Modopolis. Dlaczego to, co nosimy, ma znaczenie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-07-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Fashionopolis: Why What We Wear Matters

Fascynująca lektura dla każdego, kto nosi ubrania.

,,Library Journal"

Ogromne źródło wiedzy o skutkach szybkiej mody.

,,Reader's Digest"

Nie musisz wyrzekać się wszystkiego, co lubisz, żeby zadbać o planetę!

Czy zastanawialiśmy się kiedyś, kto i jak zrobił nasze ubrania? I dlaczego wyrzucamy je po kilku zaledwie użyciach?

W ciągu roku od produkcji ponad połowa wszystkich ubrań ląduje na składowiskach odpadów albo jest palona. Przemysł odzieżowy zajmuje drugie miejsce (po koncernach naftowych) w rankingu branż najbardziej zanieczyszczających środowisko. W okolicach chińskich i indyjskich miasteczek, w których produkuje się dżinsy, wymarło życie w pobliskich wodach, zachorowalność na tajemnicze choroby płuc oraz skóry drastycznie wzrosła i przychodzi na świat więcej dzieci z wadami wrodzonymi.

Czy myślimy o tym wszystkim, gdy widzimy kolejne superokazje w popularnych sieciówkach i kupujemy na przecenach?

Doświadczona amerykańska dziennikarka Dana Thomas demaskuje i analizuje prawdziwą cenę fast fashion oraz jej estetyczne, ekonomiczne, społeczne i ekologiczne konsekwencje. Proponuje też alternatywne sposoby na kompletowanie garderoby i pozostanie modnym - przedstawia firmy, które są eko i respektują zasady sprawiedliwego handlu; pisze o wypożyczalniach strojów i właściwym dbaniu o ubrania.

Lektura tej książki odświeża i porządkuje nie tylko szafy, ale i głowy.

Danie Thomas udało się zwrócić uwagę na główne problemy przemysłu o wartości 2,4 biliona dolarów rocznie w sposób, który zaangażuje nie tylko modę, ale także osoby zainteresowane ekonomią, prawami człowieka i polityką klimatyczną.

,,New York Times Book Review"

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Modopolis. Dlaczego to, co nosimy, ma znaczenie