Myślenie jest głupie

„Nowa książka Hermana Scherera wpisuje się w nurt przełomowych studiów nad "błędem Kartezjusza": zbyt często racjonalizujemy nieświadome, automatyczne wybory, utykamy w stereotypach i przeświadczeniach zamiast obejmować świat swoim rozumem, w całej jego złożoności i roztropnie działać. Świetnie napisana, żywa prowokacja do konfrontacji z naszą własną nieracjonalnością, przyda się w domu, w biznesie i życiu społecznym".

Jacek Santorski

Informacje dodatkowe o Myślenie jest głupie:

Wydawnictwo: Gall
Data wydania: 2013-05-17
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-60968-32-1

Kup książkę Myślenie jest głupie

Myślenie jest głupie - opinie o książce

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

Matrix czy rzeczywistość?

Myślisz, że racjonalne myślenie, analiza faktów uchroni cię przed popełnieniem błędów? Jesteś przekonany, że kierunek w którym zmierza twoje życie jest najlepszy, zaś podejmowane decyzje właściwe? Jesteś spokojny, stojąc na czele firmy będącej w rynkowej czołówce, bądź zupełnie deklasującej rywali? STO! Ulegasz po prostu złudzeniu, zaburzony jest twój obraz postrzegania rzeczywistości.

Jeśli chcesz przekonać się, które z pewników to fałszywe obrazy, jak łatwo dałeś się zmanipulować i jak głęboko tkwisz w iluzji, sięgnij po książkę „Myślenie jest głupie. Jak mimo to działać mądrze?”. Opublikowany nakładem wydawnictwa GALL poradnik autorstwa Hermanna Scherera nie tylko przybliża nam tajniki funkcjonowania ludzkiego mózgu, ale zmienia nasz sposób postrzegania rzeczywistości, zmusza do analizy i kreatywnego podejścia, a przede wszystkim – poprzez aktywne działanie – motywuje nas do zmiany.

To książka nie tylko dla rekinów biznesu, ale dla tych, którzy podejmują jakiekolwiek decyzje, czyli … dla wszystkich. Każdego dnia bowiem stoimy przed koniecznością dokonywania wyborów i każdego dnia ulegamy (uświadomionym bądź nie) naciskom i zniekształceniom naszego sposobu postrzegania. Aby rzeczywiście podejmować najlepsze decyzje musimy pozbyć się tych fałszywych przekonań i dotrzeć do sedna naszych motywów. W tym właśnie pomaga lektura książki Scherera, książki, która nie tylko otwiera nasze oczy, ale i umysł.

Poradnik składa się z sześciu części, z których każda odsłania przed nami inne aspekty podejmowania decyzji na podstawie dostępnych informacji. Stopniowo przekonujemy się, jak bardzo zawężone dotychczas było nasze postrzeganie, jak bardzo jesteśmy ślepi, nie widząc rzeczy, które mamy przed oczami. Autor przygląda się wraz z nami kolejnym złudzeniom optycznym (tzw. złudzeniom poznawczym), w wyniku których podejmujemy określone decyzje. Ktokolwiek słyszał o złudzeniu Münsterberga, czyli o liniach równoległych, które wydają się krzywe, doskonale wie, o co w złudzeniach chodzi. Niestety nie znaczy to jednak, że takim złudzeniom nie ulega …

Autor zajmuje się wszystkimi pułapkami, jakie zastawia na nas umysł, każdą z nich ilustrując przykładem i ćwiczeniem. Obrazowo pisze o działaniu na tzw. „autopilocie”, o braku umiejętności myślenia „o jeden krok do przodu”, o efekcie „zakotwiczenia”, czy też efekcie flamingu, czyli ujęcia tematu. Uzupełnieniem książki jest „Suplement”, w którym Scherer zawarł najważniejsze błędy decyzyjne (lista kontrolna według Maksa Bazermana), przesłanki inteligencji strategicznej (lista kontrolna według Dietricha Dörnera), a także rozwiązania zagadek zamieszczonych w tekście.

Lektura książki „Myślenie jest głupie…” to nie tylko wspaniała podróż po meandrach własnego umysłu, czy intrygująca z naukowego punktu widzenia przygoda, ale również wiedza, którą można wykorzystać w codziennym życiu. Posługując się prostym językiem, autor dokładnie tłumaczy, co i w jaki sposób zniekształca nasze postrzeganie, nasz odbiór rzeczywistości, a także w jaki sposób temu zapobiec. Zdemaskowanie najczęściej występujących iluzji poznawczych, błędów myślowych, pozwala nam bardziej świadomie podejmować decyzje, ale też otwiera pole do analizy dotychczasowych sposobów postępowania. Co najważniejsze – dzięki poradnikowi Scherera mamy możliwość uczenia się na błędach i omijania pułapek decyzyjnych.

Dzieci szczęścia
Hermann Scherer 0
Okładka ksiązki - Dzieci szczęścia

Jest to światowej klasy bestseller! W dniu premiery książka "Dzieci szczęścia" uplasowała się w księgarni Amazon na pierwszym miejscu! Nie tylko w kategorii...