Okładka książki - Motor kupił Duszan

Motor kupił Duszan

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2008-11-27
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-240-1063-9
Liczba stron: 104
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

Autor jest znany.

Występuje w grupie Mumio, której jest współzałożycielem, i którą chyba tylko przez skojarzenie z tytułem ich pierwszego spektaklu niektórzy nieopatrznie nazywają kabaretem.

Utwory nienudne i trudne, opowiastki, a nawet komiksowe paski (no i obrazki!) - tak wygląda wyprawa w świat Dariusza Basińskiego.

Choć nie wiadomo, kiedy żartuje, a kiedy mówi serio, zawładnął wyobraźnią wielu Polaków. Jego wrażliwość i poczucie humoru sprawiają, że wspomnienie z dzieciństwa, zdarzenia z podwórka czy osiedlowego sklepu zaskakują, zniewalają absurdalnością i wzruszają.

Panie i Panowie - przed wami Dariusz Basiński. Tym razem solo.

Kup książkę Motor kupił Duszan

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - mrowka
mrowka
Przeczytane:,
Dariusza Basińskiego przedstawiać nikomu nie trzeba. Nawet jeśli komuś udało się przeoczyć w swoim czasie występy kabaretu absurdu – Mumio – prezentującego po raz pierwszy w Polsce na tak szeroką skalę komizm purenonsensowy, to z pewnością nie uciekł przed wszechobecnym zestawem reklam jednej z sieci telefonii komórkowych – bo w tym kierunku udała się katowicka grupa quasi-teatralna. Dariusz Basiński jest – by użyć tradycyjnych kryteriów – liderem Mumio i teraz, dzięki wydawnictwu Znak, dał się poznać jako interesujący autor.   Książka „Motor kupił Duszan” to tomik, który wyróżnia się nie tylko oryginalnym tytułem, ale i niebanalną zawartością. Lektura zbiorku nieraz zaskoczy. I to bardzo pozytywnie. Nieznane najlepiej oswoić przez szukanie podobieństw do już poznanego. Dla Basińskiego szczególnie ważne wydają się trzy konteksty: twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a zwłaszcza poetyka absurdu z „Zielonej Gęsi”, działania literackie Mirona Białoszewskiego: obroty rzeczy i rozszczepianie wyrazów oraz… zabawy Doroty Masłowskiej z „Pawia królowej”. Zdaję sobie sprawę z tego, że ostatnie skojarzenie jest mocno ryzykowne i raczej przypadkowe niż prawdopodobne, ale w specyficznym rytmie i manipulacjach słownych istnieje. Dla Basińskiego nie ma ograniczeń gramatycznych ani słowotwórczych ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Motor kupił Duszan

Reklamy