Mroczne przyp造wy Tamizy

Data wydania: 2015-02-17
Kategoria: Krymina, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-241-5342-8

Ocena: 4.54 (13 g這s闚)

Nowa powie嗆 z bohaterk Ulubionych rzeczy Lacey Flint, m這da policjantka z tajemnicz przesz這軼i, w czwartym tomie serii musi pokona seryjnego morderc, kt鏎y zna jej najg喚bsze l瘯i. „Twarda jak stal, ale delikatna jak koronka Lacey Flint zdradza coraz wi璚ej ze swojej przesz這軼i. Wci捫 jednak nie wiemy, kim jest naprawd”. „KIRKUS REVIEWS” Lacey Flint przenios豉 si z wydzia逝 zab鎩stw do londy雟kiej policji rzecznej. Mieszka na 這dzi i codziennie p造wa. W Tamizie szuka spokoju. Zapomnienia o traumatycznych 郵edztwach i o m篹czy幡ie, kt鏎ego kocha豉.

Pewnego dnia na swojej sta貫j p造wackiej trasie Lacey natrafi a na zawini皻e w ca逝n zw這ki zaczepione o pal pomostu. Tak, jakby kto chcia, 瞠by to ona je znalaz豉… Wkr鏒ce Tamiza wyrzuca kolejne cia豉 kobiet – zawsze tam, gdzie p造wa Lacey. Morderca jest bardzo blisko. Zna jej tajemnic. I zaprasza do gry...

„Lacey Flint patrzy prosto w oczy swoim demonom. Teraz sceneri jest Tamiza, m皻na, wzburzona, kt鏎ej odp造wy i przyp造wy pozostawiaj 郵ady przesz這軼i do rozszyfrowania i klucze do zrozumienia tera幡iejszo軼i”. „HUFFINGTON POST”

„Przera瘸j帷e i hipnotyzuj帷e! Sharon Bolton zmienia oblicze literatury kryminalnej.” TESS GERRITSEN

Kup ksi捫k Mroczne przyp造wy Tamizy

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Mroczne przyp造wy Tamizy

Avatar u篡tkownika - emilla2421
emilla2421
Przeczytane:2017-05-14, Ocena: 4, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2017,
Dla mnie to chyba zdecydowanie najgorsza cz窷. Bardzo d逝go si rozkr璚a. Jest tutaj du穎 fascynacji Lacley rzek. Lacley zawsze ci庵n窸o do wody wi璚 przywdziewa mundur i przenosi si do policji rzecznej.W dalszym ci庵u nie mo瞠 zapomnie o swojej najwi瘯szej mi這軼i Marku. P造waj帷 po Tamizie pewnego dnia odkrywa zw這ki zawini皻e w ca逝n. Wszystko wygl康a 瞠 kto chcia 瞠by to ona znalaz豉 cia這. Lacley znajduje kolejne cia豉, morderca zna Lacley jej tajemnic i chc wci庵n望 j w swoj mordercz gr.Mamy tutaj 鈍iat imigrant闚, zabiegi invitro, aspekt macierzy雟twa i pewn zakr璚on zielark Tesse.Poznajemy coraz lepiej tajemnice Lacley i jej sekrety ale i tak jeszcze jest du穎 do odkrycia. Ta cz窷 jest wed逝g mnie najs豉bsza, nie porywa czytelnika. Lecley nadal boryka si z problemami z w豉sn to窺amo軼i, niedopasowaniem si do spo貫cze雟twa i nie mo積o軼i bycia z Markiem detektywem Joesburym. Akcja nas nie zachwyca brakuje tempa, napi璚ia, niespodziewanych zwrot闚 akcji. Fina jest te bardzo ma這 prawdopodobny zabrak這 w tej cz窷ci tego co przyci庵n窸o mnie w poprzednich.Fani serii na pewno si璕n i po t nieco gorsz cz窷.
Avatar u篡tkownika - Kanon24
Kanon24
Przeczytane:2016-08-10, Ocena: 5, Chc przeczyta, Mam,
Mroczne przyp造wy Tamizy - 鈍ietny krymina z rozbudowan warstw psychologiczn . Bohaterka ksi捫ki , szukaj帷 sprawc闚 zbrodni musi zacz望 my郵e tak jak oni , przez co jej psychika poddana jest ci篹kiej pr鏏ie , poszukajac sprawc闚 dociera do obszar闚 , gdzie ludzie pozbawieni s moralno軼i i zbudowali sw鎩 w豉sny odcz這wieczony system warto軼i . Akcja dzieje si w Londynie ale czy wszystkie przest瘼stwa jakie maj miejsce nad brzegami polskich rzek nie przebiegaj wedle podobnego schematu?
Avatar u篡tkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016,
"Mroczne przyp造wy Tamizy" zachwyci造 mnie przede wszystkim opisami t豉 wydarze. Tamiza opisana przez autork jest mroczna, pe軟a tajemniczych zakamark闚 i kana堯w. Krab闚, szczur闚 i szlamu. Fabu豉 tocz帷a si g堯wnie na rzece lub w jej okolicach ma posmak mrocznej toni, niebezpiecznego nurtu i morderczych nadbrze篡. Lacey porzuci豉 prac detektywa, by w s逝瘺ie rzecznej odpocz望 od seryjnych morderc闚 i zmasakrowanych ofiar. Zamieszka豉 na 這dzi, by by blisko rzeki, kt鏎a kiedy chcia豉 j poch這n望. Jej ulubionym zaj璚iem sta這 si pokonywanie tej samej trasy wp豉w, pomimo tego, 瞠 jest to zakazane. Pewnego dnia na swojej trasie Lacey znajduje zw這ki kobiety owini皻e w ca逝n. Znalezisko ni wstrz御a, zw豉szcza, i mia豉 nadziej nie ogl康a ju takich widok闚. Niestety zostaje wybrana przez morderc. Kto zostawia na jej 這dzi 郵ady. Kto j obserwuje. Kto, kto zabija kobiety i porzuca ich cia豉 w Tamizie. Kto, kto podziwia Lacey za jej styl p造wacki i si喚. Czwarta cz窷 opowie軼i o Lacey nie przybli瘸 nam zbytnio jej przesz這軼i. Natomiast do przodu posuwa si jej znajomo嗆 z detektywem Joesburym, kt鏎y w tej cz窷ci jest poszukiwany za postrzelenie policjanta. Powiem szczerze, 瞠 pomimo 鈍ietnego stylu pani Bolton, ksi捫ka mnie niezbyt wci庵n窸a. Zabrak這 mi dynamizmu i poczucia zagro瞠nia. Jak pisa豉m, t這 wydarze jest rewelacyjnie oddane, natomiast same zab鎩stwa, a ju zw豉szcza posta mordercy by造 dla mnie ma這 przekonuj帷e. Podoba造 mi si rozdzia造, w kt鏎ych to morderca by narratorem. opisy jego my郵i, obserwowanie Lacey jego oczami. Podoba mi si tak瞠 pomys na intryg kryminaln. R騜ne ju czyta豉m motywy wykorzystywania kobiet ale ten by dla mnie do嗆 nietypowy. Plus za zako鎍zenie, bo nie domy郵i豉m si kto zabija. Minus za ma這 wiarygodn posta pewnej osoby, kt鏎a odegra豉 w fabule spor rol. Ca這軼iowo ksi捫ka mi si podoba豉. Sprawnie, cho do嗆 nier闚no napisany thriller z bardzo fajnym klimatem. Na tle poprzednich cz窷ci troch s豉bszy, jednak nadal ca趾iem dobry.
Avatar u篡tkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 4, Przeczyta豉m,
Przeczyta豉m, ale ca造 czas nie wiedzia豉m, jaka jest ta tajemnicza przesz這嗆 g堯wnej bohaterki i nie zosta豉 ona ujawniona. Trzeba przeczyta wcze郾iejsze ksi捫ki z jej udzia貫m.
Kolejna cz窷 przyg鏚 L. Flint. Tym razem nie tak dobra, jak ostatnia, ale wci捫 trzymaj帷a odpowiedni poziom. Lacey pracuje na rzece, jest cz這nkiem londy雟kiej policji rzecznej. T rzeczywisto嗆 wybra豉 dla siebie, zostawiaj帷 wydzia zab鎩stw za sob. Czy jednak wszystko tak naprawd zostawi豉 za sob? A co z mi這軼i jej 篡cia, kt鏎y jest zapl徠any w tajn operacj? Kim s nowo poznane, tajemnicze rodze雟two, dziwna kobieta poruszaj帷a si na w霩ku i zajmuj帷a si zielarstwem oraz jej brat, kt鏎zy stan na drodze Lacey? I co z tym wszystkim wsp鏊nego ma nielegalna emigracja i szmuglowanie bezbronnych kobiet Tamiz? Dlaczego niekt鏎e z nich znajduj si potem w tej rzece martwe? Lacey b璠zie pr鏏owa豉 odpowiedzie na te pytania, pogr捫aj帷 si coraz bardziej w tajemnicach. Ale najwi瘯sz z nich jest, czy sprawdzi si powiedzenie, 瞠 kto raz uciek rzece, ta ju nigdy go nie obejmie w swoje posiadanie.
Avatar u篡tkownika - Elfik_Book
Elfik_Book
Przeczytane:2015-03-29, Przeczyta豉m,

Lacey zrezygnowa豉 ze stanowiska detektywa. Wróci豉 do munduru i teraz zapewnia bezpiecze雟two ludziom, którzy p造waj Tamiz. Uwielbia swoj now prac i wreszcie mo瞠 odpocz望 od przesz這軼i, która wyka鎍za豉 j psychicznie. Teraz mo瞠 zapomnie kim jest i zacz望 wszystko do nowa. Przynajmniej do czas, gdy znajduje w Tamizie zw這ki owini皻e w ca逝n. W tej rzecze wci庵u roku znajduje si wiele utopionych ludzi, którzy przekonani o swojej sile, chcieli pokona 篡wio. W tym przypadku jest inaczej. Nikt nie ma w徠pliwo軼i, 瞠 to morderstwo... Czy Lacey b璠zie umia豉 pokona demony przesz這軼i? Kto jest okrutnym morderc? I co z tym wszystkim maj wspólnego nielegalni imigranci?
Rzadko czytam krymina造, ale nie oznacza to, 瞠 ich nie lubi. Jest to gatunek, który by dla mnie zawsze tajemnic. Niedawno postanowi豉m to zmieni. Jaki sens jest czyta wy陰cznie jeden gatunek (w moim przypadku fantastyk)? Przez lata by豉m zamkni皻a w magicznych opowiadaniach, nie znaj帷 innych, które niejednokrotnie przewy窺zaj je. "Mroczne przyp造wy Tamizy" od razu mnie zafascynowa造. Sam tytu mnie przyci庵n掖. Cho fakt, 瞠 widzia豉m równie na 篡wo Tamiz, te pomóg. Czy 瘸逝j, 瞠 da豉m si oczarowa zanim wzi窸am do r瘯i ksi捫k? Nie, jestem zadowolona, 瞠 mog豉m zapozna si z t powie軼i i otworzy na nowy gatunek. Od razu rzuci mi si w oczy styl autorki. Jest on idealnie dopracowany. Jakby ka盥e s這wo by這 na swoim miejscu i mia這 okre郵ony cel. Bardzo mi si to podoba這, poniewa dzi瘯i temu akcja bieg豉 dalej. Kiedy dzia這 si co tajemniczego, pojawia造 si krótkie, uci皻a zdania, które wprowadza造 nastrój grozy i tajemniczo軼i. Liczne opisy sprawi造, 瞠 wyobrazi豉m sobie Tamiz w tamtym momencie. Czu豉m jej zapach, wiatr. Innym razem mog豉m przys逝chiwa si 瘸rtom przyjació Lacey. Ksi捫ka by豉 utrzymana w wielu stylach, które razem tworzy造 doskona陰 ca這嗆. Tak jak w 篡ciu – w ka盥ym momencie jest inne. Równie zrobi這 na mnie wra瞠nie, 瞠 Bolton poruszy豉 wa積e i cz瘰to unikane tematy w literaturze – homoseksualizm, banki spermy, trudna sytuacja imigrantów, brak domu. Mo積a by wymieni takich tematów o wiele wi璚ej. Autorka nie ba豉 si ich poruszy i w dodatku zrobi豉 to w przyjemny i przede wszystkim naturalny sposób. S to sprawy, sytuacje, które zdarzaj si na co dzie w naszym 篡ciu, ale wolimy ich unika, bo cz瘰to s kr瘼uj帷e lub nieakceptowane przez spo貫cze雟two. Ta ksi捫ka pozwoli豉 mi w jakie cz窷ci oswoi si z nimi i spojrze z innej perspektywy na nie. Wed逝g mnie lepszej.  Sama sprawa kryminalna te by豉 bardzo dobrze przeprowadzona. Nie spodziewa豉m si takiego przebiegu zdarze i ostateczne zako鎍zenie zaskoczy這 mnie. Tym bardziej 瞠 zosta豉m kilka razy zmylona, co jeszcze bardziej pog喚bi這 moje zaskoczenie i sprawi這, 瞠 d逝go b璠 pami皻a o tej historii. Bardzo wa積 rol odegra豉 gówna bohaterka – Lacey. Nie tylko jako policjantka, ale osoba o trudnej przesz這軼i, która wiele w 篡ciu prze篡豉. Posiada ona wiele tajemnic, które niestety nie zosta造 ujawnione. Mog tylko si domy郵a, co naprawd wydarzy這 si w jej 篡ciu. Nie czyta豉m poprzednich cz窷ci i nie wiem, jak bardzo s ze sob powi您ane, wi璚 Lecay jest dla mnie tajemnic numer jeden. Niestety czasami zdarza這 si, 瞠 ksi捫ka nie interesowa豉 mnie. Najcz窷ciej by造 to jakie normalne zdarzenia z 篡cia cz這wieka, ale jednak sprawia造, 瞠 traci豉m ch耩 na czytanie jej. Gdyby nie pragnienie poznania prawdy o mordercy, nie wiem, czy sko鎍zy豉bym t powie嗆. Jednak dla zako鎍zenia warto by這 przetrwa takie momenty. Nie jest to idealny krymina, ale mimo to warto go przeczyta. Mo積a z nim sp璠zi wiele przyjemnych chwil na gówkowaniu i rozwi您ywaniu tajemnic. Mnie przypad do gustu i gdy b璠 tylko mia豉 okazj, z ch璚i przeczytam poprzednie cz窷ci.

Avatar u篡tkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,

Rzeka jest zdradliwym przyjacielem, mo瞠 sprawia rado嗆 tylko po to, by uderzy w najmniej oczekiwanym momencie. Jakie mo瞠 by lepsze miejsce do ukrycia zbrodni ni rzeka, w której wi瘯szo嗆 ludzi nie odwa篡 si zanurzy? Tamiza, która przetrwa豉 Kub Rozpruwacza, z pewno軼i by豉 niemym 鈍iadkiem wielu przest瘼stw. Mo瞠 dlatego Lacey tak bardzo j kocha? Mo瞠 w豉郾ie to j do niej przyci庵a? I to, jak 豉two pa嗆 jej ofiar…

Moja przygoda z Lacey Flint dopiero si rozpoczyna, mimo 瞠 to ju czwarty tom jej przygód w brytyjskiej policji. Sama kreacja gównej bohaterki wcale nie musi przysparza jej fanów, bo bohaterka jest wycofana i bardzo tajemnicza co do swojego 篡cia, ponadto nie prowadzi bujnego 篡cia towarzyskiego. Z drugiej strony mo瞠 to wyra幡ie przyci庵a – chcemy pozna sekrety z jej przesz這軼i, które tak skrz皻nie ukrywa, i powody, dla których to robi (z pewno軼i dobre!). Jestem pe軟a podziwu dla autorki, 瞠 w czwartym tomie nadal nie wiemy o Flint zbyt wiele. Monologi wewn皻rzne bohaterki i reakcje otoczenia na ni s sprzeczne – ludzie z zewn徠rz nie znaj jej tak dobrze i oceniaj tylko to, co ona sama postanawia przed nimi odkry. Dlaczego? Prawdopodobnie po to, by ochroni co lub kogo. Nie jestem do ko鎍a przekonana, czy chodzi o ochron w豉snej to窺amo軼i; to by這by zbyt proste, a tej bohaterce daleko do prostolinijno軼i.

Londyn w „Mrocznych przyp造wach Tamizy” jest szarym miastem, które nie ma lito軼i dla imigrantów, a jednocze郾ie ich jedyn nadziej, a rzeka – jedynym wybawc. Problem nielegalnej imigracji to jednak zaledwie otoczka dla fabu造 powie軼i. A wewn徠rz niej znajdziemy borykaj帷 si z w豉snymi problemami Dan Tulloch, inspektor londy雟kiej policji, niepokorn Lacey, która ucieka do rzecznej policji przed sam sob, i wielu innych bohaterów. Ksi捫k jest podzielona na krótkie rozdzia造, a wydarzenia s przedstawiane z perspektywy ró積ych postaci, co zdecydowanie dzia豉 na korzy嗆 – sprawia, 瞠 czytelnik si nie nudzi i jednocze郾ie mo瞠 lepiej zanurzy si w przedstawianym 鈍iecie. Dodajcie do tego legendarn syren p造waj帷 w Tamizie i topielce, pojawiaj帷e si nagle wsz璠zie tam, gdzie pojawia si Lacey. Intryguj帷e? Niew徠pliwie przera瘸j帷e, je郵i tylko wyobrazicie sobie strach towarzysz帷y spotkaniu trzeciego stopnia z martwym cia貫m p造waj帷ym w Tamizie.

Sharon Bolton to utalentowana brytyjska pisarka, której ksi捫ki zawojowa造 ju nie tylko Zjednoczone Królestwo. Seria o tajemniczej Lacey Flint zyska豉 ju grono wielbicieli i zdoby豉 wiele nagród literackich. Jak autorka wspomina w wywiadach, lubi wciela w 篡cie swoich bohaterów trudn przesz這嗆 i rozwija w fabule jej wp造w na ich tera幡iejszo嗆. Twórczo嗆 Bolton zosta豉 doceniona przez Tess Gerritsen, co jest dla mnie swego rodzaju zapewnieniem, 瞠 faktycznie warto po鈍i璚i czas na lektur jej ksi捫ek – i po przeczytaniu „Mrocznych przyp造wów Tamizy” ju wiem, 瞠 warto!

Wreszcie jaka ksi捫ka, kt鏎a mnie wci庵n窸a na ca貫go.

Lacey po traumatycznych przej軼iach rezygnuje z kariery detektywa i przenosi si do policji rzecznej. Niestety nie dane jej jest zazna spokoju, bo podczas p造wania natrafia na zw這ki kobiety. A po kr鏒kim czasie pojawiaj si kolejne. A do tego kto zdaje si polowa na ni.

Oczywi軼ie nie mo瞠 by tak, 瞠bym zacz窸a jak捷 seri normalnie jak cz這wiek od pierwszego tomu. Zawsze musz zacz望 od 鈔odka. Na szcz窷cie to jest jedn z tych, serii, gdzie ka盥y tom, to oddzielna sprawa.

G堯wna bohaterka zdaje si skrywa mroczn tajemnic. I oczywi軼ie nie chce by si wyda豉. Napewno jest odwa積a i zdeterminowan by dopa嗆 tego, kto krzywdzi m這de kobiety.Jest te bardzo samotna, pogubiona i chyba sama do ko鎍a nie wie czego chce. Otoczona jest przyjaznymi lud幟i, kt鏎ym na niej zale篡 ale zdaje si tego nie zauwa瘸.

Sama historia jest naprawd ciekawa. Zw豉szcza, 瞠 dotyczy bolesnych spraw. Pierwsza to sytuacja kobiet na Bliskim Wschodzie, druga to przemyt ludzi a trzecia to nielegalne praktyki lekarskie.

Powie嗆 ma wszystko to, co powinien mie dobry krymina - ciekawe postacie, tajemnice, ci篹kie 郵edztwo, zagro瞠nie, po軼igi. No i zaskakuj帷e zako鎍zenie. Polecam.

Avatar u篡tkownika - wordila

Inne ksi捫ki autora
Rozpad
Sharon Bolton0
Ok豉dka ksi您ki - Rozpad

Bolton rz康zi 鈍iatem psychologicznego suspensu`. `HuffPost` `Mrozi krew jak jej lodowa sceneria`. `Kirkus` Nowy, trzymaj帷y w napi璚iu thriller z nieprzewidywalnym...

Blizna
Sharon Bolton0
Ok豉dka ksi您ki - Blizna

„Zuchwa貫 i oryginalne”. Simon Beckett , autor Chemii 鄉ierci Nagroda Mary Higgins Clark Award „Inteligentny thriller o z這穎nej...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Elektromagnetyzm i jego tajemnice