Mroczniej. "Ciemniejsza strona" Greya oczami Christiana

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2018-01-31
Kategoria: Romans
Tytuł oryginału: Darker

Ich gorący i zmysłowy romans zakończył się złamanym sercem i wzajemnymi pretensjami, ale Christian Gray nie może uwolnić się od Anastazji Steele, która uparcie tkwi w jego umyśle, krwi. Zdeterminowany by ją odzyskać, próbuje stłumić najmroczniejsze pragnienia i potrzebę pełnej kontroli oraz kochać Anę, ale już na jej warunkach.

Ale koszmary dzieciństwa wciąż nie dają mu spokoju, a cyniczny szef Any, Jack Hyde, wyraźnie chce ją mieć tylko dla siebie. Czy powiernik Christiana i terapeuta, dr Flynn, pomoże mu zmierzyć się z demonami? Czy też zaborczość Eleny, jego uwodzicielki i obłąkane oddanie Leili, jego dawnej uległej, wciągnie z powrotem Christiana w przeszłość?

A jeśli jednak Christian odzyska Anę, to czy człowiek tak mroczny i zniszczony może mieć nadzieję, że kiedykolwiek ją zatrzyma przy sobie na stałe?

Kup książkę Mroczniej. "Ciemniejsza strona" Greya oczami Christiana

Avatar użytkownika - InezStanley
InezStanley
Przeczytane:2018-03-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwania roku 2018,

„ Najcenniejszym, co może zdobyć mężczyzna, jest serce kobiety” J.G. Holland

„MROCZNIEJ. Ciemniejsza strona Greya oczami Christiana” , CZYLI KONTYNUACJA LOSÓW ANY I I CHRISTIANA. KOLEJNA KSIĄŻKA E.L. JAMES

Historia widziana oczami Christiana Greya określana jest często jako "thriller psychologiczny". Będzie jeszcze mroczniej niż w  poprzedniej części!

Mroczniej to już piąta powieść z cyklu będącego jedną z najgłośniejszych serii literackich. Po raz drugi historię opowiada nam Grey. Czy w nowej książce będzie równie gorąco i zmysłowo jak w poprzednich? Na pewno! Przeczytaj kolejny tom, a zimowe wieczory nie będą już tak dokuczliwe…

Gorący i zmysłowy romans zakończył się złamanym sercem i wzajemnymi pretensjami. Jednak Christian Grey nie może uwolnić się od Anastasii Steele i pragnie ją odzyskać. Przeszkadzają mu w tym cyniczny szef Any – Jack Hyde, uwodzicielka Greya – zaborcza Elena i jego dawna uległa – Leila. Christian musi opanować demony przeszłości, w czym pomaga mu terapeuta, dr Flynn…

Książki E. L. James spotyka prawdopodobnie tyle samo krytyki co pozytywnych ocen. Nie do rozstrzygnięcia jest dyskusja, która grupa ma rację. Z pewnością są to powieści, które wzbudzają ogromne emocje. Na pewno wiele osób przewróciło oczami, gdy tylko dowiedziało się o premierze kolejnego tomu. Jednak przez wielu czytelników, fanów całej serii, ostatnia część uważana jest za najlepszą w dorobku pisarki!

Często słyszę pytania odnośnie tego, czy czytanie po angielsku jest trudne. Na początku faktycznie trochę ciężko jest się przestawić, a już szczególnie przy pierwszym podejściu. Odpuśćcie sięganie po słownik przy każdym nieznanym słówku, to zdecydowanie odbiera całą radość z lektury. Starajcie się wyłapać znaczenie z kontekstu. Do rozpoczęcia przygody z anglojęzycznymi książkami dobrze jest wybrać coś łatwego, bądź wrócić do dobrze nam znanego świata. Tak tę część przeczytałam, a raczej połknęłam w ekspresowym tępię w wersji angielskiej. Rewelacja!!!!!!

Z wielu względów Mroczniej uważam za lepszą od swojej poprzedniczki pisanej z perspektywy Christiana. Na próżno szukać tutaj kwiecistych opisów penisa myślącego i żyjącego własnym życiem. Jeśli się nie mylę, w polskiej wersji językowej był to „pan fiutowski”. Szczęśliwie autorka odpuściła tego typu zabiegi i poszła trochę w inną stronę, ratując psychologiczną kreację Christiana, która w pierwszej części wypadła słabo. Łatwo jest przejść z historii trudnego dzieciństwa w przesadny melodramatyzm, jednak w Mroczniej te proporcje są wyważone zaskakująco dobrze.

Pewne kwestie wprawiają w zakłopotanie równie mocno co przy pierwszym czytaniu, choć tyczy się to głównie wypowiedzi Any z Ciemniejszej strony Greya. Jeśli miałabym wskazać lepszą wersję, to w drugim tomie zdecydowanie wygrywa Christian.

Miłość jednak zwycięża....

Ale również książka z serii o Christianie Greyu i Anastasii Steele ma się lepiej w porównaniu do poprzednich części. Autorka książki w końcu na poważnie wzięła sobie do serca uwagi czytelników i powstała dzięki temu przyzwoita opowieść. Oczywiście E.L. James nie uniknęła powtórki z rozrywki i popełniła kilka rażących błędów. A dokładnie - nomen omen - zdarzały jej się powtórzenia narracji czy dialogów, które widoczne były szczególnie pod koniec powieści. Na plus jednak jest to, że zostały lepiej skonstruowane dialogi i opisy sytuacji, a główny bohater przestał być maniakiem seksualnym w swojej wyobraźni. Lecz stał się tym kim powinien być w opisach autorki i recenzentów, czyli inteligentnym i przedsiębiorczym facetem, który pod skorupą twardego i zamkniętego mężczyzny jest wrażliwym człowiekiem. Na plus jest również to, że polskie tłumaczenie chętniej ukazuje wulgarny język na opisanie niektórych sytuacji obyczajowych i seksualnych.

Pierwsza seria autorstwa E.L. James widziana oczami Anastasii, gdyby była napisana na takim samym poziomie jak "Mroczniej", to zostałaby pozytywniej przyjęta. Na pewno nie miałaby tylu przeciwników, ale z drugiej strony czy byłaby tak samo popularna gdyby nie mówiło i pisało się o niej tyle? Czy wtedy powstałyby filmy na podstawie trylogii? Kto wie... Jednak poprzednia seria miała swój urok i mimo wielu wpadek bardzo ją polubiłam. Obecna seria jest lepiej napisana, ma ciekawsze spojrzenie na niektóre sytuacje i lepiej odbiera się głównego bohatera. W książce "Mroczniej", w porównaniu do "Greya", jest wiele scen ukazujących relacje Christiana z jego rodziną, pracownikami, z Eleną i więcej skupia się na pracy, dzięki czemu lepiej rozumiemy jego postępowanie i reakcje na zachowania Any Steele. Jego myśli i działania nie skupiają się wokół seksu, lecz na rozwijającym się uczuciem do Anastasii. Oraz strachu czy jego mroczna przeszłość i jego potrzeby seksualne nie wpłyną negatywnie na ich rozwijający się związek. Dlatego "Mroczniej" czytało się lekko i miło i aż szkoda było rozstawać się z bohaterami. Jednak przed nami, mam nadzieję, ostatnia część opowiadająca o perypetiach Christiana Greya i Anastasii Steele, z którymi mimo wszystko rozstaniemy się na zawsze.

To co w nowej książce najlepsze to oczywiście uczucia. Jest ich tu, tak jak w poprzednich częściach, całe mnóstwo! Warto sięgnąć po książkę, która ma za zadanie nas odprężyć i zrelaksować po ciężkim dniu. Powieści E. L. James nie zdobyły popularności ze względu na piękny styl literacki, ale właśnie dlatego, że to bomby erotyczne, które elektryzują czytelników na całym świecie. Jeśli pragniesz intensywnych emocji i całkowitego odpoczynku od codzienności, to koniecznie sięgnij po „Mroczniej”.

Książkę polecam wszystkim czytelnikom, zarówno fanom i hejterom całej serii by mogli przekonać się jak dobrą książką jest "Mroczniej" E.L. James!! Polecam!!

Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2018-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52/2018, Mam,

Mroczniej. "Ciemniejsza strona Greya" oczami Christiana. Audiobook
EL James0
Okładka ksiązki - Mroczniej. "Ciemniejsza strona Greya" oczami Christiana. Audiobook

E L JAMES POWRACA DO S´WIATA MROCZNEJ MIŁOS´CI, KTÓRA ZAFASCYNOWAŁA MILIONY CZYTELNIKÓW NA CAŁYM S´WIECIE. Ich gorący...

Nowe oblicze Greya - wyd. filmowe
EL James0
Okładka ksiązki - Nowe oblicze Greya - wyd. filmowe

Trylogia ,,Pięćdziesiąt odcieni" rozpętała na świecie prawdziwe szaleństwo. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych sięgnęła 15 milionów już w pierwszych...

Morsowanie
Ewa Zwierzchowska