Podróż w nieznane

'-Czy nie straciła pani odwagi, madame? - cicho zapytał doktor Barron. - Czy może chciałaby pani pobiec za swoją amerykańską przyjaciółką i razem z nią wrócić do świata, który pani porzuciła? - A czy mogłabym to zrobić, nawet gdybym chciała? - zapytała Hilary. - Nie wiadomo...' fragment książki

Informacje dodatkowe o Podróż w nieznane:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2005-04-05
ISBN: 83-7384-360-4

Kup książkę Podróż w nieznane

Podróż w nieznane - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Na całym świecie giną bez śladu wybitni naukowcy. Jednym z nich jest Tom Betterton. Jest on wdowcem po córce amerykańskiego naukowca. Po śmierci żony udaje się do Wielkiej Brytanii, gdzie poślubia Oliwię.

Sprawą zaginięcia Toma zajmuje się angielska policja, a na czele śledztwa stoi komisarz Jessop. Nie daje on wiary zeznaniom żony Bettertona, jakoby nie było jej znane miejsce pobytu męża. Oliwia postanawia wyruszyć w podróż pod pretekstem wypoczynku. Jessop wysyła swoich ludzi, aby dyskretnie kobiecie towarzyszyli.

Wraz z Oliwią w tym samym samolocie leci Hilary Craven, rozwódka i matka opłakująca swą zmarłą córeczkę. Hilary wysiada z samolotu podczas przesiadki i próbuje popełnić samobójstwo. Przed tym pochopnym krokiem powstrzymuje ją Jessop. Dlaczego? Co go obchodzi los nieznanej mu kobiety? Otóż interesują go korzyści z zawarcia z nią współpracy. Co to za współpraca? Otóż samolot, którym dalej poleciała Oliwia rozbił się. Oliwia jako jedna z trzech osób przeżyła, ale z powodu licznych ran i tak umrze. Hilary miałaby ją zastąpić i wcielić się w rolę małżonki Toma. Hilary się zgadza, ale czy to ma sens?

Książka jest bardziej sensacyjną postacią kryminału. Nie brakuje tu także intryg, szeptanych słów, sekretnych przedsięwzięć, tajemnicy i skrytości miasta zamkniętych w ciasnych murach.

Warto zwrócić uwagę na postać Hilary. Kobieta zrozpaczona po śmierci dziecka i rozwodzie jest tak zrozpaczona, że chce się zabić. Jej ból jest tak ogromny, że nie waha się pomóc policji, choć jej zabicie przez złoczyńców jest niemal pewne. Czy pokocha życie?

Autorka odwróciła schemat. Przeważnie nieboszczyk pojawia się na początku książki, tu pojawia się dopiero na trzech ostatnich stronach kartki. Musimy wtapiać się w świat Hilary, aby zobaczyć, o co tak naprawdę chodzi.

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2012-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012,

Jakie jest pierwsze Wasze skojarzenie na hasło-Agatha Christie? Zbrodnia, zagadka, a może śledztwo?
Mnie na wspomnienie nazwiska pisarki, przed oczyma pojawia się jej twarz, która znajduje się na okładce jej biografii (która ciągle przede mną). Bardzo lubię kryminały w wydaniu tej angielskiej damy. Książki Agathy Christie mogę brać z półki w ciemno, ponieważ każda jest niepowtarzalnym wytworem jej niezwykłej wyobraźni.

Dzisiejszą pozycją, którą chciałabym Wam polecić jest "Podróż w nieznane", oczywiście autorstwa pisarki wspomnianej powyżej.

Na całym świecie giną bez śladu wybitni naukowcy. Jednym z nich jest Tom Betterton. Tom jest wdowcem po córce amerykańskiego naukowca. Po śmierci żony udaje się do Wielkiej Brytanii, tu poślubia Oliwie.
Sprawą zaginięcia Toma zajmuje się angielska policja, a na czele śledztwa stoi komisarz Jessop. Nie daje on wiary w zeznania żony Bettertona, jakoby nie było jej znane miejsce pobytu męża. Oliwia postanawia wyruszyć w podróż, pod pretekstem potrzeby wypoczynku. Jessop wysyła swoich ludzi, by dyskretnie kobiecie towarzyszyli.
Wraz z Oliwią tym samym samolotem leci Hilary Craven, rozwódka i matka opłakująca swoją zmarłą córeczkę. Hilary wysiada z samolotu podczas przesiadki i próbuje popełnić samobójstwo. Przed takim pochopnym krokiem powstrzymuje ją Jessop. Czemu? Co go obchodzi los nieznanej mu kobiety? Otóż los Hilary bardzo go interesuje, a raczej korzyści z możliwości złożenia jej propozycji współpracy- wstąpienia na niebezpieczny grunt i możliwość zakończenia ziemskiego bytu, inaczej, szybciej i pewniej. Co to za współpraca? Otóż samolot, którym w dalszą podróż udała się Oliwia rozbił się. Oliwia, jako jedna z trzech osób przeżyła, ale w powodu licznych ran i tak umrze. Hilary miałaby ją zastąpić i wcielić się w rolę małżonki Toma. Hilary się zgadza, ale czy takie posunięcie ma sens? Czy Oliwia podążała do męża, a może rzeczywiście to tylko wyprawa relaksacyjna?

"Podróż w nieznane" to trochę inna książka autorki, niż miałam przyjemność czytać do tej pory. Jest to bardziej sensacyjna postać kryminału. Mimo że przeważa wątek sensacyjny, to nie zabrakło intryg, szeptanych słów, sekretnych przedsięwzięć, tajemnic i skrytości miasta zamkniętego w ciasnych murach. Trup oczywiście też jest, który napędza akcje, ale on pojawia się dopiero na trzech ostatnich stronach książki.

Warto też zwrócić uwagę na postać Hilary. Kobieta tak zrozpaczona po śmierci dziecka i bolesnym rozwodzie, że chcę się zabić. Jej ból jest tak ogromny, że nie waha się pomóc policji, choć jej zabicie przez złoczyńców jest niemal pewne. Czy Hilary zginie, czy może pokocha życie?

Autorka odwróciła schemat. Przeważnie postać nieboszczyka pojawia się na początku fabuły, a w tej książce musimy kolejno przewracać strony, wtapiać się w świat Hilary, by odkryć, o co właściwie chodzi i kim jest ów trup.

Polecam .

Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015 ,
Szpiegowska książka Agaty Christie. Pomysłowa. Dialogi są inteligentne. W miarę wcześnie dowiadujemy się, kto stoi za zniknięciami młodych naukowców. Zakończenie jest jednak, jak przystało na autorkę, zaskakujące. Napięcie jest stopniowo budowane, ale moment kulminacyjny trochę mnie rozczarował. Z ciekawostek - jednym z bohaterów jest Polak.
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-05-13, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014,
ciężko mi było przyznać ocenę. książka zupełnie odmienna od tego co czytałam do tej pory. zostawiła we mnie silne ale i dziwne wrażenie. filozoficzna, zawierająca przemyślenia na temat człowieka jego psychiki, motywów działania ale też społeczeństwa i jego funkcjonowania.czytałam z zaciekawieniem bo fabuła jest dobrze przemyślana, aczkolwiek wyszstko zdawało sie nierealne , zupełnie jak głównej bohaterce...

Jak wszystkie książki Agathy Christie: inteligenta i wciągająca.

Osobiście nie przepadam za wątkami politycznymi w kryminałach Christie, mimo to świetna ;).

Avatar użytkownika - anaemia
Przeczytane:2013-05-13, Ocena: 6, Przeczytałem,
Spotkanie w Bagdadzie
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Spotkanie w Bagdadzie

Świeżo wyrzucona z pracy stenotypistka spotyka uroczego, niezwykle przystojnego chłopca. Miłość od pierwszego wejrzenia i natychmiastowe rozstanie... Rezolutna...

Autobiografia
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Autobiografia

Agata Christie to autorka niezwykła. Pisała nieustannie przez ponad pół wieku. Jej powieści kryminalne, przetłumaczone na ponad sto języków, pozostają...