Moja krew

Clara Lofthus właśnie została ministrem sprawiedliwości - dla samotnej matki bliźniąt jest to funkcja wymagająca, a dla kobiety o tak wyrazistych poglądach - niebezpieczna. Jednak Clara nie zgadza się na dodatkową ochronę i pomoc, bo nie chce, by ktoś za bardzo przyglądał się jej życiu, w którym pogrzebała własne tajemnice.

Ale gdy pewnego dnia wraca do domu, nie zastaje w nim synów, a podrzucony list mówi, że chłopcy zginą, jeżeli poinformuje kogoś o ich porwaniu. Czas ucieka, a Clara musi podjąć się najtrudniejszego w życiu zadania - samodzielnie odszukać dzieci, klucząc wśród meandrów rodzinnych tragedii, niezałatwionych spraw i grzechów przeszłości. Czy życie dzieci będzie ceną za jej grzechy?

Mocna historia, rosnące napięcie, porażające zakończenie

Informacje dodatkowe o Moja krew:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2021-09-15
Tytuł oryginału: Av mitt blod

Tagi: Thrillery i suspens bóg

Kup książkę Moja krew

Moja krew - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mocarz
Mocarz
Przeczytane:2023-06-25,

Clara, samotna matka dwóch bliźniaków, zostaje ministrem sprawiedliwości. Jest to poważne stanowisko, czasu dla rodziny jest coraz mniej. Do tego kobieta nie chce żadnej ochrony dla synów, aby zabezpieczać swoją prywatność. Jest to błąd, który kosztuje ją wiele, ponieważ pewnego dnia po powrocie do domu, gdy Clarze udaje się wyjść wcześniej z ministerstwa, nie zastaje w domu synów. Ktoś tylko pozostawił list, sugerujący porwanie. Jeśli komukolwiek o tym powie, jej sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy. Najpierw utrata męża, teraz dzieci? Clara musi podjąć się poszukiwań, aby nie doszło do najgorszego.

Historia jest wciągająca, tajemnicza, zawiera mnóstwo intryg, dziwnych zależności. Autorka w świetny sposób buduje napięcie, gdy wychodzą na jaw grzechy z przeszłości.

W książce bardzo dobrze zbudowana jest silna postać kobieca, dzięki której rozumiemy, jak wiele jest w stanie poświęcić matka dla swoich dzieci. Zrobi ona wszystko to, co zaplanuje. Do tego Clara ma bardzo wyraziste poglądy, jest konkretna i stanowcza. Ma swoje wady i zalety. Jest postacią, która nie cofnie się przed niczym, ale też ma dużo na sumieniu. Jest bezwzględna, silna, może budzić podziw, choć też momentami niesmak.

W książce pojawia się również niepowtarzalny, norweski klimat, perspektywa kilku osób, która pozwala lepiej zrozumieć sytuację, racjonalne podejście w obliczu koszmarnej sytuacji, a także wciągające, polityczne realia, czy tajniki ludzkiej psychiki i działań przez nich podejmowanych w sytuacjach zagrożenia.

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki "Moja krew" Ruth Lillegraven, która jest kontynuacją "Odbiorę Ci wszystko". Pierwszej części przygód Clary Lofthus nie miałam okazji przeczytać, ale z pewnością kiedyś to nadrobię.

Po tragicznej śmierci męża, Clara Lofthus obejmuje funkcje ministra sprawiedliwości. Dla samotnej matki bliźniąt jest to nie lada wymagające zajęcie a zarazem niebezpieczne. Jednak Clara nie zgadza się na ochronę. Jej prywatne życie skrywa wiele tajemnic i kobieta nie chce, by ktoś odkrył prawdę...
Jednak pewnego dnia po powrocie do domu odkrywa, że jej synowie zniknęli, a w pozostawionym liście ktoś grozi, że chłopcy zginą, jeżeli kobieta poinformuje kogoś o porwaniu. Clara podejmuje decyzje, odnajdzie dzieci, jednak przeprawa przez rodzinne tajemnice i grzechy przeszłości nie będzie należała do łatwych...

"Moja krew" to bardzo dobry skandynawski thriller z powoli rozwijającą się fabułą, która niemal od samego początku trzyma czytelnika w napięciu. Bohaterowie wykreowani fantastycznie, szczególnie postać Clary. To silna, nieustępliwa kobieta, która zrobi wszystko aby dopiąć swego. Cała fabuła dopracowana i przemyślana jest w każdym calu, na pewno nie będziecie narzekać na brak zwrotów akcji. Żałuję, że nie przeczytałam pierwszej części "Odbiorę Ci wszystko", z pewnością miałabym pełniejszy obraz na całą tę historię i postać Clary. Nie mniej jednak książkę czytałam z ogromnym zaciekawiem i bardzo polecam. Zakończenie zrobiło na mnie ogromne wrażenie i z pewnością sięgnę po kolejne książki autorki. Dla fanów thrillerów psychologicznych w skandynawskim wydaniu, "Moja krew" wydaje się być pozycją obowiązkową.

Avatar użytkownika - sistersasbook
sistersasbook
Przeczytane:2021-09-24, Ocena: 4, Przeczytałam,

Dzisiaj przeniesiemy was w norweski mroczny klimat, a dokładnie w polityczny kryminał, który wywołał w nas wiele różnych emocji.
Zapraszamy na recenzje książki "Moja krew" od Wydawnictwa Wielka litera oraz Ruth Lillegraven.
" Krew z mojej krwi, kość z mojej kości, dusza z mojej duszy"
Clara właśnie została mianowana na stanowisko ministra sprawiedliwości. Jednak nie wszystko jest takie różowe jak się wydaje. Dziewczyna ma wiele wrogów teraźniejszych jak i wrogów związanych z jej dosyć powikłaną przeszłością. Kobieta stara się jednak za wszelką cenę chronić swoją prywatność i odmawia ochrony siebie i dwóch synów ( mąż niedawno utopił się). Pewnego dnia po przyjściu do domu zauważa, że jej synów nie ma w pokoju, zaczyna się martwić i szuka ich. Znajduje jednak list, w którym napisane jest, że Andreas i Nikolai zostali porwani. Czy kobieta odnajdzie synów? W jakich sposób przeszłość wpłynie na jej życie? Odpowiedzi oczywiście możecie poznać czytając tę historię. No, a teraz standardowo kilka słów od nas.
Zaczniemy od początku książki, gdyż po pierwszych stronach zauważyłyśmy, że nie możemy zapamiętać imion w książce, nie mogłyśmy się z początku przyzwyczaić, nie wiemy czy było to spowodowane obcym krajem, czy innymi nazwiskami, ale po prostu musiałyśmy przeczytać jeszcze raz żeby ogarnąć. Ale nie martwcie się już po przeczytaniu kolejnych stron wszystko stawało się jasne. A no i plusik za imię występujące w książce, które ma również w połowie nasza mama, niestety w Polsce nie spotkałyśmy się z takim imieniem.
Książkę czytało nam się bardzo przyjemnie i szybko, język był prosty i pochłaniał czytelnika. Każda kolejna strona sprawiała, że chce się czytać.
Opowieść skierowana jest wprost w ręce czytelników kryminałów i thrillerów, mrocznych historii, które można szybko połknąć. Zwykły czytelnik, który nie jest zainteresowanym mrokiem w książkach też powinien być zadowolony, ponieważ pomimo tego, że przeszłość oraz porwanie dzieci jest straszne, to fabuła nie jest aż taka już mocna.
Jeżeli mówimy już o fabule, to powiemy wam, że ona właśnie wywołała w nas największe emocje, ponieważ początkowo książka bardzo nam się podobała, wątki były ciekawe, bardzo się rozrastały pokazując nam coraz to nowe wydarzenia z którymi związana jest główna bohaterka. Jednak końcówka nas zawiodła, jak dla nas była słaba, jednak jest to nasza opinia i możecie sądzić inaczej. Bardzo chaotyczna.
Akcja toczyła się w taki umiarkowany sposób, opowiadała raczej o przeszłości. Było w niej zawarte wiele uczuć, dziwnych, skomplikowanych jak sama książka.
Klimat powieści utrzymany był w mroku, złych rzeczach, jednak według nas nie był aż taki straszny, jak potrafią być niektóre kryminały. Bardzo przyjemnie się go czytało i to sprawiało, że łagodniał w oczach.
Opowieść przedstawiała szereg cech ludzkich, według nas nawet tych najgorszych, pokazujących jaki powinien być człowiek, nie mówimy, że nie pojawiły się te dobre, a szczególnie jako wspomnienia, jednak przeważały te nacechowane ciemnością.
Główna bohaterka to dosyć skomplikowana osoba, przejawiająca jak dla nas objawy choroby psychicznej, lecz pozostająca zawsze w czujności, waleczna i nie poddająca się, zawsze dążącą do wyznaczonego celu. Wszystkie postacie przedstawione w książce mają swoje tajemnice, które po troszku wychodzą na światło dzienne i to one właśnie je ukształtowały, pokazały jacy są naprawdę.
Podsumowując zachęcamy do przeczytania tego skomplikowanego kryminału, który z pewnością was zaskoczy i zastanowimy się na nowo o co może chodzić. Nam się bardzo podobał. Miłego dnia

Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2021-10-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Moja krew" to thriller niecodzienny i zaskakujący. Ponadto, fabuła jest intrygująca, bowiem osadzona w politycznych realiach. Co ciekawe, przedstawiona codzienność minister sprawiedliwości Norwegii w moim odczuciu bardziej zbliżona jest do rzeczywistości aniżeli fikcji literackiej i traktuję to jako wartość dodaną opowieści.
Książka składa się z trzech części, a w każdej z nich dostajemy perspektywę różnych bohaterów. Autorka świetnie radzi sobie z dobieraniem narracji do odpowiedniej osoby, inaczej dobiera słowa i składa zdania przedstawiając opowieść jako dziecko, a zupełnie odmiennie przy kolejnych, dorosłych postaciach. Podczas lektury byłam zdziwiona, ponieważ doskonale znałam najmroczniejsze sekrety głównej bohaterki Clary, zastanawiałam się co w takim razie będzie w tej historii typową bombą, zrzucaną zwyczajowo przez tego typu literaturę. Powiem tak- nie obawiajcie się niczego, Autorka jest mistrzynią w swoim fachu, prowadzi podstępną grę z naszymi umysłami, daje skrawki informacji, które kolejno składają się w rozsypane elementy układanki. Jednak i tak nic nie jest w stanie przygotować czytelnika na to, co się wydarzy.
Ta książka to także świetny materiał dla wszystkich zainteresowanych psychologią, bowiem kolejne postaci dostarczają bezkresu materiału. Na pierwszy rzut oka żadnemu z pojawiających się tu bohaterów nie można niczego zarzucić. To w większości ludzie poukładani, na poziomie, choć każdy ma jakieś swoje problemy, to wydają się być zwyczajnymi obywatelami. Jednak im bliżej ich poznajemy tym bardziej włos jeży się nam na głowie. Kreacja każdej postaci jest wstrząsająca ale też niezwykła. Mogłoby się wydawać, że pierwszą nagrodę za najbardziej nieoczywistą bohaterkę należy przyznać Clarze, członkini rządu norweskiego. Jednak niedaleko pada jabłko od jabłoni..
Ta historia to także przekaz, że każdy człowiek ma swoją granicę wytrzymałości. Psychika ludzka jest nieodgadniona, jednak w pewnym momencie przestaje działać jak należy, gdy zanadto ją nadwyrężymy. Złe decyzje potrafią być duchami przeszłości prześladującymi nas po kres dni. Ale gdy one wpływają na naszą teraźniejszość, należy mieć też na uwadze, że nie tylko na nas będą oddziaływać. Opowieść tak wciągająca i zagadkowa, osadzona w politycznych realiach, zdobiona pejzażem uroczych norweskich fiordów, musi mieć w sobie to "coś". I ta autentycznie to ma. Dodajcie do tego dużo mroku emanującego z bohaterów i kolejnych wydarzeń i dostajemy naprawdę świetną lekturę, która pozostaje w głowie na długo po jej zakończeniu.

Avatar użytkownika - ewelinafacheris
ewelinafacheris
Przeczytane:2021-09-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Clara Lofthus została mianowana na Minister Sprawiedliwości. Kobieta jest wdową, matką bliźniaków.

Nowa funkcja to też masa nowych obowiązków. A życie na świeczniku wiąże się otrzymywaniem gróźb i spotykaniem nieciekawych osób. Clara jednak chce pozostać niezależna i chronić swoje mroczne sekrety. Nie zgadza się na monitoring, ani ochronę.

Pewnego dnia kobieta wraca do domu, ale zamiast swoich synów znajduje list, który informuje ją, że zostali oni porwani i zginą jeżeli kogoś o tym poinformuje.

Clara jest zdana na siebie. Osób, które chciałaby ją skrzywdzić nie brakuje. Musi wśród nich odnaleźć tą, która zabrała jej dzieci. A przy tym zmierzyć się z własną przeszłością.

Clara to silna i pewna siebie kobieta. Kocha swoje dzieci, jednak to pracy poświęca najwięcej czasu i zaangażowania.
Nie jest to jednak bohaterka jednoznaczna. Z każdą strona poznajemy ją coraz lepiej. A ten obraz pokazuje kobietę, która nie cofnie się przed niczym. Którą ciężko zatrzymać. I która ma wiele grzechów na sumieniu.

"Moja krew" to mroczna i pełna napięcia historia z zakończeniem nie tyle zaskakującym co szokującym, którego nie sposób się domyśleć. Na mnie wywarło duże wrażenie. Miałam inne typy i podejrzenia.

Historię poznajemy z różnych perspektyw. Narratorem jest nie tylko Clara, ale równiej jeden z jej synów, ojciec i przyjaciel rodziny. Zarówno to jak i krótkie rozdziały i podział na części, sprawia, że przez książkę się płynie i czyta jednym tchem.

Ubolewam, że nie czytałam pierwszej części tego cyklu "Odbiorę Ci wszystko", pewnie miałabym pełniejszy obraz Clary i jej przeszłości. Nie przeszkadzało mi to jednak w odbiorze tej książki. Więc śmiało można przeczytać tę książkę jako samodzielną historię.

Avatar użytkownika - MadBookWorm
MadBookWorm
Przeczytane:2021-09-21, Ocena: 3, Przeczytałem,

Już na wstępie zaznaczam, że będę narzekać na faceta, a kobiecie nic nie zarzucę, niezła zaskoczą co... zróbcie sobie screena zapisujcie, czy co Wam tam w duszy gra.

Fabuła w książce jest dość prosta (zaginięcie, polityczne brudy), ale przy tym wciągająca i zwyczajnie ciekawiło mnie jak ta historia się zakończy. Czego mi zabrakło to trochę tempa. Cała powieść się intrygująco się rozwija tylko w takim strasznie żmudnym tempie i trochę mi to psuło odbiór.

Postać Clary na duży plus ciekawie wykreowana, zdeterminowana bez rozchwiań jak w wiadomym dla Pań przedziale czasowym w trakcie miesiąca...
...
...

O wypłatę mi chodziło, a Wy już pewnie ostrzyłyście kły. O wypłatę, bo nie wiecie wtedy jaki ciuch, kosmetyk, książkę czy gips lub zaprawę murarską zakupić. Nadal Was lubię, poważam, szanuję i tak dalej...?Wracając do Cary, ma swoje demony, ale jej zachowanie jest racjonalne, mimo że działa pod sporą presją. No i zasadniczo szacuneczek dla niej spory, nie mam się o co przyczepić i dziwnie mi z tym... nie polecam tego stanu.

Gorsze wrażenie zrobiła na mnie postać Alexa jest on drugoplanową albo i trzecioplanową postacią, ale to taki typowy #przegryw ciamajda co podbija do laski, robi jej zadania, a ona na dyskotekę idzie z jego bratem, sąsiadem czy ojcem jeśli jest fanką geriatrii. Postać irytująca i do wymazania, zwyczajnie szkoda prądu...

Książka pod płaszczykiem kryminału dotyka też ważnego tematu, czyli ,,traumy", nie powiem czyjej, bo to byłby spojler, a spojler to możecie zakupić do samochodu może być nawet takie fajny ze Stara czy innego Kamaza.

Co do zakończenia to mnie zaskoczyło pozytywnie i wydaje mi się, że mało kto wpadnie na rozwiązanie przed końcem. Dobrze wszystko przemyślane, można się czepiać detali (jednak pewne sytuacje były mało prawdopodobne i tak dalej...), ale to konto miłego człowieka dla miłych ludzi więc tego nie robimy.

Mnie autorka przekonała i coś tam od niej sobie jeszcze przeliteruje bardzo skrupulatnie literka po literce.

Odbiorę Ci wszystko
Ruth Lillegraven0
Okładka ksiązki - Odbiorę Ci wszystko

Jeśli odbierasz życie komuś, kto krzywdzi innych, to czy można to usprawiedliwić? Kim wolałbyś być, gdybyś musiał wybrać: ofiarą czy mordercą? Fenomenalny...

Moja krew
Ruth Lillegraven0
Okładka ksiązki - Moja krew