Moja krótka historia

Autor Krótkiej historii czasu w najprywatniejszej książce o sobie. Wielowątkowa, momentami wręcz zabawna historia życia jednego z około dwustu tysięcy dzieci, które urodziły się dokładnie w trzysetną rocznicę śmierci najwybitniejszego astronoma - Galileusza.

Za sprawą rodziny nauki ścisłe towarzyszyły Stephenowi Hawkingowi od najmłodszych lat. Koledzy z klasy, doceniając jego potencjał oraz niezwykłą inteligencję, już za młodu okrzyknęli go Einsteinem. Szkolne sukcesy w matematyce i fizyce w późniejszym okresie zaowocowały prestiżowymi studiami w Oksfordzie i Cambridge oraz działalnością naukową związaną z tematyką kosmologiczną. Krótko po 21. urodzinach znienacka pojawiają się pierwsze omdlenia i upadki. Długotrwałe badania, kolejne diagnozy, w końcu wyrok: rzadka, poważna, być może śmiertelna choroba.

Informacje dodatkowe o Moja krótka historia:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2014-02-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Moja krótka historia

Moja krótka historia - opinie o książce

Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2015-07-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Książka napisana przez znanego naukowca opowiada o jego życiu. Opisuje on swoje dzieciństwo, rodziców a także żonę oraz dzieci. Pełna motywacji książka o człowieku który pomimo swej choroby nie poddał się i osiągnął bardzo wiele nie tracąc przy tym radości ducha oraz poczucia humoru.
Avatar użytkownika - rabiosa7
rabiosa7
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Świetna książka. Polecam!
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2014-11-17, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam,
Krótka historia życia S. Hawkinga opowiedziana jego słowami. W książce znajdują się zarówno fakty sensu stricte z jego życia rodzinnego jak i te, które stanowiły elementy jego kariery naukowej i największych osiągnięć. Książka niewielka, więc czyta się szybko, jednak do końca nie wiadomo jak ją sklasyfikować - nie jest do końca ani biografią mimo dużej ilości faktów i zdjęć; nie jest do końca książka naukową, pomimo wspomnanych kilku teorii i prób ich wyjaśnienia (dla mnie jako laika wiele z tych teorii pozostaje niezrozumiałych, może to biografia dla nauczycieli fizyki?). Nie do końca udany projekt, zbyt mało odsłaniający prywatność znanego naukowca, a jeśli zdecydował się już na opublikowanie takiego materiału, czemu mają służyć obszerne fragmenty jego teorii naukowych?
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, Mam, Wygrane,
Autobiografia bardzo zacnego człowieka, naukowca. W sumie dzięki tej książce dowiedziałam się że ktoś taki jak pan Hawking istnieje. Podziwiam jego upór aby żyć i robić to co naprawdę lubi.
Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Zwięzły styl, przekazywanie czytelnikowi tylko niezbędnego minimum informacji, czyli rozwiązania, które zaprowadziły ,,Krótką historię czasu" na szczyt list bestsellerów, sprawdza się świetnie w przypadku literatury popularno-naukowej, ale zupełnie nie pasuje do książki biograficznej. Sięgając po autobiografię Stephena Hawkinga zastanawiałam się, jak można tak bogaty życiorys zmieścić na 150 stronach, tym bardziej, że część miejsca zajmują fotografie (swoją drogą są one najciekawszym elementem publikacji). ,,Moja krótka historia" napisana jest w manierze iście telegraficznej: autorowi wystarczy jeden akapit, by ,,opisać" wizyty na pięciu kontynentach, jednym zdaniem (dosłownie jednym) załatwia sprawę spotkań z przywódcami największych państw, miesiące spędzone w domu Roberta Gravesa zasługują jedynie na kilka zdawkowych akapitów. W rezultacie cały czas miałam wrażenie, że czytam rozbudowany artykuł z Wikipedii, a nie dzieło bądź co bądź literackie. Do tego mniej więcej połowa książki poświęcona jest nie życiu genialnego astrofizyka i kosmologa lecz zagadnieniom stricte naukowym. Jest oczywiste, że biografia Hawkinga nie może się bez tego obejść - rzecz nie w obecności tych rozważań, a w źle wyważonej proporcji. Książka nie jest jednak pozbawiona plusów. Największym jest przebijająca niemalże z każdej linijki kultura osobista autora. W przeciwieństwie do literatury ,,celebryckiej" nie znajdziemy w ,,Mojej krótkiej historii" żadnych skandali. Hawking nie obrzuca nikogo błotem, wręcz przeciwnie, o wszystkich (nie wyłączając swych przeciwników naukowych i dwóch byłych żon) pisze ciepło i ze zrozumieniem, rzucając tu i ówdzie jakiś dowcip. Nie można też odmówić mu sporej dozy ironii i autoironii oraz dystansu do własnej osoby. Nie lubię naginania faktów, a wydawnictwo W.A.B. reklamując książkę Stephena Hawkinga sloganem ,,Znawca tajemnic wszechświata wyjawia sekrety ze swojego prywatnego życia", nagina fakty do granic wytrzymałości. Autor nie zdradza nic, co nie byłoby powszechnie wiadome. I nie chodzi mi o brak pikantnych szczegółów czy skandali. Sięgając po "Moją krótką historię" liczyłam, że dowiem się czegoś o człowieku, o jego przeżyciach, zmaganiach z losem, wzlotach i upadkach, oczekiwałam też jakiś ciekawostek i anegdot z życia najtęższych umysłów XX i XXI wieku, a tymczasem dostałam cukierkową opowieść, w której wszyscy są dobrzy i nawet ciężka choroba jest dobrodziejstwem. Opinia pochodzi z bloga: http://polekturze.blogspot.com/

Stephen Hawking osobisty jak tylko potrafi. W praktyce oznacza to średnio szczegółowe kalendarium jego życia do którego bezceremonialnie wpleciona jest jego ukochana kosmologia i astrofizyka.

Humor, dystans do siebie, radość z każdej chwili życia z tego co się ma oraz absolutne uwielbienie praw rządzących Wszechświatem. Innymi słowy „czarne dziury wymiatają”.

Avatar użytkownika - Calamity_Jean
Przeczytane:2014-05-28, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Czarne dziury
Stephen Hawking0
Okładka ksiązki - Czarne dziury

Mówi się, że fakty bywają dziwniejsze od fikcji, a w żadnej dziedzinie nie jest to bardziej trafne niż w odniesieniu do czarnych dziur. Czarne dziury są...

Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu
Stephen Hawking0
Okładka ksiązki - Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu

Jerzy jest niepocieszony, gdy Anna i jej ojciec muszą przeprowadzić się do Stanów, bo Eryk dostał pracę przy programie lotów kosmicznych...