Mój Egipt

Kolejna po bestsellerowych "Moich Indiach" książka Jarka Kreta - dziennikarza, podróżnika, prezentera pogody.

To obraz bardzo osobisty, budowany na wielokrotnych wizytach w tym kraju. Najpierw na rocznym stypendium studenckim, potem podczas licznych - dłuższych lub krótszych pobytów. Autor przemierzając kraj wzdłuż i wszerz poznawał go coraz głębiej i czuł się coraz bardziej związany i zauroczony. Wszystko to opisał i bogato zilustrował zdjęciami. Na końcu książki autor dołączył garść przepisów kulinarnych.

Jeśli przed wyjazdem do Egiptu mielibyście przeczytać tylko jedną o nim książkę to właśnie trzymacie ją w rękach. Wiele wspaniałych przewodników nie opisze tak doskonale co znaczy "bukra" (jutro), czy "szawijja" (powoli), a to słowa, bez których nie można zrozumieć ani tego kraju ani jego mieszkańców. Chamsin nie jest miłym doświadczeniem dla podróżnika, ale Jarek opisał go tak, że aż za nim zatęskniłem. A Jeśli przed wyjazdem do Egiptu mielibyście przeczytać tylko jedną o nim książkę to właśnie trzymacie ją w rękach. Wiele wspaniałych przewodników nie opisze tak doskonale co znaczy "bukra" (jutro), czy "szawijja" (powoli), a to słowa, bez których nie można zrozumieć ani tego kraju ani jego mieszkańców. Chamsin nie jest miłym doświadczeniem dla podrożnika, ale Jarek opisał go tak, że aż za nim zatęskniłem. A tego się nigdy nie spodziewałem. Piotr Kraśko

Od chałwy przez harem aż po haszysz - przeczytałam z wielką ciekawością! Polecam Beata Pawlikowska

Język jest kluczem do poznania świata. Językiem widzimy więcej niż oczami. Kluczem do poznania Egiptu są: język i pojęcia użyte i opisane przez Jarka Kreta. Przez nie poznasz Egipt lepiej, niż przez lata podróżowania. Pojęcia stwarzają świat, który widzimy oczami. Jarek, z wiekiem dojrzewasz, jak dobre wino! Marek Kamiński

Informacje dodatkowe o Mój Egipt:

Mój Egipt - opinie o książce

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2021-07-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Książkę się czyta szybko, zawiera dużo ciekawostek o Egipcie oraz podróży i ciekawostek z życia Kreta. Jest dużo interesujących zdjęc, przepisy kulinarne, słowniczek zapożyczeń słów z języka arabskiego. Przyznam szczerze, że są też minusy - rozwodzenie się autora nad np. swoimi podobojami miłosnymi czy odbieganie od tematu i pisanie pierdół niepotrzebnie zajmujących miejsce w książce :) Ale ogółem, nie myślałam, że książka mi przypadkie do gustu, bo Kreta kojarzyłam głównie z portalu plotkarskiego i jako pana pogodynka. Z zaskoczeniem przeczytałam, że facet zna kilka języków, studiówał ciekawe kierunki i jest naprawdę inteligentną i odważną osobą.

Avatar użytkownika - anikirax
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Moja Ziemia Święta
Jarosław Kret0
Okładka ksiązki - Moja Ziemia Święta

Jeżeli można przyrównywać fotografię do stylów w malarstwie to mamy tu do czynienia z pewnością z impresjonizmem. Jednak ujęcia pokazywane w książce były...

Polska według Kreta
Jarosław Kret0
Okładka ksiązki - Polska według Kreta

Planując podróż, wybieramy dalekie kraje, nieznane zakątki, jesteśmy podekscytowani na myśl o poznaniu nowej kultury. Jednak, czy znamy wystarczająco nasz...