Okładka książki - Moje Ewangelie

Moje Ewangelie

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2006-12-03
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788324007059
Liczba stron: 156
Tytuł oryginału: Mes Evangiles
Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 4.67 (12 głosów)

"Dwaj protagoniści, Jezus i Piłat, nie są przygotowani na to, co ich spotyka: obaj myślą racjonalnie, chcą widzieć świat takim, jakim go poznali, bez obszarów cienia i swiatła, uporządkowany przez wiedzę, tradycję, praktykę. Z początku odrzucają tajemnicę. Zostaną bowiem zderzeni z czymś wielkim, niepojętym, z dwoma wydarzeniami, których nie są w stanie ogarnąć rozumem: dla Piłata będzie to zmartwychwstanie, dla Jezusa jego mesjańskość." - autor.

Kup książkę Moje Ewangelie

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - kalina
kalina
Przeczytane:,
Najnowsza książka autora “Oskara i Pani Róży” oraz “Małych zbrodni małżeńskich” podzielona jest na dwie powiązane ze sobą tematycznie części. Są to: “Noc w Ogrodzie Oliwnym” oraz “Ewangelia według Piłata”.W pierwszej części widzimy Jezusa parę godzin przed swoją ofiarą. Przeżywa On typowe lęki człowieka w obliczu zbliżającej się śmierci. Chce, żeby “zabili Go szybko i umiejętnie”- żeby długo nie cierpiał. Zastanawia się, czy Jego życie nie mogłoby się inaczej potoczyć. Mówi:“Dziś wieczór mógłbym być gdzie indziej. W domu, którego nie mam, czekałaby żona, której także nie mam, a w drzwiach, zachwycone, że znów widzą ojca, kędzierzawe i uśmiechnięte maluchy. Tymczasem na co mi przyszło: czekać w tym ogrodzie na śmierć, która przejmuje mnie strachem”.Wspomina swoje życie, które na początku było całkiem zwyczajne. Bajkowe dzieciństwo ze snami o lataniu, okres dojrzewania, początki dojrzałości... Widzimy Jezusa bardzo ludzkiego. Ma na pewno dobre serce. Po śmierci ojca, którego długo opłakiwał, mówi każdemu, kogo napotka, że go kocha. Ludzie Go nie rozumieją i wyśmiewają, lecz On nie potrafi się powstrzymać. Zatroskanej matce tłumaczy: “Ale...mamo, lepiej nie tracić czasu i mówić im, że się ich kocha, bo przecież mogą umrzeć, no nie?”. Przypominają się w tym miejscu nieodparcie ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Moje Ewangelie

Avatar użytkownika - Aleksandra880128
Aleksandra880128
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku,
jakby to opisać... nie jestem szczególnie wierząca, autor w przedmowie przekonuje, że jest ateistą a do napisania książki zainspirowała go lektura czterech Ewangelii. Książka nawiązuje tematem do ukrzyżowania Chrystusa i jego Zmartwychwstania. Schmitt opisuje wydarzenia swą subiektywną oceną, opisuje wszystko oczami Jezusa i Piłata. Piękna lektura, szczerze polecam. Zaczynam kochać Schmitta:)
Link do opinii
Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2015-04-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Czego potrzeba do wiary, czy wystarczy rozum i racjonalne myślenie, czy trzeba czegoś więcej, zaufania bez rozumienia do końca w tej chwili? Według autora, tak też mogłoby być, inne podejście do Jezusa i Piłata, zastanawiają się. Jak uwierzyć w przeznaczenie, jak uwierzyć w cud? Rozterki. Krótka książeczka o wielkich sprawach. Tak sobie myślę, że kto nie miałby problemu, uwierzyć w cud zmartwychwstania, uwierzyć w mesjanizm - dzisiaj, może jutro. Polecam.
Link do opinii
Przebywający w Ogrójcu i czekający na śmierć Jezus wspomina swoje dotychczasowe życie - od dzieciństwa, w którym czuł się Bogiem, poprzez trudny okres młodości i czas nauczania, w którym nadal wątpi w swoją boskość. Po zmartwychwstaniu Jezusa Piłat nie wierzy w cud, który się wydarzył. Również wątpi, mimo przekonywań swojej ukochanej żony, Klaudii, która pod wpływem zdarzeń w Jerozolimie staje się chrześcijanką. Chyba po raz pierwszy Schmitt mnie tak zawiódł. Choć książka jest krótka i szybko się ją czyta, to treść do mnie nie trafiła. Nadal nie wiem, co autor miał na myśli ukazując nam przemyślenia Jezusa, które nie są do końca zgodne z Ewangeliami, a spora ich część to wymysł jego wyobraźni. Również stylizowany na teatralny dialog między Piłatem i Sekstusem i ich próby zdemaskowania oszustwa dotyczącego zmartwychwstania Jezusa nie spełniły moich oczekiwań. Jeżeli chcecie przeczytać dobrą książkę o Bogu i katolicyzmie, sięgnijcie po "Oskara i Panią Różę", gdyż "Moje Ewangelie" to według mnie najsłabszy utwór autora.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna891
Justyna891
Przeczytane:2013-04-09, Ocena: 4, Przeczytałam,
E.E.Schmitt przedstawia swoją wizję obrazu Jezusa i Piłata.Czyta się co najmniej z zaciekawieniem, zmusza do przemyśleń,konfrontuję swoje poglądy z poglądami czytelnika.Warto przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Zetka_Siedlce
Zetka_Siedlce
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Wypożyczone (2016),
Avatar użytkownika - Monika87
Monika87
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Avatar użytkownika - migaweczka
migaweczka
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Kiki van Beethoven
Eric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Kiki van Beethoven

Jeśli istotą twojego życia jest muzyka, co się stanie, gdy wokół ciebie zapadnie cisza? Czy poradzisz sobie z życiem, jego codziennym rytmem? Jak...

Tektonika uczuć
Eric-Emmanuel Schmitt 0
Okładka ksiązki - Tektonika uczuć

Literacka perełka autora Małych zbrodni małżeńskich. Błyskotliwa wiwisekcja ludzkich dusz. Richard i Diane są w sobie szaleńczo zakochani i wkrótce...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy