Mój tata panda

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2021-02-03
Tytuł oryginału: Bear Necessity

Życie Danny'ego się rozpada. Został samotnym ojcem jedenastoletniego Willa. Życie Danny'ego się rozpada. Został samotnym ojcem jedenastoletniego Willa. Chłopiec od roku, od śmierci matki w wypadku samochodowym nie odezwał się do nikogo. Na domiar złego Danny'ego właśnie zwolnili z pracy i popada w coraz większe długi, a właściciel mieszkania grozi mu eksmisją.

Podczas spacerów po parku wpada na genialny w swej prostocie pomysł: wydaje ostatnie pieniądze na nieco sfatygowany kostium pandy i wzorem ulicznych artystów decyduje się zostać tańczącym niedźwiedziem. Pewnego dnia spostrzega grupkę chłopców dokuczających jego synowi. Nie zważając na swoje zabawne przebranie, przepędza napastników. Wtedy Will odzywa się po raz pierwszy, nieświadomy, że panda, której się zwierza, to jego ojciec. Czy Danny straci zaufanie syna, kiedy wyjawi, kim jest? Czy uda mu się wyjść z długów i odtworzyć relację z synem?

Podnosząca na duchu powieść o ojcu i synu, którzy na nowo budują więź w najbardziej nieprawdopodobnych okolicznościach i wspólnie przechodzą żałobę po stracie najbliższej im obu osoby.

Pełna ciepła komedia o smutku i ojcostwie. I o tańczących niedźwiedziach.

Owen King

James Gould-Bourn sprawił mi niezwykłą przyjemność, ubierając brytyjską komedię w powieść o wytrwałości, miłości i wspólnocie. I chociaż w głębi ducha przeczuwałam, że wszystko skończy się dobrze, ani na chwilę nie przestawałam kibicować ojcu, który w sponiewieranym kostiumie pandy walczy o uczucie syna.

Olga Wróbel, blog Kurzojady

Siła tej opowieści to otulające ciepło, na które składają się specyficzni bohaterowie, ojcowska nieudolność, tęsknota, zagubienie, a nade wszystko miłość. Czy panda może uratować świat? Tak! A na pewno świat pewnej rodziny, która na nowo uczy się żyć.

Georgina Gryboś, blog Literacka Kavka

Trzymacie w ręku dowód na to, że książka może być w równym stopniu zabawna i wzruszająca; choć lekka w odbiorze, to nieprzesłodzona. Dla każdego, kto ceni dobrze opowiedziane, nieco zwariowane historie.

Agnieszka Kalus, blog Czytam, bo lubię

Każdy czasem ma ochotę schować się przed światem, który wali mu się na głowę. Albo chociaż zmienić się w kogoś innego. Na przykład w pandę. Tak jak bohater tej powieści. To zabawna, chwilami straszna, momentami wzruszająca, ale przede wszystkim krzepiąca opowieść, jakiej zwłaszcza teraz wszyscy potrzebujemy.

Marcin Wilk, blog Wyliczanka

James Gould-Bourn jest pisarzem i scenarzystą z Manchesteru. Po kilku latach pracy dla organizacji zajmujących się usuwaniem min przeciwpiechotnych w Afryce i na Bliskim Wschodzie zdecydował się zapisać na sześciomiesięczny kurs kreatywnego pisania w Akademii Faber w Londynie. Mój tata panda jest owocem tej nauki. Gould-Bourn obecnie mieszka

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Mój tata panda

Opinie o książce - Mój tata panda

Avatar użytkownika - KarkaReads
KarkaReads
Przeczytane:2021-02-27, Ocena: 5, Przeczytałem,

“(...) kiedy wydarzają się straszne rzeczy, których nie rozumiemy, czasami musi wydarzyć się coś równie nieoczekiwanego, żebyśmy dali radę to pojąć”

Życie Dannego zmienia się bezpowrotnie, kiedy Liz, żona Danny’ego ginie w wypadku. Mężczyzna zostaje samotnym ojcem jedenastoletniego Willa. Chłopiec od śmierci matki nie powiedział ani jednego słowa. Danny nie potrafi dotrzeć do syna, a na domiar złego zostaje zwolniony z pracy, popada w coraz większe długi, a właściciel mieszkania zaczyna grozić im eksmisją. Na spacerze, w parku wpada na genialny pomysł. Ostatnie pieniądze wydaje na nieco zniszczony kostium pandy i tak jak inni uliczni artyści postanawia dawać występy.

“Mój tata panda” to pełna ciepła i nadziei opowieść o rodzicielstwie i budowaniu relacji. Will jest najbliższą osobą, która została Dannemu. Mężczyzna pragnie dotrzeć do syna, jednak nie jest to takie proste. Kiedy w parku Danny widzi chłopaków dokuczających jego synowi, nic nie robi sobie z tego, że jest w kostiumie pandy i postanawia ich odstraszyć. Wtedy Will odzywa się po raz pierwszy. Nie wiedząc, że pandą jest jego ojciec zaczyna mu się zwierzać. “Mój tata panda” to opowieść nie tylko o relacja, ale również o stracie i o pogodzeniu się z nią. Czyta się ją bardzo szybko. Jest chwilami zabawna, ale potrafi również wzruszyć.