Mózg ćwiczy,czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie

Najlepiej sprzedająca się książka non-fiction w Norwegii w 2018 roku.

Trenuj z autorką bestsellerowego Mózg rządzi!

Mózg, podobnie jak wszystkie pozostałe części naszego ciała, należy ćwiczyć. A Kaja Nordengen daje proste wskazówki: w drodze do pracy wysiądź na wcześniejszym przystanku, umyj zęby ręką, której normalnie w tym celu nie używasz (lub wystukaj esemesa drugim kciukiem!), naucz się pięciu słówek w języku, którego nie znasz, naucz się obsługiwać nowy gadżet kuchenny, odnajdź drogę bez pomocy nawigacji i zmierz się z testami na inteligencję. A do tego poznaj porady i triki ekspertów, między innymi szachowego guru Hansa Olava Luhluma.

Gdy uczymy się nowych rzeczy, przełamujemy nawyki, odbiegamy od codziennej rutyny i stawiamy przed sobą nawet drobne wyzwania, w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia między komórkami. To dzięki nim macie lepszą pamięć, wysypiacie się, chronicie przed demencją... i jesteście mądrzejsi!

W książce znajdziecie trzydziestodniowy program treningowy dla mózgu, a w nim nie tylko proste (i kilka trudnych!) ćwiczenia, ale także praktyczne wskazówki dotyczące technik treningowych. To prawdziwa siłka mózgu!

Kaja Nordengen (ur. 1987) - lekarka specjalizująca się w neurologii. Mózg fascynował ją zawsze. Badania nad komunikacją między komórkami nerwowymi w mózgu prowadziła równolegle ze studiami medycznymi. Odkąd obroniła pracę doktorską, dzieli się swoim zachwytem nad mózgiem, prowadząc wykłady i szkolenia. Wykłada na uniwersytecie w Oslo.

Informacje dodatkowe o Mózg ćwiczy,czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-05-15
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Hjernetrening. Slik Holder du Hjernen i Form

Tagi: bóg Biologia / Nauki o życiu

Kup książkę Mózg ćwiczy,czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie

Mózg ćwiczy,czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anika77
Anika77
Przeczytane:2024-01-15, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Ludzki mózg ma niezwykłą zdolność dostosowywania się do zmian, również w starszym wieku."

Mózg ludzki, dla jednych skomplikowany narząd, w swej strukturze i z wyglądu przypominający orzech włoski; dla innych przechowywania wiedzy. Jeszcze inni widzą w nim nieograniczone możliwości rozwoju człowieka. Wszystkie te stwierdzenia są prawdziwe. Mózg jest niesamowitym, złożonym narzędziem, które ma niezwykle zdolności. Aby jednak działał sprawnie musimy o niego zadbać, tak jak dbamy o inne części naszego ciała.
🔸
Kaja Nordengen w swej książce "Mózg ćwiczy, czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie" w sposób bardzo przystępny i interesujący wprowadza swoich Czytelników w niezwykły świat ludzkiego umysłu i podpowiada jak go używać, by na długie lata pozostał sprawny.

"Zawsze uważałam, że spośród wszystkich narządów ciała prawdziwą gwiazdą jest mózg, ale to, że tak wiele osób się że mną zgadza, przeszło moje najśmielsze oczekiwania."
🔸
Książka składa się z ośmiu części, które poruszają tematykę związaną z: treningiem pamięci, inteligencji, mózgu, liczbowym, wizualnym i logicznym. W każdej części znajdziemy ćwiczenia, które rozwiną nasze zdolności myślowe, wraz z odpowiedziami. Poradnik zawiera minitest IQ, propozycje 30-dniowego treningu mózgu; sporo (około 30) stron jest poświęconych szachom, które genialnie wpływają na rozwój pamięci, uczą też wytrwałości, logiki i planowania.

Na sam koniec autorka serwuje Czytelnikowi quiz na temat mózgu, oczywiście wraz z rozwiązaniami.
🔸
"To jak żyjesz, wpływa na rozwój twojego mózgu. Dawniej uważano, że tylko mózg dziecka jest plastyczny, ale teraz wiemy, że mózg daje się formować, przez całe życie. To w jaki sposób używasz swojego mózgu, wpływa na jego późniejszą odporność na choroby, w tym na demencję."

Prócz ćwiczeń i zagadek znajdziemy także porady dotyczące tego jak zachować zdrowy mózg. Wysypianie się, czy też zdrowe odżywianie, picie wody, czy czytanie książki - niby podstawa, ale czy wszyscy mamy świadomość tego jak takie codzienne czynności wpływają na nasz organizm?
🔸
Ta książka to świetny "przypominacz" i uzupełnienie wiedzy Czytelnika na temat tego, co jest ważne, by żyło nam się komfortowo.

Spora dawka interesującej wiedzy na temat funkcjonowania mózgu, mnóstwo ćwiczeń, zagadek wraz z rozwiązaniami. A to wszystko napisane w ciekawy i przystępny sposób. Podstawowa pozycja w każdej bibliotece.

1. Jak skutecznie zapamiętywać imiona, numery telefonów itp.?
2. Czym jest inteligencja i czy można ją zmierzyć?
3. Jak liczyć w pamięci?

I wiele innych zagadnień.
🔸
Bardzo dobrze opracowany poradnik dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej i którzy dbają o siebie, a przy okazji o swoich bliskich.

Na końcu książki znajdziemy wybraną bibliografię. Niestety większość pozycji jest obcojęzyczna. Może to dobra motywacja do nauki języka obcego?
Szczerze polecam

Mózg jak brzytwa. Roczny plan treningowy
Kaja Nordengen0
Okładka ksiązki - Mózg jak brzytwa. Roczny plan treningowy

Autorka bestsellerów Mózg rządzi i Mózg ćwiczy proponuje roczny plan treningowy dla mózgu przedstawiony w formie poręcznego notesu. Naukowczyni i...