Myśli nieuczesane. Wydanie poprawione

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2021-11-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788373927414
Liczba stron: 792

Ocena: 6 (1 głosów)
Inne wydania:

"Jest to książka, z której każdy cywilizowany, myślący człowiek powinien co wieczór przeczytać trzy lub cztery linijki, zanim zaśnie (jeśli w ogóle będzie mógł zasnąć)."

Umberto Eco

Sięgając po formułę starożytnych sentencji, posługując się ostrym dowcipem, kalamburem, skrótem myślowym, kondensacją znaczeń, Lec budował wyjątkowo trafny komentarz do wynaturzeń współczesnych czasów, nawiązując do najszerszego kontekstu kultury europejskiej. Stał się mistrzem paradoksu, tropicielem wszelkich myślowych falsyfikatów i językowych frazesów, zniewalających ludzką indywidualność i pozostających na usługach totalitaryzmu. Choć czytelnikom jego aforyzmy wydawać się mogły celną reakcją na absurdy peerelowskiej rzeczywistości, nie są one jedynie wytworem chwili historycznej, lecz zachowują aktualność i uniwersalny sens:

Nie poznaję tych ludzi. Na barykadach byli wyżsi. Gorszy od ,,kultu jednostki" jest ,,kult zera". Są tacy, co nie mają żadnych uprzedzeń narodowych. Mogą bić się z każdym. Z opozycji można się wylizać.

W Myślach nieuczesanych Lec kontynuuje tradycję gorzkiego żydowskiego humoru i intelektualnej gry, prześcigając lapidarnością i esencjonalnością swych aforyzmów niekwestionowanego mistrza gatunku, wiedeńczyka Karla Krausa. W eseju poświęconym pamięci wybitnego aforysty prof. Leszek Kołakowski napisał: ,,Rozbudzał swoim wysiłkiem ten obszar świadomości, ku któremu się zwraca autentyczna praca filozofa: miast, jak zawodowi filozofowie nieraz czynią, zlepiać zastane banały w pozorne całości, demaskował, jeden po drugim, każdy banał obiegowy, nie darował żadnemu słowu, które bezwładem języka usypia myśl. Przywrócił godność pięknemu kunsztowi aforystyki, wyjałowionemu przez wymęczony humorek kalamburzystów, dla których kalambur jest celem, nie zaś myśl, wyrażająca rzeczywiste paradoksy świata".

Tłumaczone na wiele języków, cytowane w renomowanych antologiach, Myśli nieuczesane stały się ulubioną lekturą artystów, naukowców i polityków.

Tagi: bóg

Kup książkę Myśli nieuczesane. Wydanie poprawione

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Myśli nieuczesane. Wydanie poprawione

Avatar użytkownika - planka1981
planka1981
Przeczytane:2014-07-14, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - mama_kazala
mama_kazala
Przeczytane:2013-10-16, Ocena: 6, Przeczytałem,
Inne książki autora
Myśli nieuczesane. Wszystkie
Stanisław Jerzy Lec0
Okładka ksiązki - Myśli nieuczesane. Wszystkie

Przygotowana z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Jerzego Leca specjalna edycja najpełniejszego wydania jego Myśli nieuczesanych. Wszystkich. Książka...

Barwy
Stanisław Jerzy Lec0
Okładka ksiązki - Barwy

Unikalna szansa, by mieć w swoich zbiorach legendarne dzieło polskiej typografii lat 30. XX wieku - debiutanckie Barwy Stanisława Jerzego Leca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy