reklama

Morderstwo odbędzie się...

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2012-04-11
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-7384-335-3
Liczba stron: 296
Tytuł oryginału: A Murder in Annoucend
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Wanda Stawinowska-Dehnel

Ocena: 4.78 (23 głosów)
Inne wydania:

W miasteczku Chipping Cleghorn " jak to w miasteczku" wszyscy wiedzą o sobie wszystko. Spokój i bezpieczeństwo, wzajemna serdeczność i poszanowanie, stanowiące naturalne podłoże sąsiedzkich stosunków, powodują, że życie toczy się tu w sielskiej atmosferze. Jednak i tu wydarza się coś, co wstrząsa całą społecznością. W poczytnej lokalnej gazecie, zajmującej się sprawami ważnymi, ale niestroniącej też od ploteczek, pojawia się osobliwy anons: zapowiedź morderstwa określająca miejsce i czas jego popełnienia. Czy to tylko niesmaczny żart? Czy zaszyfrowana informacja? A może zaproszenie do zabawy? Wiele osób, wiedzionych ciekawością, uda się pod wskazany adres. Tam się okaże, że wśród zebranych jest również ktoś, kto wcale nie jest miłym, życzliwym sąsiadem.

Kup książkę Morderstwo odbędzie się...

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Morderstwo odbędzie się...

Avatar użytkownika -

Przeczytane:,

Jest to historia, która wydarzyła się w małym miasteczku, Chipping Cleghorn. Wszyscy jego mieszkańcy wiedzą o sobie wszystko. Wzajemna pomoc i serdeczność sprawia, że żyje się tam w sielskiej atmosferze. Wszystko psuje jeden, mały artykuł, który pojawia się w gazecie. Artykuł informuje, że w mieszkaniu pani Blacklock ma dojść do zabójstwa. Wszyscy sąsiedzi, bardzo zadziwieni, przychodzą pod jej adres o wyznaczonym dniu i porze. Gdy wybija wskazana godzina, nagle światło w domu gaśnie, a w drzwiach pojawia się mężczyzna, który blaskiem latarki wszystkich oślepia i padają strzały... Mężczyzna pada na ziemię, pani Blacklock jest ranna a reszta ludzi przerażona. Sprawę bada miejscowy komisarz Carddock. Nie wierzy on w samobójstwo mężczyzny. Pojawiają się kolejne morderstwa, jako ataki na pannę Blacklock, od których giną niewinni ludzie. 

Książka niesamowicie wciąga i cały czas trzyma w napięciu. Chce się czytać do końca, nie przerywając historii. Czytelnik nie może doczekać się finału. Emocje można przeżywać razem z bohaterami, przy okazji w głowie prowadzić swoje własne dochodzenie. Jest to książka, w której zamiast Herculesa Poirota spotkamy Pannę Marple. Starsza pani, która zawsze wróży najgorsze i wtyka w nos w nie swoje sprawy jest bardzo ciekawą postacią, którą udało się wykreować autorce. Doskonale pasuje tutaj do towarzystwa, sprytnie prowadzi rozmowy, aby zdobyć jak najwięcej informacji. Christie znakomicie przedstawiła stosunki panujące w małym miasteczku. 

Słów kilka odnośnie samej akcji kryminalnej. Jak to w przypadku Christie bywa, wszystko stoi na wysokim poziomie. Z pozoru prosta sprawa prowadzi nas przez zawiłe sprawy z przeszłości, po drodze obnażając prawdziwą, ludzką naturę. Rozwiązanie tej zagadki powala z nóg. Każdy, kto lubi klasyczne kryminały z przyjemnością będzie czytał tę książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-12-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015 ,
Morderstwo odbędzie się Historia ciekawa, nastrój odpowiedni. Tylko szkoda, że po jednej trzeciej książki miałam już pewność kto jest mordercą. I to nie dlatego, że zabawiłam się inteligentnego detektywa. Nie. Po prostu miałam "przeczucie", a potem wszystko pasowało. Nie czytało mi się już taką przyjemnością (chyba lubię być zaskakiwana i mylić się co do mordercy;)) ale nadal dobrze.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2015-11-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek w 2015 roku,
Jak zawsze niezawodna panna Marple i mistrzowskie pióro Agaty Christie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2015-01-30, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
świetnie wykombinowane, podejrzenia padają raz na jedna raz na druga osobę, ale nikt nie domyśli się całości historii, no oczywiście nikt prócz panny Marple, ona wszystko wykoncypuje lepiej niż morderca. czyta się z wypiekami na twarzy bo Christie ujawnia w tej książce swój nieprzeciętny talent, wspaniała rozrywka
Link do opinii
Avatar użytkownika - burlesque90
burlesque90
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Nie ma się co rozpisywać, trzeba krótko stwierdzić - cudo!
Link do opinii

Drobny odpoczynek od "psiej" tematyki i powrót do Mistrzyni Agathy.

W codziennej gazecie ukazuje się ogłoszenie mówiące o miejscu i czasie popełnienia morderstwa, które ma odbyć się w jednym z domów niewielkiej miejscowości. Oczywiście, przybywa tłumek gapiów. I faktycznie - o wyznaczonej godzinie dochodzi do napadu, próby morderstwa i... samobójstwa! Sprawa na pozór banalna, ale przecież nie u Christie. Kiedy policja jest bliska poddanie się, na scenę wkracza nikt inny jak panna Marple! Dzięki jej sprytnemu umysłowi cała sprawa staje się jasna, a sprawca ujęty.

Wydaje mi się, że w pojedynku ja vs Agatha Christie mogę sobie przyznać 0,5 punkta. Od mneij-więcej połowy książki wiedziałam, kto uknuł intrygę. Nie mogłam jednak zrozumieć dlaczego. Na szczęście panna Marple przyszła i mi z pomocą ;) Co prawda sama książka nie porwała mnie tak jak wiele poprzednich, ale i tak nie mam zamiaru porzucać na zawsze mistrzyni kryminału :)

Link do opinii
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2019-04-28, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książkę przeczytałam szybko, ale nie zrobiła na mnie większego szału jak na innych osobach publikujących bardzo wysokie noty i mega pochlebne opinie. Nie było to moje pierwsze spotkanie z Christie, lecz ,,Morderstwo odbędzie się" tym razem nie znużyło. Na początku akcja bardzo szybko się rozkręcała, była dynamiczna. W połowie powieści, fabuła zaczęła mnie już trochę irytować. Rozwiązania zagadki absolutnie się nie domyśliłam, finał zaskoczył mnie. Kryminał bez fajerwerków, nie powodował większych emocji, ani wypieków na twarzy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2019-02-03, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019,
Avatar użytkownika - Charlotte5
Charlotte5
Przeczytane:2017-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2017 roku,
Inne książki autora
Morderstwo w Boże Narodzenie
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Morderstwo w Boże Narodzenie

Drogi Jamesie! Narzekałeś, że moje morderstwa stają się zbyt wyrafinowane, by nie rzec anemiczne. Pragnąłeś solidnej, krwawej zbrodni. Takiej, co do której...

Entliczek pentliczek
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Entliczek pentliczek

Kolejna sensacyjna książka Agaty Christie. Studencki pensjonat w centrum Londynu kryje jakieś tajemnice. Giną ludzie, znikają przedmioty....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje