Muzyka Marie. Tom 1

Wydawnictwo: HANAMI
Data wydania: 2009-03-20
Kategoria: Komiksy

Ziemia Pirito to niezwykła kraina, gdzie tolerancyjni ludzie darzą sąsiadów poszanowaniem i sumiennie wykonują swoją pracę. Nie inaczej jest w Jiru, mieście-atelier. Jego mieszkańcy to mistrzowie w wytwarzaniu urządzeń pomagających ludziom w ich codziennych zajęciach. Obywatele Jiru wierzą, że czuwa nad nimi Marie. Czuje to również Kai, chłopak obdarzony nadludzkim zmysłem słuchu. Nie tylko słyszy odległe odgłosy, lecz uderzając w skałę jest również w stanie rozpoznać, jakie minerały kryją się w jej głębi. Co więcej, słyszy muzykę Marie?Usamaru Furuya urodził się w 1968 roku. Ukończył Tama Art University w Tokio, na kierunku malarstwo olejne. Interesował się też rzeźbą, teatrem oraz tańcem buto. Próbował swoich sił również jako reżyser. Na scenie komiksowej zadebiutował w 1994 roku, publikując w magazynie Garo powieść graficzną Palepoli. Późniejsze prace Furuya pojawiały się w wielu czasopismach komiksowych, np. Young Sunday. Jego nowele są zróżnicowane graficznie i tematycznie. Można w nich odnaleźć zarówno wyszukane, surrealistyczne kompozycje, jak i proste, komediowe formy. Furuya znany jest również z realizacji komiksów z wykorzystaniem przeróżnych materiałów (ukazywały się one w czasopiśmie kulturalnym Studio Voice). Jego znakiem rozpoznawczym jest płynne poruszanie się między stylami rysunkowymi, zabawa formą oraz głębokie nawiązania do popkultury. Usamaru często balansuje na granicy groteski i niejednokrotnie porusza w swoich pracach kontrowersyjną tematykę. Komiks Muzyka Marie to filozoficzna opowieść, o klasycznej narracji, osadzona w misternie utkanym, artystycznym świecie.

Kup książkę Muzyka Marie. Tom 1

Avatar użytkownika - Lucyper
Lucyper
Kraina Pirito to świat składający się z archipelagu wysp. Mieszkańcy każdej z nich specjalizują się w innego rodzaju zajęciu i rzemiośle: na jednej uprawiają owoce, na innej zajmują się wyrobem ubrań, na kolejnej zaś żyją sami konstruktorzy i inżynierzy. Wyspiarze prowadzą pomiędzy sobą handel wymienny, dzięki czemu nie brakuje im niczego; żyją w zgodzie i symbiozie. W krainie Piroto nie ma przemocy. Jak to jest możliwe? Święte księgi kraju Piroto podają, że Bóg, nie mogąc znieść już ciągłych wojen pomiędzy ludźmi, spowodował kolejny potop (czy przypadkiem po pierwszym nie obiecał, że będzie on ostatnim?) i dodatkowo, aby poskromić agresywność niepokornego homo sapiens, stworzył Marie – swego rodzaju byt, który wydaje z siebie niesłyszalną muzykę „oczyszczającą ludzkie serca” i powodującą, że wszyscy są wspaniali, wyrozumiali i słodko cudowni...   Stworzona przez Furuyamę kraina przypomina klasyczne XIX wieczne utopie. Szczęśliwe wyspy, które nie potrzebują świata zewnętrznego; na których w harmonii i zgodzie, dzieląc się wszelkimi dobrami, ludzie żyją bezkonfliktowo. Niestety, momentami, dążąc do skonstruowania idealnej rzeczywistości, autorowi nie udaje się uniknąć absurdów takich jak np. wielka turbina znajdująca się pod wyspą, która dzięki prądom morskim dostarcza energii dla całej społeczności. Niedorzeczności tego typu jest w komiksie więcej, ponieważ Usamaru ...

Opinie o książce - Muzyka Marie. Tom 1

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-03-30, Ocena: 4, Przeczytałem,

BÓG ROBOT

„Muzyka Marie” to dwutomowa opowieść o dziwnym świecie i jeszcze dziwniejszych wydarzeniach, które stają się udziałem bohaterów. Najlepiej do jej lektury zasiadać właściwie bez jakiejkolwiek wiedzy o treści, akcji i tym podobnych kwestiach, bo można się bardzo pozytywnie zaskoczyć. I chociaż całość miewa drobne potknięcia, jeśli chodzi o ilustracje, pozostawia po sobie bardzo przyjemne wrażenie i pewne uczucie niedosytu.

Witajcie w Giru – mieście atelier, w którym mieszka połowa ludności niezwykłej krainy Pirito. Tu produkowane są maszyny, które potem wymienia się z mieszkańcami innych wysp na różne towary, a cała społeczność podzielona jest na rzemieślników i odkrywców. To właśnie tu na niebie unosi się Marie, dziwna gigantyczna mechaniczna istota, która zgodnie z „Pismem Pirito” została zesłana dla szczęścia i pokoju ludzkości. Kto na nią spojrzy, robi się spokojny, a troski znikają.
W takim właśnie świecie żyje Kai, chłopak, który zawsze uwielbiał patrzeć na Marie, a teraz zdaje się coraz bardziej do niej zbliżać. Co z tego wyniknie? Czym jest muzyka Marie? I co jeszcze kryje ten niezwykły świat?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/03/muzyka-marie-1-usamaru-furuya.html

Avatar użytkownika - hiagupirate
hiagupirate