Mój przyjaciel Kaligula

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2019-09-13
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7964-436-0
Liczba stron: 0

Ocena: 3.5 (6 głosów)
Inne wydania:

Oto piętnaście niezwykłych historii i piętnaście fascynujących światów.
Zapraszamy w literacką podróż, która zacznie się w antycznym Rzymie, sięgnie mocarstwowej Polski alternatywnego świata i współczesnej Ameryki, a zakończy się na rubieżach naszej Galaktyki oraz w Piekle zapełnionym przez demony i ich ofiary.

Piętnaście opowiadań od "twardego" science-fiction, poprzez horror aż do współczesnych opowieści obyczajowych. Historie wzruszające i okrutne, sentymentalne i cyniczne, dramatyczne i zabawne. Od żadnej się nie oderwiecie...

Tagi: Fantastyka

Kup książkę Mój przyjaciel Kaligula

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Mój przyjaciel Kaligula

Z twórczością Jacka Piekary spotykam się po raz pierwszy. Słyszałam wiele dobrego na temat jego powieści, a więc stwierdziłam, że czas najwyższy dać mu szansę. Sięgnęłam więc po zbiór opowiadań i to nie do końca było to, czego oczekiwałam, ale nie było źle.

Zbiory opowiadań mają to do siebie, że zazwyczaj część z nich jest interesująca, a pozostałe są nudne i nie ma w nich nic zaskakującego. Tym razem również tak było. Kilka opowiadań skradło moje serce, a inne nudziły na maksa.

Przyznać trzeba, że Jacek Piekara ma talent i tego nie mogę mu odmówić. Po przeczytaniu jego zbioru opowiadań, wiem, że chętnie sięgnę po jego kolejne książki z czystej ciekawości, aby sprawdzić czy jest to jeden z autorów, który skradnie moje czytelnicze serce.

Bardzo mi się podoba różnorodność w opowiadaniach. Nie mamy tutaj jednego i ciągle w kółko klepanego tematu na różne sposoby. Jacek Piekara zabiera nas do Rzymu, ale także do piekła. Ogromny plus dla książki za elementy fantastyczne i to w dużej ilości, które sobie cenię, bo w końcu to mój ulubiony gatunek.

To co mi się nie podoba, to trochę nadmierna ilość dość płytkich tematów, które w niektórych opowiadaniach były poruszane. Czasami odnosiłam wrażenie, że niektóre z nich były nieprzemyślane i napisane przez nastolatka, który nie bardzo potrafi zaciekawić swoim tekstem. Natomiast inne pokazywały, że pisał je autor, który zna się na rzeczy.

Przyznać jednak trzeba, że w książce każdy znajdzie coś dla siebie, ze względu na zróżnicowanie. Mamy tutaj elementy historyczne, fantastyczne i wiele, wiele innych. Osobiście uważam, że niektóre opowiadania mają zadatek na świetne książki, a więc liczę na to, że może jednak autor pociągnie temat dalej.

"Mój przyjaciel Kaligula" to ciekawy zbiór opowiadań, który warto poznać. Może i nie wszystkie opowiadania wbijają w fotel, ale to nie powinien być powód do odrzucenia tej pozycji. Ja jestem zachęcona do kontynuowania przygody z autorem i jego twórczością.

Link do opinii
nie wiem nie przekonał mnie ten zbiór, zaczął mi się podobać długo po połowie, są perełki ale........ nie jestem fanem Piekary to może dlatego, ale lubię go czytać. Piekara wyjaśnia na końcu co i jak, i choć lubię literaturę nie wprost, jakoś tak nie pasuje mi to, może jestem po prostu zbyt głupio mądra ;)
Link do opinii
Rożne opowiaidania. Różne odczucia, trocho trudne...
Link do opinii
Zbiór opowiadań na różnym poziomie. Są świetne (np. Operacja ,,Orfeusz") i słabe (tytułowe). Na szczęście więcej jest tych lepszych.
Link do opinii
Zbiór krótkich powieści ukazujących manipulacje ludzkim życiem, czy to przez innych ludzi, czy siły nadprzyrodzone. A także walkę wewnętrzną z własnymi słabostkami. Książka na początku może wydawać się dość ciężka, czy zagmatwana, ale wraz z mijanymi stronami staje się coraz przejrzystsza. Jednak porównując ja do innych pozycji tego autora narzekać nie można.
Link do opinii

Zbiór opowiadań Jacka Piekary, pisarza megalomana, który jest zdeklarowanym prawicowcem, wrogiem „salonu”, wrogiem „czerwonych świń” oraz „różowych hien”, jednocześnie nieznoszącym katolickiej ortodoksji. Pisarza, który ma talent, którego dobrze się czyta - a przynajmniej te nieliczne fragmenty wolne od jasno głoszonych poglądów politycznych autora. Przeważa jednak brak klasy objawiający się np. piętnowaniem politycznych, salonowych  adwersarzy, których wymienia z nazwiska, np.: Wojewódzki nie jest pewnym celebrytą o znanych skłonnościach, Piekara nazywa go wprost gejem.
Ta natarczywa narracja i nieustanna indoktrynacja obniża dla mnie wartość opowiadań, a szkoda bo Pan Jacek potrafi poruszyć naprawdę ważne tematy (społeczne, filozoficzne, a nawet teologiczne), gdybać na temat alternatywnych losów naszej historii, pochylić się nad losem ludzi, którym rzucono na barki ciężar ponad siły.

Link do opinii
Inne książki autora
Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż. Tom 2
Jacek Piekara; 0
Okładka ksiązki - Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż. Tom 2

Inkwizytor Arnold Lowefell staje się coraz potężniejszym członkiem Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. Cały czas usiłuje nie tylko odzyskać pamięć o swojej...

Świat Inkwizytorów. Płomień i Krzyż. Tom 3
Jacek Piekara; 0
Okładka ksiązki - Świat Inkwizytorów. Płomień i Krzyż. Tom 3

Inkwizytor Mordimer Madderdin powraca! Arnold Lowefell i Mordimer Madderdin znowu się spotykają. Tym razem, by wspólnie wziąć udział w misji...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje