Moje ulubione zagadki matematyczne i logiczne

Przez dwadzieścia pięć lat Martin Gardner prowadził kolumnę ,,Mathematical Games" w Scientific American, w której co pół roku prezentował szczególne zadania matematyczne i łamigłówki logiczne. Starał się przedstawiać problemy, których nie można było znaleźć w znanych powszechnie ich klasycznych zbiorach, na przykład Sama Loyda i Henry'ego Dudeneya. Zagadki te były później publikowane z propozycjami alternatywnych rozwiązań lub ciekawych uogólnień przesłanych przez czytelników.

Prezentowana publikacja zawiera kilkadziesiąt najatrakcyjniejszych spośród nich łamigłówek; niektóre z nich uzupełniono uwagami dotyczącymi ich innych rozwiązań. Entuzjaści zagadek mogą dowieść swoich umiejętności zmagając się z dowcipnymi problemami przedstawionymi w sytuacjach zatytułowanych ,,Nie tylko tam, gdzie żyją białe niedźwiedzie", ,,Nowa szachownica", ,,Zaszyfrowane pudełka", ,,Na rozstajach dróg", ,,Bronx czy Brooklyn?", ,,Papierosowa układanka" i innych zadaniach, opartych na logice i podstawowej wiedzy matematycznej. W książce umieszczono również rozwiązania zaproponowanych zadań.

Łamigłówki umieszczone w zbiorze wydawnictwa Dover pochodzą z czasopism Scientific American i Games oraz wcześniejszych zbiorów.

Informacje dodatkowe o Moje ulubione zagadki matematyczne i logiczne:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-11-05
Kategoria: Podręczniki
Tytuł oryginału: My Best Mathematical And Logic Puzzles

Kup książkę Moje ulubione zagadki matematyczne i logiczne

Moje ulubione zagadki matematyczne i logiczne - opinie o książce

Ostatnie rozrywki
Martin Gardner0
Okładka ksiązki - Ostatnie rozrywki

Autor prezentuje najróżniejsze matematyczne idee - także te bardziej wyrafinowane - w sposób niesłychanie dowcipny, klarowny i lekki. Po mistrzowsku udowadnia...