Mordercza góra. Relacja najtragiczniejszej katastrofy wspinaczkowej na K2

Wyczerpująca interpretacja jednej z najbardziej kontrowersyjnych katastrof we współczesnej wspinaczce

Pierwszego sierpnia 2008 roku osiemnastu wspinaczy z całego świata stanęło na szczycie K2 - drugiej pod względem wysokości i najbardziej niebezpiecznej góry świata, która odbiera życie jednemu na czterech wspinaczy atakujących szczyt. W ciągu 28 godzin wskutek serii tragicznych wydarzeń życie straciło jedenastu ludzi.

Historię spowiły kontrowersje, gdy wspinacze, którzy przeżyli, znaleźli się w centrum międzynarodowej burzy medialnej. Pojawiły się niezliczone wersje rozwoju wypadków, wiele z nich było sprzecznych lub nieprawdziwych.

Książka powstała na kanwie naocznej relacji Szerpy Pemby Gyalje oraz wywiadów ze wspinaczami przeprowadzonych do wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego The Summit.

Informacje dodatkowe o Mordercza góra. Relacja najtragiczniejszej katastrofy wspinaczkowej na K2:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-08-12
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Mordercza góra. Relacja najtragiczniejszej katastrofy wspinaczkowej na K2

Mordercza góra. Relacja najtragiczniejszej katastrofy wspinaczkowej na K2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-12-03, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2018,

“Wyzwanie nie polega na tym, aby za wszelką cenę zdobyć szczyt. Wyzwanie to rozpoznać warunki, oszacować ryzyko, być fizycznie i psychicznie gotowym, żeby w odpowiednim momencie ruszyć w górę. Ale trzeba też wiedzieć, kiedy zawrócić…”

Tej wiedzy, tego wyczucia zabrakło uczestnikom rozlicznych wypraw na K2, które miały miejsce na przełomie lipca i sierpnia 2008 roku. Jedenastu alpinistów przypłaciło życiem ucieczkę od banalności życia codziennego. Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie jakie były przyczyny tej tragedii? Co zawiodło? Czy sprzęt? Nie. Zawiedli ludzie ogarnięci “gorączką szczytową”. Niosąc na szczyt swoje marzenia, zobowiązania wobec sponsorów zapomnieli, że zdobycie góry to dopiero 50% całej drogi.

Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2017-12-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Jedna z bardziej męczących książek o tragediach w górach. Początek poświęcony jest przedstawieniu wspinaczy biorących udział w wyprawie i przyznam, że nagromadzenie tych wszystkich postaci nużyło mnie, nie odróżniałam kto jest kto. Tak naprawdę zaczęłam kojarzyć nazwiska dopiero, gdy autorzy przeszli do odtworzenia samej wspinaczki, wtedy też bardziej wciągnęłam się w opowieść.

Trochę rozpraszała mnie też kwestia autorów książki - jeden z nich brał udział w wyprawie i ciągle się zastanawiałam, czy to, że w opowieści wyrasta niemal na bohatera ma jakiś związek z tym, że jest współautorem książki. Nie kwestionuję jego roli w całej historii, ale jednak cały czas się nad tym zastanawiałam. Nie oceniam tego wszystkiego, co wydarzyło się w trakcie feralnej wyprawy, ale sam sposób narracji budzi moje lekkie wątpliwości. Chętnie kiedyś przeczytam relację z czyjejś innej perspektywy.

Avatar użytkownika - MaryAnn
MaryAnn
Przeczytane:2022-10-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Literatura faktu, reportaże., Góry,