Morderstwo w Boże Narodzenie

Tom 20 cyklu Herkules Poirot

Drogi Jamesie! Narzekałeś, że moje morderstwa stają się zbyt wyrafinowane, by nie rzec anemiczne. Pragnąłeś solidnej, krwawej zbrodni. Takiej, co do której nie mogłoby być wątpliwości, że jest morderstwem! To właśnie książka napisana specjalnie dla Ciebie. Mam nadzieję, że Ci się spodoba. Twoja kochająca szwagierka - Agata.

Informacje dodatkowe o Morderstwo w Boże Narodzenie:

Morderstwo w Boże Narodzenie - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2023-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

"Morderstwo w Boże Narodzenie" to kolejna książka, która udowadnia, dlaczego Agatha Christie uznawana jest za królową kryminału. Ta powieść dostarcza intelektualnej rozrywki na najwyższym poziomie, wplecionej w klimatyczny kontekst Bożego Narodzenia.

Akcja rozgrywa się w malowniczej posiadłości Gosford Park podczas świąt Bożego Narodzenia w latach trzydziestych XX wieku. Atmosfera przedwojennej epoki, zanurzona w tradycji i dobrych manierach, tworzy tło dla intrygującej zagadki kryminalnej. Rodzina zgromadzona wokół starzejącego się Simeona Lee, bogatego patriarchi z tajemniczą fortuną w diamentach, staje się świadkiem brutalnego morderstwa. Kiedy diamenty znikają, napięcie sięga zenitu, a Agatha Christie wprowadza nas w świat misternych relacji rodzinnych, ukrytych tajemnic i skomplikowanych motywacji.

Dużą zaletą tej powieści jest różnorodność charakterów głównych bohaterów. Najlepiej to widać na przykładzie czterech synów nestora rodu. Wrażliwy David, aferzysta Harry, dumny George i surowy Alfred. Każdy z nich jest inny, ale za to wszystkich łączy jedna wspólna cecha –  marzą o pieniądzach ojca. Christie mistrzowsko kreśli portrety postaci, zręcznie zataczając krąg podejrzeń wśród członków rodziny Lee oraz zaproszonych gości. Każda postać ma swoje mroczne tajemnice, a mistrzyni detektywistycznej intrygi układa je w misterny sposób, pozostawiając czytelnika w niepewności, kto stoi za zbrodnią. W tej opowieści każdy może być podejrzany, a atmosfera nieufności doskonale współgra z klimatem Bożego Narodzenia.

Wprowadzenie Herkulesa Poirot do śledztwa nadaje powieści dodatkowego smaczku. Detektyw o niezwykłych umiejętnościach dedukcyjnych staje się centralną postacią, przynoszącą lekkość i inteligencję w świecie mrocznej zbrodni. Jego obecność sprawia, że czytelnik może cieszyć się nie tylko rozwiązaniem zagadki, ale również finezją i dowcipem Poirota.

"Morderstwo w Boże Narodzenie" to nie tylko kryminał, ale także subtelna analiza relacji rodzinnych, skomplikowanych motywacji ludzkich działań oraz odwiecznej walki o dziedziczenie majątku. Agatha Christie doskonale łączy elementy psychologiczne z intrygą kryminalną, tworząc arcydzieło, które utrzymuje czytelnika w napięciu do samego końca. To klasyk, który zasługuje na miejsce w bibliotece każdego miłośnika gatunku.

Książka nie była zła, ale nie było też tego efektu "wow". Kryminał to gatunek po jaki sięgam najrzadziej, więc sądzę, że to chyba po prostu nie moja bajka. Obserwowanie, jak bohaterowie rozwiązują zagadkę morderstwa zbytnio mnie nie ekscytowało, choć muszę przyznać, że koncepcja zbrodni w zamkniętym pokoju była interesująca. Być może jeszcze sięgnę po inne książki Agathy Christie w przyszłości i dam im szansę, ale raczej nieprędko.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Christie po raz kolejny mocno poplątała tropy i nie pozwoliła domyślić się kto zabił, umiejętnie prowadząc fabułę iskrzącą od rodzinnych tajemnic, osobowościowo zróżnicowanych bohaterów i brytyjskich akcentów. Całości przydał blasku staroświecki styl powieści. Do tej pory nigdy nie sięgałam po kryminały, Agata jest na mojej osobistej liście chlubnym wyjątkiem. Intrygująco, umiejętnie i elegancko. Biegnę po więcej.
Klasyczny kryminał, którego niestety nie jestem wielka fanka. Dlugi wstęp, pelen opisów bohaterów, ich rozmów. Krótke, sprawnie napisane, ale miałam problem z uważnym czytaniem. Morderca ujawniony na końcu oczywiście szokuje. Sama intryga i sposób popełnienia zbrodni zachwyca. Autorka pięknie pokazuje jak wiele można nie wiedzieć o swoich bliskich i jak wiele tajemnic ludzie ukrywają. Jak ktos liczył. Na świąteczny klimat, to musze rozczarować. W domu Lee nie ustawiono nawet choinki, a na stole nie postawiono puddingu.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-03-13, 52 książki 2014,
Baaardzo długi początek, w którym poznajemy wszystkie postacie. Kiedy już przebrnie się przez to, książkę czyta się szybko i przyjemnie, choć nie powiem, bym czytała z zapartym tchem.
Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2020-06-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

CYKL: "HERCULES POIROT" (TOM 20)

Święta Bożego Narodzenia to czas dobrych życzeń, przebaczenia, rodzinnych spotkań itp. Nie jest czasem waśni, aczkolwiek nie u Pani Christie. Tu właśnie - w Gorston Hall - podczas Świąt dochodzi do tragedii.
Ktoś ginie, morderca jest blisko, napięcie rośnie, a na jaw zaczynają wychodzić coraz większe tajemnice. Oczywiście ujawnia je niepokonany, sympatyczny belg - Hercules Poirot.

Tytuł aż prosi aby sięgnąć po niego właśnie w grudniu, ale po przeczytaniu opisu nie mogłam czekać pół roku. Tym samym właśnie zapoznałam się z fantastycznie poprowadzoną intrygą. Książka mnie pochłonęła. Już od pierwszych stron zapowiada się bardzo ciekawie, a dalej jest już tylko lepiej. Wprost nie mogłam się od niej oderwać.

Jeśli zastanawiacie się czy warto: jak najbardziej polecam. To bardzo dobry kryminał, który od tej pory trafia na moją listę "The best of Agatha Christie).

Avatar użytkownika - martajaworska
martajaworska
Przeczytane:2019-10-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Rewelacyjnie zbudowane postaci, kontrastujące natury i autentyczne, realistyczne zachowania. Polecam księżkę ze względu na trójwymiarowość bohaterów

W rodzinnym gronie

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się raczej pozytywnie, ale kiedy zamiast pomocnych elfów główną rolę zaczyna odgrywać złośliwy gnom, zabawiający się kosztem własnej rodziny, jednego można być pewnym – to będą Święta pełne emocji.

Żadna z części przygód Herkulesa Poirota nie dysponowała tak koszmarnym bohaterem jak Simeon Lee. Senior rodu wydaje się być kwintesencją najgorszego męża, ojca i teścia w jednym. Poirot spotykał na swojej drodze wielu zbrodniarzy, ale żeby czerpać radość i satysfakcję z gnębienia własnej rodziny? – do tego potrzeba perfidii.

Agatha Christie w "Morderstwie w Boże Narodzenie" znów postawiła przede wszystkim na mnogość barwnych bohaterów. Jedni wydają się idealnymi podejrzanymi, innych podejrzewamy właśnie dlatego, że kompletnie nie pasują do profilu mordercy. Kto zabił? To wiedzieć może tylko Herkules Poirot.

Świąteczna historia trafi do mojego zestawienia ulubionych przygód Poirota. Już dla samych wyrazistych postaci warto ją przeczytać. Autorka znów wodzi czytelników za nos, co chwilę podsuwając nam inne tropy i wskazówki, które najprawdopodobniej i tak źle zinterpretujemy…

Ale nie ma sensu przejmować się taką błahostką. Wszak podobno najważniejsze jest, by gonić króliczka, a nie go złapać, więc gdy tylko najdzie Was ochota, na rozwiązywanie kryminalnych zagadek, "Morderstwo w Boże Narodzenie" powinno dobrze sprawdzić się rozruszaniu szarych komórek i przyjemnym spędzeniu czasu.

Avatar użytkownika - Agnieszka369
Agnieszka369
Przeczytane:2024-01-05, Ocena: 4, Przeczytałem, 2024, 2024 Audiobooki,
Tajemnica błękitnej wazy. Audiobook
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Tajemnica błękitnej wazy. Audiobook

Słuchowisko na płycie CD. Występują: Marian Opania, Andrzej Ferenc, Krzysztof Kołbasiuk, Joanna Sobieska, Krzysztof Gosztyła....

Brzemię
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Brzemię

Historia życia dwóch sióstr - Laury i młodszej o dziesięć lat Shirley - została opisana przez Agathę Christie z niezmierną przenikliwością, świadczącą...