Podróż w nieznane

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2005-04-05
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-7384-360-4
Liczba stron: 244

Ocena: 4.64 (11 głosów)

'-Czy nie straciła pani odwagi, madame? - cicho zapytał doktor Barron. - Czy może chciałaby pani pobiec za swoją amerykańską przyjaciółką i razem z nią wrócić do świata, który pani porzuciła? - A czy mogłabym to zrobić, nawet gdybym chciała? - zapytała Hilary. - Nie wiadomo...' fragment książki

Kup książkę Podróż w nieznane

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Podróż w nieznane

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Na całym świecie giną bez śladu wybitni naukowcy. Jednym z nich jest Tom Betterton. Jest on wdowcem po córce amerykańskiego naukowca. Po śmierci żony udaje się do Wielkiej Brytanii, gdzie poślubia Oliwię. 


Sprawą zaginięcia Toma zajmuje się angielska policja, a na czele śledztwa stoi komisarz Jessop. Nie daje on wiary zeznaniom żony Bettertona, jakoby nie było jej znane miejsce pobytu męża. Oliwia postanawia wyruszyć w podróż pod pretekstem wypoczynku. Jessop wysyła swoich ludzi, aby dyskretnie kobiecie towarzyszyli. 


Wraz z Oliwią w tym samym samolocie leci Hilary Craven, rozwódka i matka opłakująca swą zmarłą córeczkę. Hilary wysiada z samolotu podczas przesiadki i próbuje popełnić samobójstwo. Przed tym pochopnym krokiem powstrzymuje ją Jessop. Dlaczego? Co go obchodzi los nieznanej mu kobiety? Otóż interesują go korzyści z zawarcia z nią współpracy. Co to za współpraca? Otóż samolot, którym dalej poleciała Oliwia rozbił się. Oliwia jako jedna z trzech osób przeżyła, ale z powodu licznych ran i tak umrze. Hilary miałaby ją zastąpić i wcielić się w rolę małżonki Toma. Hilary się zgadza, ale czy to ma sens? 


Książka jest bardziej sensacyjną postacią kryminału. Nie brakuje tu także intryg, szeptanych słów, sekretnych przedsięwzięć, tajemnicy i skrytości miasta zamkniętych w ciasnych murach. 


Warto zwrócić uwagę na postać Hilary. Kobieta zrozpaczona po śmierci dziecka i rozwodzie jest tak zrozpaczona, że chce się zabić. Jej ból jest tak ogromny, że nie waha się pomóc policji, choć jej zabicie przez złoczyńców jest niemal pewne. Czy pokocha życie? 


Autorka odwróciła schemat. Przeważnie nieboszczyk pojawia się na początku książki, tu pojawia się dopiero na trzech ostatnich stronach kartki. Musimy wtapiać się w świat Hilary, aby zobaczyć, o co tak naprawdę chodzi. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2012-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012,

Jakie jest pierwsze Wasze skojarzenie na hasło-Agatha Christie? Zbrodnia, zagadka, a może śledztwo?
Mnie na wspomnienie nazwiska pisarki, przed oczyma pojawia się jej twarz, która znajduje się na okładce jej biografii (która ciągle przede mną). Bardzo lubię kryminały w wydaniu tej angielskiej damy. Książki Agathy Christie mogę brać z półki w ciemno, ponieważ każda jest niepowtarzalnym wytworem jej niezwykłej wyobraźni.

Dzisiejszą pozycją, którą chciałabym Wam polecić jest "Podróż w nieznane", oczywiście autorstwa pisarki wspomnianej powyżej.

Na całym świecie giną bez śladu wybitni naukowcy. Jednym z nich jest Tom Betterton. Tom jest wdowcem po córce amerykańskiego naukowca. Po śmierci żony udaje się do Wielkiej Brytanii, tu poślubia Oliwie.
Sprawą zaginięcia Toma zajmuje się angielska policja, a na czele śledztwa stoi komisarz Jessop. Nie daje on wiary w zeznania żony Bettertona, jakoby nie było jej znane miejsce pobytu męża. Oliwia postanawia wyruszyć w podróż, pod pretekstem potrzeby wypoczynku. Jessop wysyła swoich ludzi, by dyskretnie kobiecie towarzyszyli.
Wraz z Oliwią tym samym samolotem leci Hilary Craven, rozwódka i matka opłakująca swoją zmarłą córeczkę. Hilary wysiada z samolotu podczas przesiadki i próbuje popełnić samobójstwo. Przed takim pochopnym krokiem powstrzymuje ją Jessop. Czemu? Co go obchodzi los nieznanej mu kobiety? Otóż los Hilary bardzo go interesuje, a raczej korzyści z możliwości złożenia jej propozycji współpracy- wstąpienia na niebezpieczny grunt i możliwość zakończenia ziemskiego bytu, inaczej, szybciej i pewniej. Co to za współpraca? Otóż samolot, którym w dalszą podróż udała się Oliwia rozbił się. Oliwia, jako jedna z trzech osób przeżyła, ale w powodu licznych ran i tak umrze. Hilary miałaby ją zastąpić i wcielić się w rolę małżonki Toma. Hilary się zgadza, ale czy takie posunięcie ma sens? Czy Oliwia podążała do męża, a może rzeczywiście to tylko wyprawa relaksacyjna?

"Podróż w nieznane" to trochę inna książka autorki, niż miałam przyjemność czytać do tej pory. Jest to bardziej sensacyjna postać kryminału. Mimo że przeważa wątek sensacyjny, to nie zabrakło intryg, szeptanych słów, sekretnych przedsięwzięć, tajemnic i skrytości miasta zamkniętego w ciasnych murach. Trup oczywiście też jest, który napędza akcje, ale on pojawia się dopiero na trzech ostatnich stronach książki.

Warto też zwrócić uwagę na postać Hilary. Kobieta tak zrozpaczona po śmierci dziecka i bolesnym rozwodzie, że chcę się zabić. Jej ból jest tak ogromny, że nie waha się pomóc policji, choć jej zabicie przez złoczyńców jest niemal pewne. Czy Hilary zginie, czy może pokocha życie?

Autorka odwróciła schemat. Przeważnie postać nieboszczyka pojawia się na początku fabuły, a w tej książce musimy kolejno przewracać strony, wtapiać się w świat Hilary, by odkryć, o co właściwie chodzi i kim jest ów trup.

Polecam .

Link do opinii
Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015 ,
Szpiegowska książka Agaty Christie. Pomysłowa. Dialogi są inteligentne. W miarę wcześnie dowiadujemy się, kto stoi za zniknięciami młodych naukowców. Zakończenie jest jednak, jak przystało na autorkę, zaskakujące. Napięcie jest stopniowo budowane, ale moment kulminacyjny trochę mnie rozczarował. Z ciekawostek - jednym z bohaterów jest Polak.
Link do opinii
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-05-13, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014,
ciężko mi było przyznać ocenę. książka zupełnie odmienna od tego co czytałam do tej pory. zostawiła we mnie silne ale i dziwne wrażenie. filozoficzna, zawierająca przemyślenia na temat człowieka jego psychiki, motywów działania ale też społeczeństwa i jego funkcjonowania.czytałam z zaciekawieniem bo fabuła jest dobrze przemyślana, aczkolwiek wyszstko zdawało sie nierealne , zupełnie jak głównej bohaterce...
Link do opinii

Jak wszystkie książki Agathy Christie: inteligenta i wciągająca.

Osobiście nie przepadam za wątkami politycznymi w kryminałach Christie, mimo to świetna ;).

Link do opinii
Avatar użytkownika - anaemia
anaemia
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2013-10-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Lusia1987
Lusia1987
Przeczytane:2013-06-05, Przeczytałam, Agatha Christie,
Avatar użytkownika - zuza4231
zuza4231
Przeczytane:2013-05-13, Ocena: 6, Przeczytałem,
Inne książki autora
Karaibska tajemnica
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Karaibska tajemnica

Panna Marple, dzięki hojności swego kochającego siostrzeńca Raymonda, wypoczywa w luksusowym pensjonacie na jednej z wysp karaibskich. Tak egzotyczne otoczenie...

Śledztwo na cztery ręce
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Śledztwo na cztery ręce

"Na górze pani Honeycoutt otworzyła pierwsze drzwi. Tommy i Tuppence szli tuż za nią. Naraz gospodyni cofnęła się, gwałtownie chwytając powietrze. Na sofie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy