. Jego zawartość (bądź jej brak) i to, co się z nią robi. Piszę o tym, co się dzieje, gdy spróbuje się - na jakiś czas - radykalnie ograniczyć codzienną konsumpcję. Oskubać ją do tego, co naprawdę niezbędne. Tymczasowy zakupowy post, na podjęcie którego zdecyduje się kilkanaście gospodarstw domowych z całej Polski, stanie się też częścią mojej codzienności. Na dwanaście eksperymentalnych miesięcy. Na cały roczny cykl.

Przez ten rok zaglądam do nie swoich portfeli, spiżarni, szaf i głów. Dowiaduję się, ile może kosztować przetrwanie, wykończenie mieszkania, zaproszenie na świat człowieka. Ile płacimy za poczucie bezpieczeństwa, szacunek, spokój. Jaka jest cena dostępu do zdrowia, wiedzy, czystego powietrza, wody, chlorofilu. Jak przeliczyć czas na pieniądze, pieniądze na przedmioty, przedmioty na relacje. Czy redukcja we wszystkich tych dziedzinach daje swobodę, a może wręcz przeciwnie - uwiera?

Czy ,,mniej" w jednej dziedzinie oznacza ,,więcej" w innej? I dlaczego bilans między nimi nie chce się zgodzić?

(Fragment)

Marta Sapała - dziennikarka i felietonistka magazynu o podróżach "Voyage", współpracuje też m.in. z "Polityką". Napisała kilka książek, ale nigdy tak intymnych. Lubi się przyglądać, ceni długodystansowe relacje.

Informacje dodatkowe o Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków:

Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2014-11-28
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków

Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków - opinie o książce

Avatar użytkownika - xbooklikex
xbooklikex
Przeczytane:2022-09-04,

"Zapasy. Oficjalne i ukryte. Szafki, półki, kredensy, pawlacze, piwnice, stryszki - tajne składowiska tego, co już niepotrzebne, i tego, co może się przydać."

👉Kilkanaście gospodarstw domowych z całej Polski. 12 miesięcy ograniczeń i kupowania jedynie niezbędnych produktów (każdy indywidualnie wybiera swój target). Takie wyzwanie podjęli bohaterowie reportażu Marty Sapały.

"Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków" jest książką, w której opisywane są losy najróżniejszych osób. Rodziny, osoby młode/ starsze, single_ielki. Wszystko to podzielone jest na miesiące (zaczynamy od kwietnia, kończymy na marcu). Na przestrzeni kolejnych tygodni śledzimy ich poczynania; co kupują, ile mogą wydać czy jak czują się w związku z tą "nową" rzeczywistością.

Nie podobała mi się ta książka. Czytałam ją na siłę, byleby poznać zakończenie eksperymentu. Pomysł był ciekawy, wykonanie... pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze, rządzi tutaj chaos. Raz mamy opis sytuacji jakiejś osoby, później wpada opis innego zagadnienia, do tego dochodzą kolejne spostrzeżenia autorki; czasami dostajemy nawet "lekcję historii". Nie wiem jak Wy, ale dla mnie już zapala się lampka: o co tu chodzi.

"A może dlatego, że każda misja wymaga przygotowania. Misja antykonsumpcyjna - również. Żeby ograniczyć zakupy, trzeba się naocznie przekonać, ile się do tej pory kupiło."

Minusów mogłabym w tej książce wymieniać mnóstwo, ale wiecie co mi się podobało? Ogrodnicze wzmianki. Jak zawsze, te rzeczy, cieszą mnie najbardziej. Co tu mamy? Domowe sadzonki, dojrzewanie owoców i upragniona konsumpcja. Niektórzy pokuszają się nawet o produkcję własnych przetworów (i nie tylko - zero waste rządzi). Poza tym w gronie uczestników jest jedno większe gospodarstwo, także tych elementów jest o wiele więcej. Drugą kwestią jest również to, że wszyscy mieli ze sobą jakiś kontakt; wymieniali towary, zasięgali porady czy pisali do inicjatorki projektu z... rezygnacją.

Zawsze staram się znaleźć jakieś pozytywy, nawet w najgorszych pozycjach. Niestety "Mniej" nie okazała się książką dla mnie. Nie mogę Wam jej polecić, ale mogę jedynie napisać, że warto wyrobić sobie własną opinię. Jeśli czujecie, że jest to "coś" Waszego, to sięgnijcie. Może dla Was okaże się przełomowa.

Avatar użytkownika - stapka18
stapka18
Przeczytane:2017-09-03, Ocena: 6, Przeczytałem,

Na pewno warto wrócić do tej książki kilka razy, bo porady w niej zawarte wymagają uwagi i zapamiętania. Super pomysł na eksperyment! Sama mam teraz inne spojrzenie na konsumpcję, wypróbuję na pewno część pomysłów bohaterów i autorki.

Avatar użytkownika - Jenny
Jenny
Przeczytane:2023-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Nie jest to książka idealna, ale zdecydowania warta przeczytania. Przy czym myślę, że trzeba z nią trafić w odpowiedni moment we własnym życiu, by móc docenić jej wartość. Ciekawie się też to czytało, mając dodatkową perspektywę dwóch lat życia z pandemią, rosnącą inflacją i w czasie wyjątkowo trudnej zimy.

Bardzo podobało mi się, że autorka nie tylko opisywała zmagania osób biorących udział w eksperymencie, ale także rozkminiała różne aspekty konsumpcjonizmu. Nie wszystkie kwestie były dla mnie czymś nowym, ale o niektórych sprawach warto sobie co jakiś czas przypominać, bo łatwo zepchnąć je na tył głowy i udawać, że nie istnieją.

Chętnie poczytałabym o tym eksperymencie więcej i bardziej szczegółowo, ale wiadomo - książka ma swoje ograniczenia i nie można tam upchnąć wszystkiego. Sama aż tak nie zamierzam się ograniczać, ale wiele refleksji przyszło podczas czytania i zamierzam niektóre z nich wprowadzić w czyn.

Avatar użytkownika - gosia_gosia16
gosia_gosia16
Przeczytane:2018-11-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018, Mam,
Na marne
Marta Sapała0
Okładka ksiązki - Na marne

Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie...